Legalne oprogramowanie z pomieszanymi licencjami i program do ich uporządkowania.

Dominik087

Użytkownik
Dołączył
Maj 14, 2006
Posty
13
Witam wszystkich bardzo serdecznie.
Od niedawna pracuję w średniej firmie. Jest w niej około 30 komp. Robiłem ostatnio rozpiskę danego sprzętu i oprogramowania i wyszło mi, iż firma posiada legnalne oprogramowanie lecz jest nakombinowane. Pomieszane są naklejki licencyjne z kluczami w systemach operacyjnych (inny klucz na naklejce, inny w windowsie, a ten z naklejki użyty w innym miejscu, itd). Firma działa na systemach z rodziny Microsoft: XP/Vista/7. Klucze licencyjne sprawdzałem programem KEYFINDER.
Moje pytania:
Znacie program, którym można podmienić klucz licencyjny? Tak aby można podmienić na taki, który jest na naklejce bez formatowania sprzętu. Tylko pytanko czy wtedy np. podczas kontroli legalności ktoś się może tego czepiać? Dziwi mnie trochę to, jak osoba, która to wcześniej robiła nie wpisała oryginalnego klucza z danej naklejki/licencji tylko tak nakombinowała.
Jeśli dobrze się orientuję, aby systemy były uważane za legalne trzeba mieć 2 z 3 bądź 2 z 4 rzeczy: oryginalną płytę windowsa, naklejkę, pudełko, fakturę? Wystarczy firmie aby miała naklejki do windowsów (wraz z poprawnymi licencjami w systemie), płytę do windowsa, ewentualnie fakturę zamiast któregoś z tych przedmiotów, a będzie w pełni legalna?
I jeszcze jedno pytanie: Czy teraz mając klucze licencyjne oryginalne, naklejki (mimo, iż są pomieszane z jednostkami i kluczami), faktury, można by uznać te systemy operacyjne za nielegalne?
// I jeszcze jedno pytanie: Orientujecie się może jak się ma licencja windowsa do wymienianych części w sprzęcie do, którego windows jest przypisany? Przeglądałem licencję ale nie znalazłem nic konkretnego.
Proszę o odpowiedzi.
Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
 
Ostatnia edycja:

trojanxem

Użytkownik
Dołączył
Grudzień 6, 2011
Posty
239
Z tego co sie orientuje to możesz poprostu pokazać, dowód zakupu windowsa, klucz chyba nawet nie musi być naklejony :)
Te systemy raczej zostaną uznane za legalne oprogramowanie, ale sprawdź to co pisze, nie dam rady sobie reki uciac
 

itauditor

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 12, 2012
Posty
1
Jeśli chodzi o programy do zmiany klucza będziesz musiał wypróbować kilka. Różnie z nimi bywa, ale Google Ci pomoże. Programy takie zostawiają często ślady ingerencji.

Co do wspomnianych przez Ciebie atrybutów legalności oprogramowania, to koniecznością uznania systemu (przez Microsoft) za legalny jest posiadanie trzech z pięciu następujących atrybutów: Naklejka COA, książeczka, pudełko , faktura zakupu lub paragon i nośnik. Warto zauważyć ,że nośnik zawiera elektroniczną wersje umowy licencyjnej EULA. Tak więc sam nośnik daje Ci już dwa atrybuty. Jeśli posiadasz naklejkę COA i płytę - licencja będzie ważna. Oczywiście atrybutami mogą być również wspomniane wyżej: faktura zakupu, książka i pudełko.

Pamiętajmy jednak ,że to wymóg Microsoftu. Ostatnio nowo zakupione komputery nie posiadają nośnika tylko partycje na dysku. W myśl prawa polskiego wystarczy dowód zakupu. Pilnujmy jednak by na fakturze zamieszczony był typ komputera oraz wyszczególniony system operacyjny. Co do klucza Windowsa - w przypadkach, gdy mamy do czynienia z komputerami tzw. składakami, klucz aktywacyjny powinien być zgodny z tym z naklejki. W innych przypadkach nie ma takiej konieczności (chodzi o większych producentów sprzętu, którzy korzystają zazwyczaj z jednego obrazu i klucza).

Generalnie jeśli możemy udowodnić ilość licencji poprzez atrybuty legalności nie musimy zmieniać klucza instalacyjnego nikt do tego się nie doczepi. Pamiętaj tylko, żeby naklejka COA zawierała dokładnie ten sam system, jaki jest zainstalowany np. jeśli posiadasz XP pro to taka sama musi być naklejka(wyjątek stanowią Vista business i 7 Pro, w których dopuszczalny jest downgrade do XP pro).

Licencja typu OEM to licencja ściśle powiązana ze sprzętem. Wymiana jakiejś części nie spowoduje jednak utraty licencji. Uważajmy tylko, by nie zmienić całej skrzynki ze wszystkim w środku. Kolejną sprawą jest kwestia przyjęcia przez zmodyfikowany sprzęt klucza instalacyjnego. Jeśli wymienimy jednorazowo zbyt wiele ,system może nie zostać ponownie aktywowany w takim przypadku czeka nas rozmowa z Microsoftem i prośba o wygenerowanie nowego klucza.
 
Ostatnia edycja:

Dominik087

Użytkownik
Dołączył
Maj 14, 2006
Posty
13
Dzięki za odpowiedzi.
Już to wszystko załatwiłem. Microsoft sam umożliwił taką opcję poprzez: smlgr.vbs /akom (bodajrze) - czyli czyszczenie resetowanego hasła - działa dla win vista/7 oraz zmianę klucza poprzez cmd. Dla reszty windows'ów użyłem innych programów. Wiersz poleceń nie zawsze dawał dużo możliwości. Starałem się aby ślad po zmianie nie został. Jednak to chyba żaden problem jeśli nawet został, gdyż w firmie wszystkie windowsy są legalne, a to było tylko robienie porządków po kimś - aby klucz pasował do naklejki.

Dziwi mnie jedna rzecz, mianowicie osoba, która przede mną pracowała, instalowała oprogramowanie na wielu komputerach użyła kluczy lic, których teoretycznie nie było na naklejkach, a które działały. Czy to może być efekt rejestracji telefonicznych? - Wpisywanie klucz, który słyszy w słuchawce?

Dziękuję za ogólny i konkretny zarys licencji windows.
Pozdrawiam serdecznie.
 

rexio

Użytkownik
Dołączył
Luty 16, 2012
Posty
1
Poradźcie, proszę, co byście zrobili w następującej kwestii:

Mam Win XP Pro OEM kupiony w "jednopaku" (w 2005r)
Jak się okazuje klucz z tego windowsa został zainstalowany i aktywowany na 2 komputerach.
Naklejka licencyjna została umieszczona na jednym z nich.

Pytania:
1. czy ma znaczenie, który z nich został aktywowany jako pierwszy?
2. czy wystarczy, jeżeli na tym drugim komputerze nakleję klucz kupionego niedawno Windowsa 7 Pro OEM i uznam to za "korzystanie" z downgrade'u?
 
Do góry Bottom