asm - problem

H4M3L

Użytkownik
Dołączył
Wrzesień 11, 2002
Posty
47
AsM - PrObLeM

Moj problem przedstawia sie miej wiecej tak:
pewnego slonecznego dnia, przeczytawszy kolejny rozdzial ksiazki "ASEMBLER DLA PROCESOROW INTEL - vademecum profesjonalisty" postanowilem napisc 1-szego progza w asm-ie. Wiec wzialem mojego starego laptopa do lapek, ktory jest jedynym kompem z intelem na pokladzie (PII 266mhz) i zabralem sie do pisania kodu - na poczatek cos latwego.. hmm... Tradycyjne "HELLO WORLD" wygladajace w ten oto sposob:
Kod:
.model small

.stack 100h

.data

msg db "hello world", 0dh, 0ah, '$'



.code

main proc

 mov ax, @data

 mov ds,ax

 mov ah,9    :przerwanie DOS

 mov dx, offset msg

 int 21h

 mov ax, 4C00h :powrot do dos

 int 21h

main endp



end mail

fajnie, zapisuje moje dzielo jako HELLO.asm w folderze TASM-u i odpalam konsole DOS, wparzam z hukiem do katalogu tasm, probuje zasemblowac... i DuPa :/ O CO BIEGA?? POMOCY :)

PS. Czy sa jakies emulatory procesora, ktore moge zalaczyc do programu jako kod zrodlowy np w C++ (pisze gierke i potrzebuje aSm a nie mam za bardzo czasu na nake asemblera pod windozy :/)
 

H4M3L

Użytkownik
Dołączył
Wrzesień 11, 2002
Posty
47
Ejjj, czekam na odpowiedzi... Niech ktos sprobuje zasemblowac to u siebie (na intelu najlepiej) i przekaze tu rezultaty... Plisss.. ?? ;-)
 

rsk

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 24, 2003
Posty
69
Program jest źle napisany (tak mi się wydaje), powinno być:

Kod:
model tiny

.code 

start:; poczatek programu

   mov ah,09h ; wyswietl napis

   mov dx,offset napis ; zawarty w zmiennej "napis"

   int 21h ; wykonaj    

   mov ax,4c00h ; zakoncz program

   int 21h ; wykonaj 

napis db 'siema',13,10,'$' ; zmienna 

end start ; koniec programu
 

H4M3L

Użytkownik
Dołączył
Wrzesień 11, 2002
Posty
47
Problem rozwiazalem juz ze 4 dni temu, ale nie mialem dostepu do kompa z netem (zasilacz poszedl sie j...c)... Musialem tlyko inaczej zainicjalizowac rejestr dh...
 
Do góry Bottom