Problem na samym poczatku z c++ :(

Pakerq

Użytkownik
Dołączył
Marzec 25, 2006
Posty
39
Otoz sciagnalem sobie symfonie c++ (oczywiscie nie stad bo wszystkie linki na forum nie dzialaja prawie ;p). No i czytam i wydaje mi sie ze ta "symfonia co podobno dla nowych jest" to jest bardzo dobra.. . Ja tam jestem nowym 14 latkiem ( jesli wiek odgrywa roznice ) no i co ten Jerzy Grabosz tam pisze to po prostu jest nie podobne do niczego.. Wszystkie dzialy sa pisane chaotycznie i nie ma w nich ladu i skladu. W rozdziale "Startujemy" nie jest nawet powiedziane co trzeba zrobic zeby zrobic nowy projekt.. Teoretycznie wydaje mi sie ze trzeba wziac plik ---> nowy ---> plik źródłowy, a tutaj od razu przechodzimy do zrobienia pierwszego programu.. i nawet nie jestem pewien czy zrobienie miejsca na nowy projekt to wlasnie wziac plik ---> nowy ---> plik źródłowy. Jezeli ktos moze to niech napisze jak zaczac robic nowy projekt jezeli zle to sobie wymyslilem, i niech bedzie otwarty na ostra krytyke (bo taka wlasnie napisalem) dla tej ksiazki..
 

djczarny

Użytkownik
Dołączył
Maj 14, 2005
Posty
135
Hyh książka jest bardzo dobra sam się z niej uczyłem wszystko jest bardzo dobrze wytłumaczone rzadko się zdaża żeby było lepiej i nie opowiadaj głupot poprostu tak mówisz bo nie rozumiesz co ta książka do ciebie "mówi" no i oczywiście książka nie uczy obsługi kompilatora tylko pisania programów autor zrobił ją z myślą ,że kto ją czyta ma chociaż podstawową wiedze o kompilatorze do nauki obsługi kompilatora jest dokumentacjia jego a wiek nie ma różnicy <: znam 10 latka który zna C# :)
 

fl3a

Użytkownik
Dołączył
Marzec 12, 2005
Posty
538
Wpierw musisz zdecydowac sie na kompilator. Wiekszosc szkol i uczelni zaleca stosowanie DevC++. Warto sprobowac wszystkich kompilatorow by przekonac sie czym one sie roznia. Jak dla mnie najlepsze kompilatory to BCB 6 i VC++ 6. BCB tylko dlatego ze dostarcza nam przyjemny interfejs ktorego brak w Borland Compiler 5.5. VC (cl.exe) bo nie uzywam graficznego interfejsu - pozwala szybko stworzyc plik wynikowy bez dodatkowych parametrow. W Dev trzeba tworzyc projekty i trzymac sie dziwnych zasad ktore sa ignorowane chocby przez bcb. Link do bcb jest na tym forum wiec polecam sciagnac i przejrzec temat pierwszy program w C++ z wykorzystaniem wlasnie tego srodowiska.
 

killrathi

Użytkownik
Dołączył
Marzec 13, 2006
Posty
117
sam korzystam z wymienionych przez Ciebie fl3a srodowisk, jednak nie moge ich polecic do nauki c++. idea C++ jest jednak obiektowosc - korzystajac z gotowych komponentow jak w BCB bardzo ciezko bedzie nauczyc sie logiki klas, obiektow, polimorfizmu itp... ja osobiscie polecam kazdemu stary kompilator Borland C++ 3.1 (wersja DOS).
Zaczynajac przygode z c++ warto jednak opanowac w/w terminy a korzystajac z gotowcow to tak na prawde mozna nauczyc sie jedynie IDE - a nie o to chodzi. Widzialem juz kilku "programistow" ktorzy IDE znaja jako tako, ale nie potrafia pojac prostej rzeczy klasa->obiekt...
duzo z reszta moznaby pisac.

ps. to jedynie moje zdanie - nikt nie musi sie z nim zgadzac, moje przekonania wynikaja jedynie z mojego doswiadczenia zawodowego.
 

fl3a

Użytkownik
Dołączył
Marzec 12, 2005
Posty
538
killrathi: ja nie polecam BCB ze wzgledu na wizualne komponenty! Specjalnie napisalem oddzielny temat w ktorym opisalem jak napisac prosty program konsolowy korzystajac z bcb. Jezeli ktos chce nauczyc sie C++ porzadnie to niestety musi przejsc przez malo ciekawy etap programowania okienkowego (konsolowego). Malo ciekawy tylko dla tego ze na poczatku nasza znajomosc samego jezyka jest ograniczona. W miare nauki problemem nie bedzie napisanie programu tylko rozplanowanie jego dzialania. Stary kompilator borlanda byl dobry do zabawy pod 9x. Sam z niego korzystalem przez dlugi czas. Lecz nalezy pamietac ze jest on niezgodny ze standardem C++. Stad kursy (48 lekcji) dedykowane pod ten kompilator mozna smialo wykorzystac do nauki C a nie obiektowego C++. Zawsze odradzalem i bede odradzal zabawe z BCB i Delphi na starcie. BCB traktujemy tylko jako IDE i kompilator wszelkie kontrolki nas nie interesuja! To tez jest tylko moje osobiste zdanie.

Sam nie korzystam z zadnego IDE. Wole EditPlus i kompilator VC
<
 
Do góry Bottom