Lektura - nauka architektury oprogramowania

szefski

Użytkownik
Dołączył
Grudzień 17, 2012
Posty
2
Witajcie,

Co polecacie do nauki architektury oprogramowania? Mój background: front-end, php, małe serwisy internetowe, kiedyś trochę Javy, basha, perla, zasadniczo wiedza ogólna. Mój cel: profesjonalizacja i konsolidacja wiedzy. Plany na przyszłość: aplikacje na Androida (a więc Java), ale też web developing.

Co polecacie? Nie ukrywam że z naciskiem na publikacje po Polsku ale jak coś macie ciekawego po angielsku to nie omieszkam się zainteresować. Nie ukrywam że chodzi mi głównie o pozycje książkowe.
 

D.F.

Były Moderator
Dołączył
Listopad 4, 2009
Posty
493
Architektura oprogramowania to dość szerokie określenie. Jeżeli chodzi o pisanie programów to na pewno przyda się znajomość wzorców projektowych oraz diagramów UML.

Co do książek to zamówiłem sobie jakiś czas temu Wzorce projektowe. Elementy oprogramowania obiektowego wielokrotnego użytku. Przeglądnąłem ją tylko, bo miałem dużo innej pracy, ale książka (na pierwszy rzut oka) jest dobrze i zrozumiale napisana.
 

nowy_me

Użytkownik
Dołączył
Luty 7, 2007
Posty
451
Moim zdaniem książka jest dość ciężka, na pewno warto przeczytać, żeby wiedzieć że coś takiego jest, ale nie nastawiał bym się na to że do czegoś Ci się to przyda. Osobiście znam deweloperów z kilkuletnim doświadczeniem komercyjnym którzy nigdy przez nią nie przebrnęli ze względu na sposób przedstawienia.

Architektura to zagadnienie za bardzo ogólne. Można rozpatrywać architekturę na poziomie całej aplikacji np. klient - serwer, ale też na poziomie kodu np. interfrejsy, klasy. Coś co Ci mogę polecić na początek to np. rozdział logiki aplikacji od wyświetlania. Wzorce MVC dla aplikacji WWW czy MVVM dla aplikacji okienkowych.

Warto też dbać o ładny kod, to sobie zobacz koniecznie http://helion.pl/ksiazki/czysty-kod-podrecznik-dobrego-programisty-robert-c-martin,czykod.htm

Jeżeli chodzi o architekturę to tak naprawdę nauczysz się tego dopiero w pracy, gdzie aplikację tworzy się w 10 osób.
 

szefski

Użytkownik
Dołączył
Grudzień 17, 2012
Posty
2
Dzięki za odp. Wzorzec MVC jest mi w jakimś stopniu znany (praca z Symfony i własny mini web framework), podobnie jak rozdział warstwy danych od warstwy prezentacji (co w zasadzie jest uproszczoną wersją jego filozofii). Już zaglądam w polecone tytuły.

EDIT: To to może być fajne do przypomnienia wiedzy ze studiów: http://helion.pl/ksiazki/algorytmy-...mowania-wydanie-iv-piotr-wroblewski,algo4.htm
 
Ostatnia edycja:
Do góry Bottom