Jak postawić server SSH na windowsie za pomocą OpenSSH.

DJBOSS666

Użytkownik
Dołączył
Luty 21, 2003
Posty
302
Poradnik jak postawić na swoim Windowsie (ja testowałem na XP) server SSH.

z Wikipedi coś o SSH:

Kod:
SSH (ang. secure shell) to standard protokołów komunikacyjnych używanych w sieciach komputerowych TCP-IP, w architekturze klient-serwer. W ścisłym znaczeniu SSH to tylko następca protokołu telnet, służącego do terminalowego łączenia się ze zdalnym komputerem. SSH różni się od telnetu tym, że transfer wszelkich danych jest zaszyfrowany, oraz możliwe jest rozpoznawanie użytkownika na wiele różnych sposobów. W szerszym znaczeniu SSH to wspólna nazwa dla całej rodziny protokołów, nie tylko terminalowych, lecz także służących do przesyłania plików (SCP, SFTP,), zdalnej kontroli zasobów, tunelowania i wielu innych zastosowań. Wspólną cechą wszystkich tych protokołów jest identyczna z ssh technika szyfrowania danych i rozpoznawania użytkownika. Obecnie protokoły z rodziny SSH praktycznie wyparły wszystkie inne "bezpieczne" protokoły takie jak np: Rlogin i RSH. Ogólne założenia protokołu SSH powstały w grupie roboczej IETF. Istnieją jego dwie wersje SSH1 i SSH2. W jego wersji 2, możliwe jest użycie dowolnych sposobów szyfrowania danych i 4 różnych sposobów rozpoznawania użytkownika, podczas gdy SSH1 obsługiwał tylko stałą listę kilku sposobów szyfrowania i 2 sposoby rozpoznawania użytkownika (klucz RSA i zwykłe hasło). Najczęściej współcześnie stosowany sposób szyfrowania to AES, choć nadal część serwerów używania szyfrowania Blowfish i technik z rodziny DES.

Rozpoznawanie użytkownika może się opierać na tradycyjnym pytaniu o hasło, klucz (RSA lub DSA) lub z użyciem protokołu Kerberos. Trzy najbardziej znane implementacje SSH to zamknięty ssh.com, oparty na 

licencji Open Source OpenSSH oraz wersja protokołu stosowana w programie PuTTY. Protokoły z rodziny SSH korzystają zwyczajowo z portu 22 protokołu TCP, choć w wielu zastosowaniach celowo stosuje się port o innym numerze w celu zwiększenia bezpieczeństwa serwera.


No więc zaczynamy!!


Do postawienia servera SSH na swoim kompie będziemy potrzebowali trzech narzędzi:

- Cygwin, Jest to jakgdyby emulacja konsoli Linuksowej pod Windowsem.
( www.cygwin.com ).
- OpenSSH, Jest to server SSH oraz odrazu klient. ( www.openSSH.com ).
- Putty, Jest to klient SSH pod Windowsa, jeden z najpopulatniejszych, oraz moim zdaniem najlepszych. ( www.putty.nl ).

Więc zaczynamy instalacje.

Na początku zainstalujemy Cygwina zajmuje on około 100-150 mega(to zależy od servera z którego sciągamy). Więc wchodzimy na www.Cygwin.com i sciągamy sertup.exe, po sciągnięciu odpalamy setup.exe i przechodzimy piersze kroki Instalacji, Zmieniamy jeżeli
chcemy miejsce gdzie ma się zainstalować cygwin (Uwaga! Przydałoby się
zainstalować Cygwina na tej samej partycji co będziemy instalować OpenSSH ponieważ mogą wystąpić błędy). Wybieramy jakiś server najbliżej nas ja polecam server ftp://ftp.gwdg.de i następnie klikamy dalej i już nam się instaluje Cywin. Potem zostaje nam tylko wybrać czy chcemy mieć skrót na pulpicie i koniec.

Teraz instalacja OpenSSH. Wchodzimy na www.OpenSSH.com i na dole po lewej stronie w Alternatives klikamy na Windows, następnie na dole strony na SSHWindows, Downloads, Binary Installer Releases i sciągamy. Następnie sciągniety plik rozpakowywujemy i instalujemy na tej samej partycji na której jest zainstalowany Cygwin.

