Instalacja backtrack'a bez płyty

5.56

Użytkownik
Dołączył
Luty 1, 2010
Posty
102
Wpadłem na genialny pomysł instalacji BT bez płyty.
Z bootowaniem tzw."frugal install"(syslinux z unetbootin oczywiście nie działa i za każdym razem muszę wklepywać formułki z kernel i initrd :D) ale nie do tego zmierzam -
Uruchomiony już BT działa piękne, ale jedna rzecz jest z nim nie tak - w ubiquity(instalatorze)...nie pojawia się ekran odpowiedzialny za partycjonowanie dysku >.>
Jakieś porady w postaci jak odpalić instalator tekstowy albo coś?
 

Wojtek

Były Moderator
Dołączył
Maj 23, 2007
Posty
546
nie pojawia się ekran odpowiedzialny za partycjonowanie dysku

Nie masz przypadkiem podmontowanych partycji np. windowsowych z tego dysku na którym chcesz zainstalować backtracka? Jeśli tak - odmontuj je i dopiero odpal ubiquity. :)

*Aktualne punkty montowania możesz sprawdzić poleceniem 'mount'.


syslinux z unetbootin oczywiście nie działa i za każdym razem muszę wklepywać formułki z kernel i initrd
Nie możesz dopisać ich na stałe do syslinux.cfg?
 
Ostatnia edycja:

5.56

Użytkownik
Dołączył
Luty 1, 2010
Posty
102
Nie masz przypadkiem podmontowanych partycji np. windowsowych z tego dysku na którym chcesz zainstalować backtracka? Jeśli tak - odmontuj je i dopiero odpal ubiquity.
No właśnie o to chodzi że to instaluję z tego samego dysku na ten sam dysk, inna sprawa że dysk mam już podzielony na partycje, chciałbym tylko zaznaczyć na którą dokładnie partycję bt ma się instalować ;x
Nie możesz dopisać ich na stałe do syslinux.cfg?
Właśnie nie, bo z tejże "frugal install"(partycja 5gb, fat32) chciałbym zainstalować to na normalną partycję ext3(20gb) normalną drogą ;x
 

Wojtek

Były Moderator
Dołączył
Maj 23, 2007
Posty
546
z tego samego dysku na ten sam dysk
W takiej sytuacji jedyne co mi przychodzi do głowy to chroot (patrz punkt 2, punkt 3 i 5 możesz olać o ile posiadasz już gruba albo lilo - wtedy zwyczajnie dopisz backtracka do menu.lst/grub.cfg albo lilo.conf spod działającego systemu) Poczekaj z tym jeszcze. Może ktoś zna lepszy sposób.
 
Ostatnia edycja:

5.56

Użytkownik
Dołączył
Luty 1, 2010
Posty
102
Okej, "perfekcyjna instalacja" się udała...
Ale trafiłem na inny problem - co mam dopisać do GRUB'a? Dokładnie chodzi mi o
  • UUID, jak mam go wygenerować?(przepisywanie spod konsoli przed-bootem raczej nie wchodzi w grę)
  • Co ma być oprócz standardowego kernel i initrd? Tzn. chodzi mi o takie duperele jak BOOT=casper przy frugalu/livecd ;x
I tak na marginesie tylko, spytam się czy można cokolwiek zrobić(w sensie pójść dalej) jak wpadnę do initramfs?
 

Wojtek

Były Moderator
Dołączył
Maj 23, 2007
Posty
546
1. Wpisz sobie blkid albo ls -la /dev/disk/by-uuid (zobacz dokąd prowadzą symlinki)
2. Pierw spróbuj zbootować bez dodatkowych parametrów - jak nie zadziała to będziemy myśleć co dalej ;)

Wpis do menu.lst będzie wyglądał jakoś (nie jestem pewny, nie używam gruba) tak:
title Backtrack
uuid UUID_PARTYCJI_Z_BACKTRACKIEM
kernel /boot/vmlinuz root=UUID=UUID_PARTYCJI_Z_BACKTRACKIEM ro quiet
initrd /boot/initrd.img
quiet

Pamiętaj żeby zamienić ścieżki do kernela i ramdysku na własne.
I mam nadzieję, że wcześniej po chrootowaniu się do bt wypełniłeś /etc/fstab ;)
 
Ostatnia edycja:

5.56

Użytkownik
Dołączył
Luty 1, 2010
Posty
102
A więc tak, do menu.lst poszło
Kod:
title		Backtrack 4
uuid		c418d280-e212-41e9-9033-19385c5c1834
kernel		/boot/vmlinuz-2.6.30.9 root=UUID=c418d280-e212-41e9-9033-19385c5c1834 ro quiet vga=0x317
initrd		/boot/initrd.img-2.6.30.9
fstab po chrootowaniu wygląda tak:
Kod:
/dev/sda7 / ext3 defaults 0 0
/dev/sda6 swap swap defaults 0 0
proc /proc proc defaults 0 0
devpts /dev/ptss devpts gid-5, mode-620 0 0
tmpfs /dev/shm tmpfs defaults 0 0
Ogólnie cały system się ładuje z logowaniem włącznie, ale... podczas startu systemu lub startu iksów pojawiają się błędy z "read only filesystem" Oo Jakieś pomysły? ;x
Zamiast walczyć z tym cały dzień, podejrzewam że chyba opłacalniej byłoby iść do tego sklepu i kupić tą dvd za 1,50zł xDDD
 

Wojtek

Były Moderator
Dołączył
Maj 23, 2007
Posty
546
Spróbuj:
Kod:
mount -o remount,rw /
Albo na stałe w fstabie dopisz: /dev/sda7 / ext3 defaults,rw 0 0 a potem mount -a. Reboot.

Zamiast walczyć z tym cały dzień, podejrzewam że chyba opłacalniej byłoby iść do tego sklepu i kupić tą dvd za 1,50zł xDDD
To samo sobie pomyślałem :D
 
Ostatnia edycja:

5.56

Użytkownik
Dołączył
Luty 1, 2010
Posty
102
mount -o remount,rw /
i poprawienie kilku literowek w fstabie(glupie przyzwyczajenie ze spacja po przecinku, ech) daje w pelni dziajacy, persistant system :D:D
Wieeelkie dzieki!
A sam temat...oprocz takiej wspanialosci, jak zaoszczedzenie 1,5zl na plycie dvd, pokazuje rowniez, ze w linuxie da sie zrobic wszystko. Naprawde! xDDD
 
Do góry Bottom