Formatowanie pendrive

Gelio

Użytkownik
Dołączył
Kwiecień 26, 2008
Posty
33
Kupiłem sobie na allegro pendrive, 16 gb. Wszystko było ok, poza tym, że system plików to FAT32, a chciałem tam wstawiać pliki po 5gb+. Tak więc przystąpiłem do formatowania go na system NTFS. Ściągnąłem HPUSBFW (HP USB Disk Storage Format Tool, v. 2.0.6) i rozpocząłem formatowanie. Gdy było już prawie zakończone wyświetlił się błąd: Failed to format the device. Zdziwiony tym odłączyłem pendrive i przypiąłem go ponownie. W eksploratorze windows gdy chciałem otworzyć pendrive pokazało się okienko z formatowaniem. Rozmiar był ustawiony na 8 mb i nie można było go zmienić. Spróbowałem formatowania Windows, podobny błąd, tyle, że po polsku.

Proszę o poradę co mam teraz zrobić żeby "odzyskać" pendrive, nawet z systemem FAT32.

@edit
To "ChipsBnk Flash Disc USB Device".
 
Ostatnia edycja:

Legalnl

Użytkownik
Dołączył
Październik 8, 2008
Posty
828
Spróbuj programami typu Partition manager itp programami do partycjonowania dysków. Formatowanie na NTFS najlepiej przeprowadzić w systemach Windows Vista wzwyż;)
 

Gelio

Użytkownik
Dołączył
Kwiecień 26, 2008
Posty
33
Właśnie mam Vistę. Spróbuję jeszcze na siódemce. A co do tych programów, to próbowałem partitionem - nie uruchomił się nawet, chciał ciągle naprawiać jakiś błąd na dysku "2", a po kilku próbach naprawiania wyłączył się. Ściągnąłem też program "Victoria 4.3" i zrobiłem test zapisu. Dalej pokazywało, że jest tylko 8 mb. Czekam na dalsze propozycje.
 

nowy_me

Użytkownik
Dołączył
Luty 7, 2007
Posty
451
ja miałem podobną sytuacje z pendrivem sony, okazało się że to przez formatowanie go przez to narzędzie wbudowane w Windows, jak pobrałem program do formatowania ze strony producenta to wszystko wróciło do normy
 

Legalnl

Użytkownik
Dołączył
Październik 8, 2008
Posty
828
własnie, spróbuj pobrac oprogramowanie na stronie producenta lub napisz do nich w tej sprawie moze mają jakieś narzędzie ;) lub moze spróbuj sformatować to za pomocą plyty XP odpalając ją poprzez botowanie
 

thc_flow

Zbanowany
Dołączył
Listopad 13, 2008
Posty
649
Moim zdaniem wystarczy LiveCD dowolnego linuksa i jakiś edytor partycji...
Dla początkujących dobry będzie gParted lub qParted (w zależności od distro).

Wygodny jest także konsolowy cfdisk, a dla hardcore'owców pozostaje fdisk i parted.
Później format do NTFS - tu polecę jednak już użycie Windowsa, w prawdzie są i narzędzia linuksowe do tego, ale nigdy nie wiadomo czy nasz "ntfs" zobaczymy pod windowsem wtedy.
 

Gelio

Użytkownik
Dołączył
Kwiecień 26, 2008
Posty
33
Ok. Spróbowałem zrobić to, co powiedział thc_flow, czyli ściągnąłem ubuntu, odpaliłem, włączyłem gParted, wybrałem dysk i próbuję formatować. Kliknąłem prawym klawiszem na niezalokowaną pamięć dostępną na pendrive (7,84 MiB) i wybrałem New. Ujrzałem piękny komunikat: A partition table is required before partitions can be added.
To create a new partition table choose the menu item:
Device --> Create Partition Table.

No dobra, biorę Device, potem Create Partition Table, wybieram typ "msdos" i klikam Apply. Okienko zniknęło, na dole pojawił się pasek postępu, zniknął po pół sekundzie i gdy spróbowałem to, co na początku, czyli prawy klawisz + New dalej była ta sama informacja o tabeli partycji.

Dodam jeszcze, że gdy kliknąłem na szczegóły partycji pokazało się, że ilośc sektorów wynosi 16066, więc mniej więcej tyle, ile miał wynosić rozmiar pendrive.

