odpowiedzialność prawna za próby uzyskania pliku?

jamadry

Użytkownik
Dołączył
Listopad 7, 2007
Posty
36
dzisiaj mialem niecodzienną sytuację: rozmawialem z kimś podszywającym się za administratora GG.
rozmowa:
10117369 20:07:59
Witam Pana
10117369 20:08:05
Jetsem administratorem serwisu Gadu-Gadu
jamadry 20:08:17
jetses?
10117369 20:08:19
W chwili w której pan pobrał gadu gadu został ściągnięty groźny wirus
10117369 20:09:06
Musiałbym dokonać zmian w pliku config.dat
10117369 20:09:28
musi pan mi go przesłać
jamadry 20:09:53
a moze podam Twoje IP Twojemu dostawcy, i podam do sądu za oszustwa?
10117369 20:10:10
administratora gg?[/b]
i zostałem zablokowany. jak zauważyliście złapałem tego 'administratora' za literówkę. posiadam jego IP.
pytam o to nie dlatego, że chcę tego kogoś podać do sądu, mianowicie z ciekawości, czy ta osoba mogłaby mieć jakieś nieprzyjemności.
 

Bezel21

Użytkownik
Dołączył
Maj 22, 2007
Posty
104
<div class='quotetop'>CYTAT(jamadry @ 10.09.2008, 18:21) <{POST_SNAPBACK}></div>
dzisiaj mialem niecodzienną sytuację: rozmawialem z kimś podszywającym się za administratora GG.
rozmowa:
i zostałem zablokowany. jak zauważyliście złapałem tego 'administratora' za literówkę. posiadam jego IP.
pytam o to nie dlatego, że chcę tego kogoś podać do sądu, mianowicie z ciekawości, czy ta osoba mogłaby mieć jakieś nieprzyjemności.[/b]

Nie powinna mieć nieprzyjemności, bo dobrowolnie byś jej wysłał ten plik(ja tak myślę)...
Nieprzyjemności mógłby mieć jak by sobie wysłał, bez Twojej zgody jakimś programem...
Oczywiście podszywać też się nie wolno pod kogoś.
<
 

grzonu

Były Moderator
Dołączył
Grudzień 26, 2006
Posty
1390
wiesz IMHO jest to niby proba wyludzenia danych zgodnie z art ktorys tam paragraf ktorys tam ktorego tresc brzmi mniej wiecej tak: "kto uzyskuje dostep do danych niejawnych(za takie mozemy uznac haslo ktore jest w pliku- przypis moj) podlega karze pozbawienia wolnosci do lat .... "

jak bede mial czas to znajde dokladna tresc.

poazatym za podszywanie sie pod administratora gg tez jest karalne ale jak to w polsce to tylko teoria ;]
 

shadwin

Użytkownik
Dołączył
Maj 12, 2008
Posty
16
Podszywanie się pod osobę, próba wyłudzenia danych ( w przypadku pliku, który chciał wyłudzić, możemy je chyba określić jako poufne ) to wystarczająco dużo, żeby zgłosić ten fakt usługodawcy i/lub producentowi oprogramowania ( przesłać ip oraz numer gg ). Poza tym w ogólnie znanych zasadach ( regulaminów ) większości usługodawców komunikatorów internetowych jest wyraźnie napisane, żeby nie podawać takich danych.
 

lol_ek

Użytkownik
Dołączył
Maj 30, 2003
Posty
306
<div class='quotetop'>CYTAT(jamadry @ 13.09.2008, 13:18) <{POST_SNAPBACK}></div>
przestan, tylko tak sie pytam.[/b]

Dlaczego ma Cie przestać namawiać ? Jóż jest sporo po fakcie ale ja również sugerowałbym Ci taką reakcję. To co opisałeś jest błahostką ale właśnie brak reakcji powoduje przyzwolenie na takie zachowanie i uznanie tego za coś całkiem normalnego.

<div class='quotetop'>CYTAT(Eltrial @ 13.09.2008, 22:18) <{POST_SNAPBACK}></div>
Odpowiedź jest prosta: prawo tego zabrania, jednak malo kto to egzekwuje.[/b]

Ja myślę, że interwencja w opisanej powyżej sytuacja nie koniecznie musi wynikać z prawa pisanego. Wystarczająca jest netykieta. W prawdzie to głupota by w tej sprawie zwrócić się do odpowiednich organów, ale wystarczający byłby kontakt z operatorem komunikatora. Sprawa powinna ich zainteresować tym bardziej, że ktoś podszywał się pod ich pracownika. Jeden warning, potem ewentualny ban (na miesiąc,dwa) i po sprawie. Tylko, że Oni to lenie
<
 

I3L4D3

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 20, 2008
Posty
178
A co mu da ban na klika dni/miesięcy/a nawet lat!?

Przecież założy nowy numer i jedzie dalej...
<
 

lol_ek

Użytkownik
Dołączył
Maj 30, 2003
Posty
306
<div class='quotetop'>CYTAT(I3L4D3 @ 21.02.2009, 18:52) <{POST_SNAPBACK}></div>
A co mu da ban na klika dni/miesięcy/a nawet lat!?

Przecież założy nowy numer i jedzie dalej...
<
[/b]

Przecież banować można na wiele sposobów. Od numeru konta, adresy IP, po inne wymyślne identyfikatory.
 

Dark Smark

Były Moderator
Dołączył
Kwiecień 29, 2006
Posty
1953
<div class='quotetop'>CYTAT(Eltrial @ 13.09.2008, 22:18) <{POST_SNAPBACK}></div>
Odpowiedź jest prosta: prawo tego zabrania, jednak malo kto to egzekwuje.[/b]
Ponieważ tego typu próby oszustwa trzeba z powództwa cywilnego sądzić ale wiadomo nikomu się nie chce.
<div class='quotetop'>CYTAT(Bezel21 @ 10.09.2008, 21:19) <{POST_SNAPBACK}></div>
Nie powinna mieć nieprzyjemności, bo dobrowolnie byś jej wysłał ten plik(ja tak myślę)...
Nieprzyjemności mógłby mieć jak by sobie wysłał, bez Twojej zgody jakimś programem...
Oczywiście podszywać też się nie wolno pod kogoś.
<
[/b]
No ale przecież potencjalny napastnik jakby udał mu się ten atak socjotechniczny pewnie będzie chciał zalogować się na podane konto...
 
Do góry Bottom