IRC - podstawy oraz kanał HCP

dodoxx6

Były Moderator
Dołączył
Luty 15, 2011
Posty
252
Kod:
HCP ma swój kanał IRC!
Serwer:  irc.abuser.pl
Kanał:   #Haker.com.pl
IRC
IRC - Internet Relay Chat – zapewne wiele osób się z tym pojęciem zetknęło. Jestem przekonany, że wiele osób wie też, co to jest. Dla osób, które wiedzą, co to jest oraz jak korzystać z Clientów IRC ważna jest tylko ramka ‘code’ na górze.. Tych, co nie wiedzą, zapraszam do lektury. IRC jest to usługa umożliwiająca komunikację z wieloma osobami naraz. Na serwerze (np. irc.abuser.pl) jest # (# oznacza ‘kanał’). Użytkownik po podpięciu się do serwera dołącza do kanału. Teraz może rozmawiać ze wszystkimi osobami, które są aktualnie zalogowane na tym kanale.

Wygląda to na pewno ładnie, ale wiele osób nadal nie wie jak to zrobić. Na początku trzeba mieć jakiegoś Clienta IRC, może to być zwykła przeglądarka internetowa, ale polecam ściągnąć program przeznaczony do tego. Na linux’a polecam „irssi”, na Windowsie moim zdaniem działa gorzej, ale też się sprawdza. Alternatywnym Clientem jest mniej znany "jIRCii", wyróżnia się on tym, że jest bardziej "user-friendly", niż pierwsza proponowana przeze mnie pozycja.
Jestem pewien, że każdy po przeczytaniu tego da sobie radę, niezależnie, który wybierze.

ŁĄCZENIE SIĘ Z SERWEREM
Tak jak już wcześniej powiedziałem, po ściągnięciu Clienta, zainstalowaniu i włączeniu go musimy podłączyć się do servera. Na obu Clientach można to zrobić przez polecenie „/server [serwer]”. W naszym przypadku (podłączeniu się do kanału HCP) wpisujemy „/server irc.abuser.pl” po chwili zostaniemy podłączeni do niego.

DOŁĄCZANIE DO KANAŁU
Teraz musimy dołączyć do odpowiedniego #. Za to odpowiada polecenie „join”, więc piszemy „/join [nazwa_kanału]". W naszym przypadku będzie to „/join #haker.com.pl”. Wiele osób, które używają z IRC’a na pewno zauważyło, że da się to zrobić prościej. Zamiast pisać „join”, możemy napisać ‘j’, a więc w naszym przypadku wpiszemy „/j #haker.com.pl”, nie powiedziałem o tym na początku, ponieważ nie jest to oryginalna składnia.
Osoby, które ściągnęły "jIRCii" mogą w zakładce, join (Comand-->Join-->add...) dodać #. Ułatwi to pracę, przy kolejnych wizytach.

ZMIANA NICKA + me
Dołączyliśmy do kanału, ale nasz Nick jest dziwny. Wolimy mieć własny. W tym przypadku pomocne okazuje się polecenie „/nick [własny_nowy_nick]”. Ja, aby mieć mój Nick „dodoxx6”, muszę wpisać „/nick dodoxx6”. Użytkownikom „jIRCii” polecam zmienić w opcjach Nick, będzie on się zmieniał automatycznie.
Teraz można już spokojnie rozmawiać z innymi członkami kanału. Jedynym poleceniem, jakie jeszcze omówię jest „me”. Składnie jest prosta „/me co robi”. Jeśli wpiszę „/me idzie programować” wszystkim wyświetli się napis „dodoxx6 idzie programować”.

Omówiłem tutaj tylko tyle, aby każdy mógł dołączyć do #. Jeżeli spodoba mu się to, na pewno resztę sam znajdzie i dowie się na własną rękę. Oczywiście, jeżeli ktoś chce wyjaśnić jakieś inne polecenie – zapraszam. Prosiłbym jednak w poście uwzględnić czy mogę go dokleić do tego (na dole), jako cytat oczywiście.

