Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Domyślnie Prośba o materiały do kryptografii i szyfrowania

Hej.

Szukam ogólnie poradników, wiedzy bazowej, książek, mogą być konkretne przykłady zaszyfrowywania i odszyfrowywania tekstów oraz ogólnie rozumianej kryptografii. Dopiero teraz zabrałem się za to i pomyślałem, że tutaj znajdę sprawdzoną wiedzę nie tylko teoretyczną i ogólnikową.

Jednocześnie konkretne zadanie mnie motywuje, mam do odszyfrowania kilkanaście plików, ale tak zaszyfrowanych, iż sądzę, że chociażby lekko obeznany z tematem osoba, by mogła je rozwalić w dosyć krótkim czasie. Te pliki są szyfrowane Vigenerem podwójnie dwoma innymi kluczami lub szyfrowane innym tekstem za pomocą podstawiania. W teorii ten drugi może być nie do złamania, ale tylko w teorii. Jednym słowem ta druga metoda jest interesująca, więc na początek sobie ustawie za cel wykonać te zadanie, ale nie myślcie sobie, że pisze to tutaj, bo muszę coś zrobić, ja piszę tutaj, bo chce poszlakę by móc to robić i sam sobie wykombinować sposób. Ewentualnie zaopatrzyć i przetestować pewne narzędzia.

Swoją drogą naturalną koleją rzeczy jest to, jak tworzyć i szyfrować dane, hasła, tekst bym tylko ja i wyłącznie ja miał dostęp lub określona przez mnie osoba. Cenie sobie pewne rzeczy i poufność, a również nie chciałbym paść ofiarą, tylko je łapać, a żeby łapać (łamać) hasła wydaje mi się, że warto wiedzieć, jak to wszystko funkcjonuje.

Polecono mi już książki:
    M. R Ogiela podstawy kryptografii
    D.E.R. Denning kryptografia i ochrona danych
    B. Schneier kryptografia dla praktyków

Proszę o skierowanie mnie na podstawy, nie na gotowce, chociaż podobno człowiek dobrze się uczy mając przykład. Nie mniej chodzi mi o wiedzę, nie o sposób, który zadziała raz.

PS: Naprawdę jestem świeży, świeży i zbieram dopiero materiały.
    Ostatnio edytowane przez Plazma ; 26-02-2016 o 16:18

Moderator

Domyślnie

http://hydrus.et.put.poznan.pl/~remlein/wykl3.pdf
    http://blog.kedziorski.pl/2010/03/24/szyfr-vigenerea/

PS: Bardziej szukaj informacji o kryptoanalizie niż konkretnie kryptografii.

Użytkownik

Domyślnie

Simon Singh - Księga szyfrów (The Code Book)
    pisana prostym językiem od historycznych szyfrów do najnowszych (ok 2000r)
    Ostatnio edytowane przez maciejkaczkowski ; 01-03-2016 o 06:00

Zbanowany

Domyślnie

Hey,

Ksiazka Legenda- 'Cryptanalysis: A Study of Ciphers and Their Solution'-Helen F.Gaines. Jest to najmniej matematyczna (a zarazem porzadna) ksiazka jaka mi przychodzi do glowy. Jest tam multum przykladow i krok po kroku-rozszyfrowanie.

Ksiazka (Simon Singh'a) polecona przez macieja jest o wiele bardizej teoretyczna i jest tam troche historycznej perspektywy. Jezeli Cie nie interesuja metody kryptografii sprzed setek lat to kup (albo sciagnij) ksiazke Gaines'a.

Hub

Domyślnie

Rozumiem że chcesz odkokować tekst. Zakładając że tekst jest długi i klucz jest krótszy niż sam tekst i jak sam mówisz plików jest wiele rozkodowanie jest możliwe.
    Najlepszą metodą jet metoda statystyczna, tzn obserwacji, że powtórzenia w szyfrogramie mogą odpowiadać powtórzeniom w tekście jawnym i kluczu. To prowadzi do odgadnięcia długości klucza.Potem dzieli się zaszyfrowany tekst na fragmenty i traktuje się go jako szyfr monoalfabetyczny lub statystycznie czyli jak często dany znak występuje w danym języku. Powinno to dać rozwiązanie. Natomiast jeżeli klucz jest dłuższy lub równy niż sam tekst lub materiału jest mało to daj sobie spokuj. No chyba że "atak brute force" co może zająć wieczność.