Pytania dotyczące Anty - Wirusów.

PanFader

Użytkownik
Dołączył
Luty 27, 2011
Posty
60
Siema.
Mam dwa pytania dotyczące Anty Wirusów :

1 . Jak Anty Wirus , wykrywa szkodliwe oprogramowanie? Porównuje kod danego pliku z kodami wirusów , znajdujących się w bazie danych?
2 . Gdzie znajduję się baza danych wirusów?
3 . Czy Anty Wirus wykryje wirusa , który jest spakowany w archiwum , zaszyfrowanym hasłem?
 

VR8

Moderator
Członek Załogi
Dołączył
Wrzesień 24, 2011
Posty
325
1. Porównuje biniarkę z sygnaturami wirów
2. Hmmm... chyba na komputerze, w zaszyfrowanym pliku/archiwum [?]
3. Bardziej zaawansowane tak, jednak te darmowe raczej nie.
 

PanFader

Użytkownik
Dołączył
Luty 27, 2011
Posty
60
Ok dzięki.
Co do odpowiedzi 3 , to jak Anty Wirus uzyskuje dostęp do archiwum , nie znając hasła?
Są programy do takich rzeczy , ale na ich działanie trzeba czekać długo.
 

VR8

Moderator
Członek Załogi
Dołączył
Wrzesień 24, 2011
Posty
325
Ok dzięki.
Co do odpowiedzi 3 , to jak Anty Wirus uzyskuje dostęp do archiwum , nie znając hasła?
Są programy do takich rzeczy , ale na ich działanie trzeba czekać długo.

Sprawdza kod zrodlowy... pod warstwa archiwum jest kod zrodlowy programow
 

michal31337

Były Moderator
Dołączył
Październik 16, 2011
Posty
329
Siema.
Mam dwa pytania dotyczące Anty Wirusów :

1 . Jak Anty Wirus , wykrywa szkodliwe oprogramowanie? Porównuje kod danego pliku z kodami wirusów , znajdujących się w bazie danych?
2 . Gdzie znajduję się baza danych wirusów?
3 . Czy Anty Wirus wykryje wirusa , który jest spakowany w archiwum , zaszyfrowanym hasłem?
Ad 1 -> Ojjjj, metod jest naprawdę bardzo dużo. Samo porównywanie kodu programu to było z 10 lat temu. Teraz program jest skanowany pod wieloma względami i wcale nie trzeba mieć wira w bazie danych, żeby wykryło wirusa. Niektóre ze skanów jakie są wykonywane to skan pod kątem działania (takie działania jak np. przechwytywanie wciśniętych klawiszy jakie występują w keyloggerach, to wykrycie prawie natychmiastowe), heurystyka, czy pliki są zbindowane z danym skanowanym plikiem... długo by wymieniać.
Ad 2 -> Zależy jaki antywirus. Np. Immunet Protect to Cloud Antivir więc korzysta z bazy danych która znajduje się na serwerach w chmurze, ale większość offline'owych antywirów pobiera sygnaturki wirusów z serwera, a jak wynajdzie nowego wirusa dzięki metodom z punktu 1. to wysyła sygnaturkę na serwer i aktualizuje inne antywirusy.
Ad 3 -> I tak, i nie. Jeżeli wirus jest w bazie wirusów - powinno wykryć, jeżeli wirusa nie ma w bazie, ale jest wirusem i spełnia kryteria opisane w pkt. 1, jednak plik nie został jeszcze uruchomiony - nie, nie wykryje. Z hasłem to nie wiem.
 

PanFader

Użytkownik
Dołączył
Luty 27, 2011
Posty
60
Ok , dzięki za odpowiedź.
Ten wpis blokuję dany proces przed uruchomieniem.

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Image File Execution Options\(proces_anty_wirusa).exe]
"Debugger"="ntsd -d"

No i gdy na przykład , dodam do rejestru ten wpis wyżej przed instalacją , to czy ochrona Anty Wirusa będzie funkcjonować poprawnie , po instalacji? Jeśli tak , to dlaczego?
 
Ostatnia edycja:
Do góry Bottom