[C++] Działania na liczbie mającej do 200 cyfr.

blebberbos

Użytkownik
Dołączył
Luty 5, 2012
Posty
5
Witam, mam problem przy pewnym programie, mianowicie program ten ma między innymi pobrać liczbę, której długość może osiągnąć nawet 200 cyfr. Program będzie miał potem operować na tej liczbie (proste działania matematyczne). Nie wiem co z tym zrobić :confused: Może pobrać ją jako string'a i potem podzielić ją na mniejsze liczby typu long int i na nich robić te działać, a potem tę liczbę "posklejać" <chociaż nie wiem jeszcze do końca jak :p > (Mam na myśli, że np. liczbę 1254 można podzielić na 12 i 54. Potem te liczby np. podzielić przez 2 i posklejać aby powstało 627).
Może ktoś ma lepszy, prostszy sposób?
 

dodoxx6

Były Moderator
Dołączył
Luty 15, 2011
Posty
252
Myślę, że lepiej przeprowadzić operacje na tym stringu. A jeśli mają być to podstawowe działania, to nie powinieneś mieć problemu ;).
 

blebberbos

Użytkownik
Dołączył
Luty 5, 2012
Posty
5
Poszperałem trochę w necie i natknąłem się na różne algorytmy np. pod tym adresem: http://main.edu.pl/pl/user.phtml?op=lesson&n=32&page=algorytmika
Jestem początkującym programistą, więc chciałbym wiedzieć, czy nie ma jakichś prostszych i krótszych metod na proste działania matematyczne z tymi stringami, czy po prostu nie pozostaje mi nic innego jak dokładne przerobienie tego (wraz z nauką klas ;) )
 

dodoxx6

Były Moderator
Dołączył
Luty 15, 2011
Posty
252
Jeśli się uprzesz możesz zrobić zwykłe dodawanie. dodajesz jedności do jedności, jeśli wynik większy od 9, w jednościach, zostawiasz jedności i dodajesz ilość dziesiątek do dziesiątek. Jeśli ta większa od 10 to... itd... potem robisz to samo z dziesiątkami...
To samo z mnożeniem, dzieleniem i odejmowaniem.
 

blebberbos

Użytkownik
Dołączył
Luty 5, 2012
Posty
5
Przepraszam, że piszę po tak długim czasie, ale wcześniej nie miałem na to zbytnio czasu, a teraz znowu mnie to zaciekawiło.
Korzystam z tej strony: http://main.edu.pl/pl/user.phtml?op=lesson&n=32&page=algorytmika Przepisałem z niej kod źródłowy (c++) wszystko do dodawania włącznie. Nie wiem teraz co napisać w int main() aby pobrać liczbę(np 200 cyfrową) i na przykład dodać do niej inną np też pobraną. Robiąc to z biblioteką <iostream> potrafiłem pobrać string'a, ale z <cstdio> mam problem. Mógłby mi ktoś pomóc?
 

harbinger

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 10, 2012
Posty
91
jeśli już sięgasz po C++ (czizas, czy nawet każdy inny dowolny język), to może zacznij naukę od podstaw języka? jeśli nawet ktoś Ci powie w jaki sposób zainicjalizować klasę i wywołać kilka metod to co z tego, skoro nie będziesz w stanie zrozumieć jak to działa..

polecam kurs do C++ "Od zera do gier kodera".. szybko, krótko i na temat
 

blebberbos

Użytkownik
Dołączył
Luty 5, 2012
Posty
5
Staram się uczyć w jakiejś takiej kolejności. Mam książkę (Symfonia), z której się uczę, ale tam nie widzę takiego sposobu. Wiem, że mam braki wiedzy, ale przydałoby mi się to na konkurs, a czasu nie za dużo. Poza tym wydaję mi się, że jak kod będzie dobrze działał to jak go przeanalizuję, to pokapuję się co i jak, a potem sobie dokładnie wszystko przerobię. To co pomógłby mi ktoś?
 
Do góry Bottom