Aktualnie #haker.com.pl troszkę przymarł, ale to, czy zacznie działać ponownie zależy tylko i wyłącznie od was.
//Dane nie aktualne, mamy już stałych IRC'owiczów, jednak nadal czekamy na nowych!
dodoxx6

Dopisane:
AFK - co nie tak?
Dobra, mam chwilę czasu to postanowiłem rozbudować mój mały tutorial. Ostatnio zauważyłem pewne nadużycia przy "/me", chodzi mi konkretnie o "/me AFK" lub z coś z tym sensem. Oczywiście, jeśli rozmawiamy i nagle, w trakcie rozmowy musimy odejść od komputera jest to jak najbardziej uzasadnione, ale jeśli nie wypowiadamy się już tak długo, że nikt o nas nie pamięta to czy jest sens? Nie! Nie ma sensu pisać o tym, że odchodzimy? Nadal możemy poinformować kanał, że nas nie ma. Istnieje polecenie "away" ze składnią "/away [co robimy]". Jest to jasny sygnał, że nas nie ma, a jeśli ktoś chce to, to sprawdzi. Na pewno inni userzy kanału będą nam wdzięczni za to, że nie dostaną spamu.

JUŻ JESTEM!
Kolejnym poleceniem, ściśle związanym z poprzednim jest polecenie "back" ze składnią "/back". - Nasze "away" znika. Jest to moim zdaniem bardzo ważne, ponieważ o ile 'AFK' jeszcze mi tak bardzo nie przeszkadza, to ciągłe pisanie "już jestem", "re", "back" jest bardzo irytujące (może, dlatego, że ludzie piszą je kilka razy częściej. Tak jak by to było wielkie szczęście i cały # miał by się cieszyć?).
Dlatego tez, zachęcam do stosowania tych dwóch poleceń. Ułatwi one życie innym, a was nie narażą na kicka, czy 'niemiłe słowa'.

Oczywiście razem z rozszerzeniem mojego małego poradnika zapraszam wszystkich i nowych i starych userów forum do wejścia na nasz #!
Wszystkie potrzebne dane są podane na samej górze.
Zachęcam też starych IRC'owiczów do dzielenia się swoją wiedzą.

dodoxx6

Dopisane2:
Ehhh... straciłem to co wczoraj zacząłem pisać i muszę zacząć od nowa. No, ale mam chwilę czasu i wiem co napisać, więc liczę, że szybko to zrobię.
W dzisiejszą chwilę postanowiłem rozszerzyć ten tutorial o Rejestrację nicka i może coś z tym związane.

REJESTRACJA NICKA
Co wam da taka rejestracja? Da pewność, że ktoś wam tego nicka nie zabierze. Jeżeli ktoś się będzie pod was podszywał, możecie odebrać mu nicka jednym poleceniem, lub ustawić wymaganie hasła do użycia nicka. Po rejestracji będziecie mogli zarejestrować własny kanał. Ale nie tylko to, na kanałach, na których siedzicie będziecie mogli mieć AutoVoicy (takie wyróżnienie w dużym uproszczeniu), AutoOpy (Admin #), AutoHalfOp itd....
Skracając opłaca się, teraz tylko co trzeba zrobić aby zarejestrować nick. Jest to bardzo proste, trzeba mieć tylko E-Mail. Logujemy się na serwer IRC. Teraz nie musimy dołączać do żadnego kanału. Musimy natomiast poinformować serwer o tym, że rejestrujemy swój nick. Polega to na wysłaniu wiadomości (PW) do jednego z 'oddziałów' serwera, odpowiedzialnego za nicki i poinformowanie go o tym.
Aby wysłać wiadomość musimy posłużyć się poleceniem "msg", składnia jest bardzo prosta "/msg [do kogo] [co...]". My będziemy wysyłali do NickServ'a, czyli u nas wygląda to tak "/msg NickServ [co...]". Zapewnia nam to, że to co napiszemy trafi do procesu zarządzania nickami. Teraz musimy powiedzieć co będziemy robić, jakoś zatytułować naszą wiadomość, aby od razu było wiadomo co z nią robić, nasz tytuł tak jak tytuł tematu na forum musi odpowiadać temu co będziemy robili. Przy rejestracji właściwym tytułem jest "REGISTER", czyli jak na razie nasze polecenie wygląda tak: "/msg NickServ REGISTER [coś...jeszcze...]", informacja o tym, że się rejestrujemy dotrze do NickServera, ale musimy jeszcze wypełnić to "podanie", pierwsze pole to hasło do naszego konta. Kolejne pole to E-Mail. Trzeba je teraz wypełnić a jak pokażę na przykładzie mojego hasła (admin1) i emaila (Mó[email protected]). Aktualnie nasze polecenie wygląda "/msg NickServ REGISTER admin1 Mó[email protected]". Po wysłaniu tego do NickServera nasz login zostanie zarejestrowany, radzę jednak nie zapomnieć hasła, ponieważ jest ono potrzebne przy ponownym wchodzeniu na Serwer.
Ważna informacja: polecenia msg można użyć do PW do wszystkich userów NA SERWERZE.

