Nauka języków, od czego zacząć ?

MTDm

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 12, 2008
Posty
3
Witam , mam pytanie jakie języki przydadzą sie w hackingu ? chodzi mi o języki takie jak :


xss
sql injection
JavaScript,
PHP,
SQL,
Perl
HTML
C++
Delphi

i w jakiej kolejności ich się uczyć?
czy moze tez innych jezykow?
czy np. po nauce SQL i html.. bede w stanie przejąć kontrole nad jakąś (obcą) stroną www?
 

hxv

Były Moderator
Dołączył
Sierpień 9, 2006
Posty
797
Do hackingu? Na pewno przyda się angielski. Poza tym zależy co chcesz konkretnie robić, jak atakować strony www to php+sql+js+html. Jak pisać trojany, keyloggery itd. to delphi albo c++. Jak chcesz znajdować luki w programach to assembler.
Poza tym przyda się dużo cierpliwości i chęć do nauki.

SQL Injection i XSS to nie języki programowania.
 

MTDm

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 12, 2008
Posty
3
ok, jak na razie to znam Html , css, zaczynam sie uczyc Javy i php.. ale czy dzieki temu poznam tajniki ? tzn. jak w prosty sposob zdybyc haslo na www itd.? i co jeszcze mi sie przyda zeby poznac zabezpieczenia? jak je ominąć itd.? moze jakies ksiazki?
 

hxv

Były Moderator
Dołączył
Sierpień 9, 2006
Posty
797
Jak już poznasz np. PHP to sposoby zabezpieczania stron są częścią nauki tego języka. A żeby wiedzieć jak się bronić musisz wiedzieć jak atakować, tak więc przynajmniej podstawy będziesz umiał. A potem? Przeglądaj bugtargi, analizuj błędy innych i to jak je wykorzystać. Jeśli masz zamiar kupować książkę typu szkoła hackerów to sobie daruj, tak na pewno się nie nauczysz.
 

MTDm

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 12, 2008
Posty
3
najpierw chce sie zapoznac bardziej ze wszysktimi językami ,a dopieor pozniej inwestować w książki.. a z książek chciałem wybrać taki zestaw:

1.C++ dla każdego
2.Thinking in C++. Edycja polska. C++. Elementarz hakera
3.Hacking. Sztuka penetracji. Hakerskie łamigłówki
4.Sztuka podstępu. Łamałem ludzi, nie hasła
5.Hakerzy atakują. Jak przejąć kontrolę nad siecią
6.TCP/IP. Szkoła programowania

czy to dobry wybór?
 

widmo17

Były Moderator
Dołączył
Lipiec 16, 2007
Posty
1089
Rozróżniaj javę i javascript ;]

Thinking in C++.[/b]
Niedawno kupiłem... książka jest napisana na bardzo dziwnych przykładach - np. większość funkcji w książce nazywa się f1() f2() f3(), co raczej trochę pogarsza czytelność kodu. Poza tym, autor zakłada, że znasz język C (w średnim stopniu).

Sztuka podstępu. Łamałem ludzi, nie hasła[/b]
Książka ciekawa, polecam, ale o hackingu to się z tego za dużo nie dowiesz ;]
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

timpler

Użytkownik
Dołączył
Lipiec 28, 2008
Posty
95
hmm, Mtdm piszesz że chcesz poznać tajniki, że chcesz nauczyć się przejmować władze nad stroną, dla mnie troche głupio to wszystko brzmi, najpierw naucz się Prograomować, naucz się myśleć jak programista to podstawa, nie ucz się wielu języków, najpierw skup się na jednym, z niego nauczysz się myśleć przestrzennie co jest konieczne, później jak OPANUJESZ, jak będziesz pewny swojej wiedzy w tym jezyku naucz się innego zupełnie odległego składniowo, czyli zupełnie nie podobnego pod względem składni, po co ? Będzie ci prościej opanowywać inne języki, jako haker w przyszłości będziesz musiał znać, biegle programować i pisać stabilne projekty w więcej niż 3 językach, haker nie może być ograniczony brakiem narzędzi do tworzenia mu aplikacji, narzędzi mam na myśli języków, np. wyobraźmy sobie hakera znającego tylko C++, czy on będzie umiał pokonać zabezpieczenia PHP? Czy bedzie umiał rozmawiać z bazą danych? A jak nagle będzie chciał zaatakować baze danych bo znajdzie bardzo dużą lukę w zabezpieczeniu? To nie może nagle zacząć uczyć sie SQL, to już musi mieć przy sobie. Jak chcesz "przejmować kontrole nad stroną" to opanuj html->css->javascript->php->sql, ale na średnim lub wysokim poziomie, a nie że ty przeczytasz książke mającą 15- stron o php tam autor coś bąknie o sql i o tworzeniu tabel i ty już umiesz sqla to już możesz atakować... Zanim będziesz przeprowadzał prawdziwe ataki, musisz się wiele nauczyć. Poza tym jest coś więcej niż tylko wiedza programistyczna, musisz mieć cel ataku, musisz wiedzieć co robisz a nie rajcować się i atakować gdzie popadnie, musisz w każdej sytuacji myśleć trzeźwo, nawet jeśli atakujesz bloga kolegi, musisz wiedzieć kim są hakerzy, odróżniać hakera od cracera i bardzo ważne podczas ataków musisz pamiętać o pewnych granicach, bo mimo iż masz w tej chwili władze i możesz zrobić wszystko zastanów się 10 razy zanim wpiszesz tą komende/lub klikniesz na tą ikonę X... Pamiętaj o tym, bo nim się obejrzysz będziesz świetnie się bawił a do twojego domu wparuje grupa gliniarzy, nakrzyczy na ciebie, zakują cię w żelastwo i wywiozą gdzieś do lasu i po co ci to??
smile.gif
 

timpler

Użytkownik
Dołączył
Lipiec 28, 2008
Posty
95
no tak ale on nie korzystał nigdy zapewne z kodów źródłowych, nie miał okazji wykazania się znajomością jakiegoś języka, poza tym on włamywał się do komputerów, sieci a nie na stronki
<


Z resztą i tak haker nie umiejący programować ma baaardzo ciężko, i trudno nazwać go hakerem no ale cóż, są wyjątki...
 

matessso

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 18, 2008
Posty
2
A od jakich ksiazek zaczac na poczatku, i jak mam juz linuxa to jakie programy, jaki jezyk mam wybrac do naui??
 

matessso

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 18, 2008
Posty
2
nie mam w klawiaturze pl znakow.... a naui chodzilo mi o nauki ale zjadlem literke a po za tym dzienki ;DD
 
Do góry Bottom