Konfiguracja.
Musimy dodać wpisy do plików passwd i group, które znajdują się w podkatalogu etc, w katalogu w którym zainstalowaliśmy OpenSSH. Bez tych wpisów nie będzie można się zalogować na SSH. Włączamy wiersz poleceń (cmd.exe) wchodzimy do podfolderu bin u mnie:

Kod:
F:Program FilesOpenSSHbin>

Najpierw stworzymy plik group poleceniem

Kod:
mkgroup -l >> ..etcgroup

Następnie do pliku passwd musimy dać wpisy użytkowników, którzy będą mieli prawo do logowania się przez SSH. Czyli np:

Kod:
mkpasswd -l -u Administrator >> ..etcpasswd



mkpasswd -l -u komputer >> ..etcpasswd



mkpasswd -l -u Piotr >>..etcpasswd

Po imporcie kont wypadałoby sprawdzić np: notatnikiem, czy w pliku passwd wszytsko jest OK, oraz ustawić katalogi domowe użytkowników oraz powłokę. Ścieżka do katalogu domowego jest umieszczona na przedostatniej pozycji we wpisie. Jeżeli chcemy zmienić katalog domowy inny względem katalou OpenSSH przed nazwą litery dysku należy wstawić /cygdrive/: w praktyce wygląda to mniej więcej tak:

Kod:
Tak wygląda po zaimportowaniu.



barca:unused_by_nt/2000/xp:1005:513:barca,U-KLECZ-GQNJC6D6Bbarca,S-1-5-21-1547161642-1229272821-839522115-1005:/home/barca:/bin/switch



A tak wyglada po zmienieniu katalogu domowego.



barca:unused_by_nt/2000/xp:1005:513:barca,U-KLECZ-GQNJC6D6Bbarca,S-1-5-21-1547161642-1229272821-839522115-1005:/cygdrive/F/home/barca:/bin/switch

Na ostatniej pozycji jest powłoka[shell] użytkownika.

Teraz można uruchomić SSH wydając polecenie w wierszu poleceń:

Kod:
net start "OpenSSH server"

Teraz jeżeli podczas instalacji OpenSSH mieliśmy zaznaczone że instalujemy także klienta SSH to możemy się zalogować na nasze SSH poprzez wydanie polecenia SSH localhost - klient będzie próbował zaogować się na konto bieżącego użytkownika. Albo przez ssh nazwaużytkownika@adresservera lub ssh -l nazwaużytkownia adresservera.

Jednak ja polecam do połączeń przez SSH używać putty tak więc uruchamiamy nasze putty i teraz w Host Name (or IP address) wpisujemy tak jak każą wpisać nazwe hosta bądź IP (jeżeli server stoi u nas można wpisać localhost albo 127.0.0.1). W protocol zaznaczamy SSH. I klikamy na Open jak pierwszy raz się łaczymy dostaniemy komunikat klikamy OK i Jesteśmy już połączeni przez SSH. Wisujemy nazwe usera oraz hasło mu nadane (musi być hasło) i już Jesteśmy połaczeni jako user przez SSH na naszym komputerze.

Możemy jeszcze sobie zmienić przywitanie modyfikując według swojego uznania plik F:program FilesOpenSSHetcbanner.txt.

Życze miłego użytkowania z SSH na Windowsie.

PS: Przepraszam jeżeli coś jest napisane za oczywiście albo za bardzo
niejasno to powiedzcie, oraz jak by były jakieś wielkie błędy w tekscie
rażące wasze czułe oczka.

PS2: Jeżeli moderatorzy by wspaniałomyślnie chcieli przenieść mój temat do działu często zadawane pytania oraz odpowiedzi, to prosił bym bardzo żeby to zrobili za jakieś 2 tygodnie po opini userów co do tego poradnika oraz problemów przy instalacji.

Pozdrawiam

DJBOSS666
 

DJBOSS666

Użytkownik
Dołączył
Luty 21, 2003
Posty
302
Mała poprawka
smile.gif
jak się dowiedziałem przed chwileczką prawdopodobnie nie potzreba instalować cygwina aby zainstalowac OpenSSH i aby server SSH stał więc nie trzeba instalować Cygwina ale nie usune jak się instaluje Cygwina ponieważ komus się może przydać.

Pozdrawiam

DJBOSS666
 

DJBOSS666

Użytkownik
Dołączył
Luty 21, 2003
Posty
302
I bardzo dobrze powiedział
<
ponieważ SSH na windowsa jest totalnym fiaskiem
<
mam nadzieje że na Windowsie Vista z SP2 będzie można zakładać ładne konta SSH
<
ale to dopiero około 2007r.
<


Pozdrawiam

DJBOSS666
 

robo1973

Użytkownik
Dołączył
Lipiec 14, 2011
Posty
1
Cześć!!!
Zainstalowałem serwer openssh na win xp zgodnie z opisem. Wygenerowałem sobie klucze i łączę się bez hasła. Wydaje mi się jednak, że tunel ssh nie dziła i Niewinem co jest. W putty zestawiam tunel:
ssh -f -NT –R 9999:IP rutera :80 user@IP serwera SSH
Połączenie zestawia ale jak wydam w IE http://IP rutera:9999 to w żaden sposób nie mogę otworzyć strony rutera, który jest wpięty w sieci lokalnej z której łączę się putty z zdalnym serwerem ssh
Co może być przyczyną. Połączenie się zestawia na 22 porcie ale żadne informacje nie są przesyłane?
 
Ostatnia edycja:
Do góry Bottom