LOGOWANIE
Omówiłem już rejestrację, która wyjaśnia to, co będzie tutaj. Dlatego logowanie mieści się w tych kilku zdaniach.
Znów musimy wysłać wiadomość do NickServ'a. "/msg NickServ [co...]". Tutaj pasującym tytułem jest IDENTIFY a pierwszym i ostatnim polem formularza jest hasło. Więc zalogowanie się na przykładzie mojego hasła "admin1" (jest mocna na skale państwową) będzie wyglądać następująco "/msg NickServ IDENTIFY admin1" w odpowiedzi otrzymam, że zostałem zalogowany.

PRYWATNA WIADOMOŚĆ
Polecenie "msg" bardzo dokładnie omówiłem, przy procesie rejestracji, dlatego tutaj będzie bardzo krótko. Składnia polecenia "msg" jest bardzo prosta "/msg [do kogo] [co...]" dlatego jeśli bym chciał wysłać wiadomość do właściciela kanału (tutaj widmo) o treści "padło na Ciebie" muszę wpisać "/msg widmo padło na Ciebie" a następnie potwierdzić (enterem). Tak wygląda wysłanie pojedynczej prywatnej wiadomości.

No znów chociaż troszkę rozszerzone. W zasadzie nabrało to już takiego rozmiaru, że kwalifikuje się chyba jako tutorial, więc przeniosę.
Oczywiście wszystkich zachęcam do dołączenia do grona osób na naszym kanale, a starych IRC'owiczów do dzielenia się wiedzą.

dodoxx6
 
Ostatnia edycja:

VR8

Moderator
Członek Załogi
Dołączył
Wrzesień 24, 2011
Posty
325
Wbijać ludzie bo dalej cały czas pusto :D
 

dodoxx6

Były Moderator
Dołączył
Luty 15, 2011
Posty
252
Irc

Wbijać ludzie bo dalej cały czas pusto :D
Już nie jest tak pusto (czasem nawet jesteśmy najliczniejszym # na serwerze - ale to niewielkie osiągnięcie).
Bez obaw, jakiś poziom trzymamy - nie padło jeszcze pytanie "jak shakować GG", ani żadne podobne.

Zapraszam wszystkich na kanał. Liczę też, że moderatorzy do nas zajrzą i nie będą trzymali się tylko forum :) .

Kod:
Dane kanału HCP:
server:  irc.abuser.pl
 kanał:  #haker.com.pl
      Zapraszam!

Aby nie było, że mam post pod postem łączę:


Dziś rozbudowałem mój tutorial o dwa polecenia, które ułatwią życie innym IRC'owiczom.
Wszystkich oczywiście zapraszam!
Jeśli ktokolwiek chciał by się podzielić wiedzą - pisać w komentarzach.
Ps
Liczę, że kanał się rozwinie a moderatorzy będą stałymi IRC'owiczami na kanale.
Vandervir: Grupa "IRC Maniacs" zobowiązuje ;).
 
Ostatnia edycja:

Vandervir

Były Administrator
Dołączył
Grudzień 19, 2005
Posty
474
Wielki blok tekstu. Użyj bbcode

//thx. za radę, jutro poprawię.
//dodoxx6
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

dodoxx6

Były Moderator
Dołączył
Luty 15, 2011
Posty
252
Wielki blok tekstu. Użyj bbcode
Poprawiłem wtedy, poprawiłem i dzisiaj. Jak masz jakieś sugestie (oprócz "too long") to mów.

Tak poza tym, rozszerzyłem tutorial o kolejne polecenia. Co do msg tak jak napisałem do pojedynczej wiadomości. Może rozmowę opiszę przy następnym rozszerzeniu, tak czy siak tutorial się rozrósł i chyba zasługuje na dział "tutoriale" dlatego przenoszę.

Oczywiście zapraszam na #. Starych IRCowiczów zachęcam się do dzielenia się wiedza, a nowych do zadawania pytań. Postaram się udzielić odpowiedzi/wyjaśnić/opisać.
 
Do góry Bottom