Proszę o pomoc co teraz mam zrobić.
 

cyber_pl

Użytkownik
Dołączył
Wrzesień 30, 2009
Posty
187
Widocznie programy do partycjonowania zle postrzegaja dostepna przestrzen mozliwa do wykorzystania, rozwiazaniem jest zdefiniowanie statycznej tablicy partycji wedlug danych znamionowych urzadzenia, wykonuje to zapewne oprogramowanie udostepnione przez producenta urzadzenia, trudno bylo by zdefiniowac taka partycje recznie i samemu.
 

Gelio

Użytkownik
Dołączył
Kwiecień 26, 2008
Posty
33
Na stronie producenta nie ma żadnych programów ani wskazówek co do formatowania/tworzenia tabeli partycji. Znalazłem jeszcze coś takiego: http://forum.idg.pl/ochrona_danych_ekspert_ontrack_odpowiada-f140-problem_z_pendrive-t29135.html
Zastosowałem się do wypowiedzi Nomen_a, związanej z robieniem tabeli partycji na linuxie. Pendrive wykryło mi jako sdh. Po wpisaniu w konsoli komendy fdisk /dev/sdh pojawił się błąd, mówiący o tym, że nie można otworzyć dysku. Jak sprawdziłem w menadżerze plików w katalogu /dev jest plik/dysk/coś innego o nazwie sdh. Komenda lsusb nie pokazała nazwy pendrive'a, jedynie wszystko przed nią (wykryłem, że to ten po odłączeniu i wpisaniu jeszcze raz tej komendy).

Proszę o dalsze wskazówki.
Pozdrawiam.
 

cyber_pl

Użytkownik
Dołączył
Wrzesień 30, 2009
Posty
187

Gelio

Użytkownik
Dołączył
Kwiecień 26, 2008
Posty
33
Spróbowałem i jako administrator udało się wywoływać te komendy, ale nie zformatować pendrive. Oto log z konsoli:
ubuntu@ubuntu:~$ sudo fdisk /dev/sdh
Device contains neither a valid DOS partition table, nor Sun, SGI or OSF disklabel
Building a new DOS disklabel with disk identifier 0xf12be4af.
Changes will remain in memory only, until you decide to write them.
After that, of course, the previous content won't be recoverable.

Warning: invalid flag 0x0000 of partition table 4 will be corrected by w(rite)

WARNING: DOS-compatible mode is deprecated. It's strongly recommended to
switch off the mode (command 'c') and change display units to
sectors (command 'u').

Command (m for help): p

Disk /dev/sdh: 8 MB, 8388608 bytes
1 heads, 16 sectors/track, 1024 cylinders
Units = cylinders of 16 * 512 = 8192 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0xf12be4af

Device Boot Start End Blocks Id System

Command (m for help): n
Command action
e extended
p primary partition (1-4)
p
Partition number (1-4):
Value out of range.
Partition number (1-4): 1
First cylinder (2-1024, default 2):
Using default value 2
Last cylinder, +cylinders or +size{K,M,G} (2-1024, default 1024):
Using default value 1024

Command (m for help): t
Selected partition 1
Hex code (type L to list codes): 1
Changed system type of partition 1 to 1 (FAT12)

Command (m for help): b
There is no *BSD partition on /dev/sdh.

Command (m for help): w
The partition table has been altered!

Calling ioctl() to re-read partition table.

WARNING: If you have created or modified any DOS 6.x
partitions, please see the fdisk manual page for additional
information.
Syncing disks.
ubuntu@ubuntu:~$ sudo fdisk -l /dev/sdh

Disk /dev/sdh: 8 MB, 8388608 bytes
1 heads, 16 sectors/track, 1024 cylinders
Units = cylinders of 16 * 512 = 8192 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x00000000

Disk /dev/sdh doesn't contain a valid partition table
ubuntu@ubuntu:~$
Wydaje mi się, że już nic z niego nie wyciągnę i pora... go wywalić. Jeżeli jednak ktoś ma jakieś pomysły, to proszę pisać.

Dziękuję za dotychczasową pomoc.
Pozdrawiam.
 
Do góry Bottom