Linux and Windows...

Legalnl

Użytkownik
Dołączył
Październik 8, 2008
Posty
828
Siemano
<
otoż wkoncu przyszedł czas w ktorym postanowiłem bliżej poznac linuxa
<
chciałbym zainstalować go sobie na lapku razem z WinVista (lub ew XP), i teraz nasuwa mi się pytanie jak takiego .inuxa będzie się odpalać?? jak wiadomo boot menu z microsoftu jest zupełnie inne, a ja oczywiscie mam jeden dysk partycjonowany. wiec czy i w jaki sposo i co pierwsze zainstalować aby dało się odpalić obydwa systemy??
smile.gif



PS. i moze jaki system polecacie na początek jakis fajny
<
z linuxa
smile.gif


pzodrawiam
 

Legalnl

Użytkownik
Dołączył
Październik 8, 2008
Posty
828
oki dzięki wszystkim za odpowiedzi
<
to jutro zabieram się za instalacje
<
smile.gif
 

tobix10

Użytkownik
Dołączył
Luty 25, 2009
Posty
65
Tak jak napisał Dark Smark distro Linuksa instalujesz jako drugie. Podczas instalacji powinien zostać wykryty system microsoftu i automatycznie dołączony do bootloadera(grub lub lilo - zależy co wybierzesz przy instalacji).
Od tego jakie distro wybierzesz zależy także wiele opcji ułatwiających konfigurację bootloadera(od jego wyboru, ustawienia kolejności wszystkich systemów, czasu oczekiwania na wybór itp.). O ile dobrze pamiętam takie coś chyba ma Suse i Mandriva, a Ubuntu nie(można samemu wyedytować plik konfiguracyjny
smile.gif
).
Z linuksami nie miałem wiele do czynienia, ale wielu używałem, w poszukiwaniu tego który będzie mi odpowiadał. Na początek mogę Ci polecić Ubuntu bądź Kubuntu(różnią się tylko środowiskiem graficznym).
Jeżeli ściągniesz sobie systemik z ubuntu.pl to będziesz miał już wiele rzeczy po instalowanych i skonfigurowanych automatycznie po instalacji. Poczytaj.
Debian jest troszeczkę trudniejszy, trzeba więcej samemu konfigurować.

IMHO: Na początek dobry jest Ubuntu. Warto od razu uczyć się posługiwać konsolą.
<
pozdr.
 

B33RK4

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 3, 2007
Posty
598
Nie ma reguły, że Windows : 1 a Linux : 2
Tylko gdy się zainstaluje na odwrót trzeba dodatkowo odzyskać gruba - co jest rzeczą bardzo prostą.
Co do konfiguracji menu , czasu, domyślnego systemu etc wszystko jest w /boot/grub/menu.lst
 

Legalnl

Użytkownik
Dołączył
Październik 8, 2008
Posty
828
ale pamiętacie ze chodzi mi o Linuxa i Viste. bo Vista jako system microsoftu po zainstalowaniu WindowsXP Vista jak by traci się, tj nie da się jej normalnie uruchomić.
 

discovery44

Były Moderator
Dołączył
Sierpień 14, 2007
Posty
763
Co do konfiguracji menu , czasu, domyślnego systemu etc wszystko jest w /boot/grub/menu.lst[/b]
Mogą być problemy z edycją więc odrazu napiszę.
Kod:
sudo -s
Kod:
cd /boot/grub/
Kod:
nano menu.lst
Do nawigacji służą strzałki UP & DOWN, do zapisu CTRL+O.

EDIT: mentos nie czepiaj się
smile.gif
 
Do góry Bottom