Problem z ramem w laptopie

octonapewno

Użytkownik
Dołączył
Maj 22, 2008
Posty
110
problem jest taki, mam laptopa Acer Aspire 5536, Amd Athlon 64 x2 dual-core processor QL-64 (2,1 GHz, 1MB L2 cache) itd. mam 4GB RAM ale system widzi i uzywa tylko 2,8MB mozecie powiedziec co z tym zrobic i jak zmienic?
 

kanar123

Użytkownik
Dołączył
Marzec 27, 2008
Posty
451
Są 2 typy tego laptopa...
Klik!
Klik!2

Który z nich masz
<

Jaki system?

Sprawdź ilość RAM jakimś programem...

Hmmmmm nie wiem czy to możliwe w tym przypadku ale w laptopach karty graficzne często używają RAM'u jako swojej pamięci RAM
<
ale żeby ta karta tyle ciągła Hmmm...
 

octonapewno

Użytkownik
Dołączył
Maj 22, 2008
Posty
110
moj laptop to ten pierwszy z twoich linkow, a co do systemu to mam WinXP, sprawdzilem Everest Home Edition i on pokazuje to samo.
 

thc_flow

Zbanowany
Dołączył
Listopad 13, 2008
Posty
649
uou, to się nie dziw, XP nie adresuje takiej ilości RAM (chyba że x64)
 

Legalnl

Użytkownik
Dołączył
Październik 8, 2008
Posty
828
no to wiadomo ze więcej Ci nie pokaże, 32-bitowe systemy obsługują tylko do 3 GB ramu, jezeli chcesz więcej - zainstaluj system 64 bitowy.

PS: kiedyś slyszałem o PAE, uzywa sie tego??
 

Legalnl

Użytkownik
Dołączył
Październik 8, 2008
Posty
828
ale system 64 bity, nie procesor??
 

Boobie

Użytkownik
Dołączył
Lipiec 25, 2008
Posty
195
Witam.
Przyłączam się do tematu ale nie mogę się z wami zgodzić gdyż testowałem windowsa xp na wielu kompach maxymalnie powinno Ci zobaczyć 3.5 GB skoro masz 4 GB i więcej. A jedno małe pytanie windows jest home czy profesjonal?
 

proxima

Były Moderator
Dołączył
Marzec 9, 2007
Posty
651
ku woli wyjasnienia...
kazdy system MS 32bitowy moze obsluzyc tylko i wylacznie 4GB.

adresowane sa wszystkie komorki pamieci lacznie z RAM na karcie graficznej, dzwiekowej itd itd..
Im wiecej RAM masz w podzespolach tym mniej pozostaje dla systemu. Dlatego rozne sa wartosci jakie pokazuje nam system
 
Ostatnia edycja:

Boobie

Użytkownik
Dołączył
Lipiec 25, 2008
Posty
195
@proxima
Nie będę się sprzeczał i dowodził że mam rację ale tylko zapytam skoro testowałem win xp na grafika 9800 GT 512 MB 256 bit i 4 GB ram patriot 800 MHz to dlaczego pokazywał mi tylko 3.5 GB?
 

proxima

Były Moderator
Dołączył
Marzec 9, 2007
Posty
651
'widzi' a obsluguje to jest roznica. Sprawdzajac ilosc pamieci RAM musisz pamietac iz czesc przestrzeni adresowej jest zarezerwowana dla urzadzen.

attachment.php
 

Ogorkowa

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 1, 2011
Posty
3
Witam wszystkich! :)

Mam laptopa Dell Inspiron 1545. Chciałam dodać 2 GB ramu do mojego dziada, co ma 1 GB.

Ten gigolec jest z Samsunga, DDR 2 800 MHz i jest jako pierwszy, że tak ujmę. Ogólnie wpierdzieliłam 2 GB na drugą kość - Kingston DDR 800 Mhz, więc nie powinno być większego problemu.

Wlazłam do mojego śmiecia, a tam dalej 1GB. Mam jeszcze raz próbować go wpierniczyć, a może jednak nie chcą ze sobą współpracować? A jak nie - spróbować czy samo śmiga? :)
 

Legalnl

Użytkownik
Dołączył
Październik 8, 2008
Posty
828
A jak nie - spróbować czy samo śmiga?
Pytosz ;d

Wepnij do innych slotów, ewentualnie na odwrót. pokombinuj. Może coś w biosie, poczytaj tez ile max możesz wsadzić na jeden slot, będzie pisac w papierach od laptopa lub na stronie producenta. Możliwe że laptop obsługuje tylko max 1 GB na slot.
 

Ogorkowa

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 1, 2011
Posty
3
Nie, na jednym slocie przyjmie i 4GB - sprawdzałam. Max 8 GB, ale wiadomo - Viściak 32 bit, to i jajco zrobię.

Właśnie myślę, że obaczę w Biosie. Jak mi tam odczyta, a nie Viściak, to już nie wiem o co kaman :)
 

Legalnl

Użytkownik
Dołączył
Październik 8, 2008
Posty
828
no jak tam czyta to musi byc dobrze, tj działać poprawnie, może zainstaluj system na nowo lub sciągnij SP2 do visty.
 

Ogorkowa

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 1, 2011
Posty
3
Obyło się bez szaleństwa, pogrzebałam trochę i jest git, czyta wszystko i śmiga jak ta lala... jak na vistę.

SP2 mam, nawet powiedziałabym, że oryginalny system mi się trafił.

W każdym razie - dzięki za odpowiedzi, sobie poradziłam :)
 

lufcik

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 2, 2011
Posty
1
problem jest taki, mam laptopa Acer Aspire 5536, Amd Athlon 64 x2 dual-core processor QL-64 (2,1 GHz, 1MB L2 cache) itd. mam 4GB RAM ale system widzi i uzywa tylko 2,8MB mozecie powiedziec co z tym zrobic i jak zmienic?
Nie napisałeś nic o karcie graficznej. Jeżeli jest zintegrowana to normalne, że pokazuje jakobyś miał mniej pamięci, gdyż płyta główna to obsługi grafiki "pożycza" RAM. Upewnij się jeszcze czy na pewno zainstalowany sytem jest 64 bitowy.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry Bottom