mam windowsa i chce zainsalowac linuxa

haker.pl

Użytkownik
Dołączył
Kwiecień 23, 2010
Posty
5
mam windowsa i chce zainstalowac linuxa i niewiem czy jak go zainstaluje to czy sformatuje mi się komputer
 

linc0ln.dll

Użytkownik
Dołączył
Kwiecień 23, 2010
Posty
45
Dane z dysku nie usuną Ci się jeżeli wybierzesz dobry Dysk|Partycje podczas instalacji systemu.
Widzę że to będzie twój pierwszy linux, więc polecam Linux Ubuntu.
Więcej informacji o tej dystrybucji znajdziesz na:
Kod:
http://www.ubuntu.com/
 
Ostatnia edycja:

nowy_me

Użytkownik
Dołączył
Luty 7, 2007
Posty
451
tak jak napisał kolega wyżej pobierz ubunu i wypal plik iso na płytce

1) jeśli chcesz tylko wypróbować Linuksa to po włożeniu płytki wybierz uruchom bez wprowadzania zmien w systemie, wtedy Linuks uruchomi się z płyty i cały załaduje się do RAMu, przy czym oczywiście RAM nie trzyma zawartości więc jak wprowadzisz jakieś zmiany to one się nie zapiszą

2) jeśli chciałbyś coś zmieniać w Linuksie a nie chcesz go instalować na HDD i twój komputer może się bootować z penrdive to jak włączysz tryb z punktu pierwszego, tam gdzieś jest opcja utwórz bootowaly pendirve i wtedy jak chcesz mieć Linuksa to wkładasz pendrive do USB włączasz komputer i masz
oczywiście w takiej konfiguracji jak coś ustawisz w linuksie to będze zapisane na pendrive wiec po ponownym uruchomieniu nie będziesz musiał wprowadzać na nowo np. ustawień kraty sieciowej

3) pobierasz program norton patrition magic, zwalniasz trochę miejsca z któregoś z dysków windowsa, wkładasz płytkę i instalujesz na wolnym miejscu, masz wtedy dwa systemy i podczas uruchamiania komputera wybierasz który chcesz włączyć

4) program virtaul pc, robisz wirtualny komputer na windows, nie polacam bo muszą współdzielić zasoby i nie wszystko jest możliwe
 

linc0ln.dll

Użytkownik
Dołączył
Kwiecień 23, 2010
Posty
45
Najlepiej zobacz na VM, czy ci Linux przypadnie do gustu i jaką dystrybucje i środowisko wybierasz.
Potem zainstalujesz go na dysk.
Tylko przy instalacji pamiętaj by dobrze wybrać Dysk|Partycje.
Poczytaj w sieci więcej o + i - różnych distro.

EDIT:
Osobiście Polecam Ubuntu oraz Back Track 4.
Zacznij od Ubuntu.
 
Ostatnia edycja:

widmo17

Były Moderator
Dołączył
Lipiec 16, 2007
Posty
1089
EASEUS Partition Master - partycjonowanie `na żywo`, bez formatowania dysków. Sprawdziłem, działa :d

bugubuntu to zło :d Debian jest tak samo prosty w obsłudze, jedyne z czym może być problem to sterowniki, ale to też jest sekunda roboty : ]

Łooo, kurna, tysięczny post : D ROKSZE! : D
 

Nether62

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 25, 2010
Posty
19
Najlepiej zobacz na VM, czy ci Linux przypadnie do gustu i jaką dystrybucje i środowisko wybierasz.
Potem zainstalujesz go na dysk.
Tylko przy instalacji pamiętaj by dobrze wybrać Dysk|Partycje.
Poczytaj w sieci więcej o + i - różnych distro.

EDIT:
Osobiście Polecam Ubuntu oraz Back Track 4.
Zacznij od Ubuntu.


Zwariowałeś?:eek: Back Tracka polecać osobie, która nigdy nie miała Linuxa?


@Topic:
Ja polecam Archa oraz Ubuntu.;)
 

thc_flow

Zbanowany
Dołączył
Listopad 13, 2008
Posty
649
Gratuluję, Archa na początek...
A ty na BT narzekasz który przynajmniej zaraz po instalacji ma pełne środowisko.
Ubuntu, blee, już lepiej Debiana.
 

TripleX

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 10, 2006
Posty
715
Ja kilka lat temu za 200 pln w media markt kupilem linuxa suse. w zestawie bylo 6 ksiazek (oj grubych ksiazek) ale bylo w nich naprawde sporo rzeczy. Polecam taki zestaw dla poczatkujacych ;)
 

thc_flow

Zbanowany
Dołączył
Listopad 13, 2008
Posty
649
Każde porządne distro ma własną Wikipedię bądź inny system poradników. Oczywiście przydaje się znajomość angielskiego bo te polskie mają daleko do ideału, ale nie kosztują pomimo bogatej i dobrze przygotowanej treści.

Polecam także fora zrzeszone wokół dystrybucji, jak Ubucentrum, debian.linux.pl, Debian Users Gang.

Następnymi dobrymi źródłami informacji są kanały IRC'owe i czasopisma typu Linux+ (dostępne w większości za darmo w postaci pliku PDF) oraz http://pl.wikibooks.org/

Połączenie tego i umiejętności przekopywania się przez wyniki w wyszukiwarkach pozwala poznać linuksa bez wydatków na spasłe tomy.
 

Nether62

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 25, 2010
Posty
19
Nie napisałem, że polecam Arch na początek.

Poza tym sądzę, że prócz instalacji, każdy dałby sobie rade.
 

linux1234

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 22, 2011
Posty
16
a niby dlaczego ma ci się sformatować komputer ?? musisz sobie tylko utworzyć 2 partycje jedną na swap a drugą ext3 lub ext4 po instalacji lunuxa po uruchomieniu komputera będziesz mugł wybrac jaki system ma zostac uruchomiony
// nie pisz posta pod postem
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry Bottom