Jak skutecznie zabezpieczyć pendriva.

sinis

Użytkownik
Dołączył
Wrzesień 3, 2006
Posty
958
Wtam.

W naszych dziwnych, komputerowych czasach gadżety typu pendrive'y, karty pamięci czy zwykłe odtwarzacze mp(3/4) posiadają swoją pamięć, którą system Windows zwykle traktuje jednakowo. Otóż po podłączeniu szuka pliku autorun.inf i - jeśli znajdzie - uruchamia program, na który ten plik wskazuje. Świetna okazja dla wszelkiego rodzaju wirusów i innego syfu. Okazja o tyle dobra, że pamięć przenośną podłączamy do wielu komputerów, w wielu różnych miejscach. Żniwo dla autora kodu - ogromne.

Ale na szczęście jest sposób, żeby temu zaradzić. Nie, nie chodzi wyrzucenie pendriva. Nawet antywirus jest zbędny.

Kiedyś próbowałem metody z nadaniem plikowi autorun.inf atrybutu systemowego. Zwykle działało, jednak zdarzały się zmyślniejsze "śmieci", które i z tym sobie radziły. Spróbowałem inaczej - zrobiłem folder o nazwie "autorun.inf". Skuteczność stuprocentowa (jak na razie). Wirusy, które skopiują się na naszą pamięć nie zdołają dodać wpisu do autoruna co spowoduje, że staną się niegroźne. Ale jednak dalej tam będą siedzieć. W takim wypadku polecam wejść w opcje folderów i ustawić wyświetlanie plików ukrytych oraz systemowych. Kiedy tylko pojawią się jakieś śmieci, bez problemu będzie można je usunąć.


Pozdrawiam,
Sinis.
 

Vandervir

Były Administrator
Dołączył
Grudzień 19, 2005
Posty
474
Warto dodać że blokowanie autostartu jest jak najbardziej pożądane

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer]
"NoDriveTypeAutoRun"=dword:000000ff

w win xp skopiuj zawartość quote do pliku tekstowego, zmień typ pliku z txt na reg i dodaj do rejestru.
 

D0han

Były Moderator
Dołączył
Lipiec 27, 2005
Posty
975
Zaktualizuj system. Microsoft w ramach poprawek wyłącza autostart nośników wymiennych (autorun na CD i DVD nadal będzie działać).
 
Do góry Bottom