parowanie pamięci?

msvcrt

Użytkownik
Dołączył
Październik 15, 2011
Posty
71
Jest jakaś różnica w szybkości\wydajności etc. działania miedzy jedną kością 1gb a dwiema kośćmi po 512mb?
 

Vandervir

Były Administrator
Dołączył
Grudzień 19, 2005
Posty
474
Przy dzisiejszych kościach nie ma, aż tak widocznej różnicy. Tylko mając 1gb to dołożysz druga 1gb
 

msvcrt

Użytkownik
Dołączył
Październik 15, 2011
Posty
71
Teraz mam 256mb jedynie. Także 1 gb chyba mi wystarczy. Chciałem kupic 1gb ale 2x512 wyszło mi trochę taniej bo po 13 zł za sztukę uzywane ddr1 pc333. Chociaż możę i moglem kupic tą jedną kość i ewentualnie kiedys sobie dokupic drugą ale już za późno:]
 

adar102

Użytkownik
Dołączył
Grudzień 12, 2012
Posty
3
Slyszalem, ze pamieci powinno sie do kompa dokladac parami.
Czy rzeczywiscie to jest takie wazne?

No bo tak patrze sobie na te swoja plyte glowna i widze, ze ma 3 sloty.
A moze ten trzeci slot to jest jakis zapasowy?
Czy wsadzenie trzech (np. jednakowych) pamieci do niego moze np. spowolnic
komputer?
 

roller

Użytkownik
Dołączył
Listopad 28, 2012
Posty
24
Musiałbym doczytać moją książkę do zajęć w szkole, ale pomyśl logicznie. Na pewno jest różnica.
2 kości - komputer musi czytać dwie naraz, więc jest pewne zamotanie, opóźniony czas reakcji.
1 kość - Komputer czyta tylko z jednej, lecz.. Tu jest haczyk bo nie wiem co napisać (brak wiedzy, brak czasu na doczytanie).
Wpadła myśl, ze przy jednej kości może być tak duże zużycie jej zasobów, że może ona nagminnie się nagrzewać, co może skutkować spowolnioną pracą. Natomiast przy 2 kościach się ta praca rozkłada na 2 części.

(Rozumowanie własnym tokiem.)
 

nowy_me

Użytkownik
Dołączył
Luty 7, 2007
Posty
451
2 kości - komputer musi czytać dwie naraz, więc jest pewne zamotanie, opóźniony czas reakcji.
dobre :p

Właśnie jest odwrotnie do tego co piszesz, procesor, który steruje dostępem do pamięci jest elementem szybszym niż pamięci, więc bez problemu może wysterować obie na raz.
Przykładowo:
Wyobraźmy sobie że istnieje operacja czyszczenia pamięci, która zajmuje 1 sekundę na 1 gb(dla pamięci o jakieś szybkości)
-jak procesor wyślę do pamięci 1gb komendę czyść to po 1 sekundzie jest czysta
-jak procesor wyśle dwie komendy do pamięci 2 x 0.5gb to będą czyste już po 0.5 sekundy, bo obie się będą czyścić w tym samym czasie
Tak w dużym uproszczeniu działa Dual Chanel, oczywiście tak naprawdę procesor nie steruje bezpośrednio pamięcią, a całość jest trochę bardziej złożona.
Polecam się zapoznać z: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dual_channel jest tam też wyjaśnione jak zrobić Dual Channel na 3 gniazdach.

EDIT:
Dodam również, że w obecnych komputerach Dual Channel nie daje już takiego skoku wydajności jak kiedyś.
 
Ostatnia edycja:

Dark Smark

Były Moderator
Dołączył
Kwiecień 29, 2006
Posty
1953
Spójrz na to z innej strony, jak się jedna kość zwali to zostaje drugie 512. Cenowo wyjdzie wydaje mi się odwrotnie. Co do wydajności to zależy też czy obie mają takie samo taktowanie.

Teoria z ilością kości i szybkością dostępu do nich mnie zniszczyła xD
 
Do góry Bottom