Dlaczego Linux?

Draqun

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 27, 2007
Posty
67
Tak się dołączę do tematu. Jako młody użytkownik linuxa z niewielkim doświadczeniem powiem, że ja korzystam z linuxa gdyż:
- pomimo braku specjalnej wiedzy o zabezpieczeniach, chmodach itd. uważam systemy spod pingwinka za dużo bezpieczniejsze;
- z racji, że jest to oprogramowanie open source nad stabilnością i rozwojem pracuje cała społeczność linuxowa;
- zawsze można sobie spojrzeć w kod źródłowy i zmienić sobie co nie co o ile posiada się umiejętności;
- wygoda - takie narzędzia jak Synaptic, Portage czy Entropia powodują, że nie muszę szukać po tysiącu stronach programów tylko zaglądam w jeden program z gotową listą programów będąc pewnym, ze to oprogramowanie nie zawiera szkodliwych kodów;(troche jak masło maslane co nie ;))
- mam wielki wybór(dla początkujących troche za wielki) dystrybucji za czym idzie to, że każdy znajdzie coś dla siebie + spory wybór środowisk graficznych bardzo dobrze dopracowanych i o wiele wygodniejszych niż to znane z produktów M$
- społeczność, która naprawdę pomaga użytkownikom zarówno początkującym i starszym;
- przede wszystkim o wiele rzadziej systemy spod pingwinka wieszają się;
- jest bardziej userfriendly;

Można tak wymieniać wiele za i przeciw(tych drugich nie podaje :))

A warto wspomnieć również o przenośności niektórych projektów pisanych na linuxa. Dobrym przykładem będzie KDE, które ostatnimi czasy zostało przeniesione równiez na Windowsa jak i na Haiku.
 

widmo17

Były Moderator
Dołączył
Lipiec 16, 2007
Posty
1089
- przede wszystkim o wiele rzadziej systemy spod pingwinka wieszają się;
- jest bardziej userfriendly;
Mimo że lubię lina, to to jest nieprawda : d Windowsy były robione tak, żeby wszystko było intuicyjne, osobie nieobeznanej trudno jest się połapać, w windowsie wszystko jest w `start`. I generalnie nie wiem, czy jest bardziej `userfriendly`, bo wystarczy jakieś jedno durne polecenie i cały system się sypie : d
 

Tyrae

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 26, 2010
Posty
6
Mam pytanie niedotyczące tematu (nie chcę zakładać nowegom a poprzednie posty zostały usunięte). Jeżeli sformatuję komputer i zainstaluje linuxa, gdy mam router i podłączone 2 komputery, jeden przez "kabel" a drugi przez wifi, to automatycznie na 2 pozostałych komputerach (jeden windows 7, drugi xpek) zaniknie Internet, wraz z tym co jest an moim komputerze?
 

thc_flow

Zbanowany
Dołączył
Listopad 13, 2008
Posty
649
Linuks...trudno tu mówić o user friendly, sam kernel jest niezbyt przyjazny początkującemu..soft, bo pewnie o tę częśc ci chodzi - zależnie co wybierzesz. Jasne że jakieś "matołdistro" z GNOME czy KDE to w sumie przyjemność o tyle np Slackware z fluxboxem taki przyjazny już nie jest.

@Widmo, taa, jak to jedno polecenie robisz z prawami roota, w innym wypadku co najwyżej zepsujesz sobie folder domowy i stracisz ustawienia aplikacji przez to (ew jakieś dane typu muzyka), sam system będzie nieruszony.
 
Do góry Bottom