konwersja FASM do TASM

codex

Użytkownik
Dołączył
Październik 30, 2012
Posty
25
Witam. Jak w temacie... wiem sprawa powinna być prosta jednak tak nie jest pobrałem jakieś różne TASMy i TASMIDE Pytanie moje zasadnicze jest takie: Czy istnieje jakiś normalny okienkowy kompilatoro-edytor jak np FASMW ?
Nie chciał bym się cofać do kompilowania w wierszu poleceń bo wiadomo, mamy 2013 i to niezbyt mądre jednak jeżeli nie ma innego wyjścia
to niech ktoś poleci którego TASMa pobrać bo z tego co widzę to są różne - miałem wygenerować plik *.com i z tego co gdzieś wyczytałem mam użyć opcji -t ... w wersji którą pobrałem opcji -t nie ma.
O co chodzi z tym linkowaniem ? co kompilator tego z automatu nie wykonuje i trzeba ręcznie ?!

PS:
Może ktoś "odklei" ostatni z "przyklejonych" postów w dziale assembler pt. "Jak kompilować TASM'em?" - żaden z podanych linków w całym temacie nie działa.
 
Ostatnia edycja:

D.F.

Były Moderator
Dołączył
Listopad 4, 2009
Posty
493
Czy istnieje jakiś normalny okienkowy kompilatoro-edytor jak np FASMW ?
WinAsm jest darmowym środowiskiem, ale dla asemblera MASM32.

to niech ktoś poleci którego TASMa pobrać
Zwykły TASM jest dla programów dla MS DOS (16-bitowych), a TASM32 jest dla programów dla Windows (32-bitowych). Odradzam naukę TASMa, bo nie jest rozwijany, chyba, że masz to w szkole/na studiach.

O co chodzi z tym linkowaniem ? co kompilator tego z automatu nie wykonuje i trzeba ręcznie ?
Z Asemblerem jest tak, że najpierw kod źródłowy asemblujesz i otrzymujesz plik *.obj, a potem konsolidujesz (linkujesz) i otrzymujesz plik *.exe.

Może ktoś "odklei" ostatni z "przyklejonych" postów w dziale assembler pt. "Jak kompilować TASM'em?" - żaden z podanych linków w całym temacie nie działa.
Dziękuję za informację. Ogólnie całe forum potrzebuje, żeby je posprzątać.
 

shoorick

Użytkownik
Dołączył
Lipiec 17, 2008
Posty
66
Dla WinAsm-a istnieje FASM Add-In. Jak to nie dziwnie brzmi, ale on dozwoła korzystać dowołny asembler, jako dla x86, również dla innych (używam go nawet dla avrasm-a) ;)
zobacz tu wszystkie rozmajitości (polecam alternatywny paket WinAsm-a i poczytać help stamtąd), tu masz parę przykładów do TASMa.
jednak poza przypadków kiedy tasma używają w studji, dzisiaj nie ma żadnej przewagi w jego używaniu.
 

codex

Użytkownik
Dołączył
Październik 30, 2012
Posty
25
Dzięki panowie. Mnie samemu oczywiście nawet do głowy nie przyszło, żeby w tym coś pisać - jednak muszę przerobić na tą składnię jeden projekcik prosty.

Z Asemblerem jest tak, że najpierw kod źródłowy asemblujesz i otrzymujesz plik *.obj, a potem konsolidujesz (linkujesz) i otrzymujesz plik *.exe.

Tak, wiem doskonale. Tylko zdziwiło mnie dla czego tego nie robi kompilator ... wygląda to na niechlujstwo zwykłe "twórców" danego asemblera.
1. prekompilacja.
2. kompilacja modułów.
3. linkowanie.
4. koniec.

Pisząc zwykły amatorski program robię wszystko, żeby user nie musiał zbędnie klikać a już nie daj boże zbędnego pisania. A tutaj myślałem, że profesjonaliści to tworzyli .... szok. Dobrze, że zakończę ten temacik i nie chcę słyszeć o TASM :)

Dzięki za odpowiedzi.
 

shoorick

Użytkownik
Dołączył
Lipiec 17, 2008
Posty
66
no nie radziłbym napadać na autorów takich programów. wszystki asemblery (i kompilatory) działa jednakowo przez podobną koleję, chyba w tym jest pewny sens, nawet jesli jest on komuś niezrozumiały. FASM jest wyjątkem, pięknym, ale wyjątkem. W porównianiu do innych "standardowych" asemblerów ma swoje przewagy a swoje wady: załeży to od zakresu go zastosowania. w ogóle, żeby zrozumieć profesjonalistów trzeba samomu zrobić wiele skomplikowanego.
 

codex

Użytkownik
Dołączył
Październik 30, 2012
Posty
25
No tak shoorick pewnie masz racje. Przywykłem do wygodnictwa chyba używając FASM i teraz trudno mi odwyknąć. No a tak tylko dopytam jak jest z jeszcze innymi asemblerami w MASM też trzeba ręcznie linkować ?
 

Αvenger

Były Moderator
Dołączył
Grudzień 21, 2012
Posty
243
MASM do linkowania używa pliku makeit.bat, który należy wykonać po modyfikacji kodu żródłowego.
 

D.F.

Były Moderator
Dołączył
Listopad 4, 2009
Posty
493
No a tak tylko dopytam jak jest z jeszcze innymi asemblerami w MASM też trzeba ręcznie linkować ?
W asemblerze MASM32 można z Wiersza Poleceń:
Kod:
C:\masm32\bin\ml /c /coff prog.asm
C:\masm32\bin\Link /SUBSYSTEM:WINDOWS /OPT:NOREF prog.obj

Lub poprzez dołączony do SDK edytor o nazwie qeditor:
2exr41e.png


Lub w środowisku WinAsm:
3vlzr.png
 

codex

Użytkownik
Dołączył
Październik 30, 2012
Posty
25
Dzięki panowie. Fajny ten WinAsm bardzo potrzebne narzędzie przy większych projektach.
 
Do góry Bottom