Radiówka, Problem. Proszę o pomoc!

fadequ

Użytkownik
Dołączył
Luty 7, 2013
Posty
5
Witam, w mojej wsi, na domu kultury jest nadajnik (chyba na 5ghz) i korzysta z tej sieci większa ilość wszystkich mieszkańców (zwykła radiówka, 2 Mb/s). Natomiast ja korzystam z tego pośrednio tzn. Nadajnik na domu kultury >> Szkoła (odbitka) >> Ja, ponieważ zasłania mi kościół... I właśnie kumpel mówi że w szkole ten sygnał nadawany na 5ghz jest "przerabiany" na 2,4ghz i odbierają go ludzie którzy nie mają bezpośrednio anteny na główny nadajnik. Ale wszystko rozchodzi się o to że rano tak do 10 net śmiga w miarę dobrze, natomiast po 10 (nie zawsze musi być równo 10 ;p) zaczyna lagować itp. (u innych osób działa normalnie net) , ten kumpel właśnie mówi że to może być spowodowane zakłóceniami różnych urządzeń które pracują na 2,4ghz (on zna się na tych sieciach itp..)
Nie wiem czy skumacie o co mi chodzi, ale chce wiedzieć czym to jest spowodowane itd. możecie napisać coś jeszcze.

Pozdrawiam!
 
Ostatnia edycja:

Tadeusz Fantom

Użytkownik
Dołączył
Lipiec 2, 2004
Posty
253
Przypuszcza, że spowodowane jest to zwiększeniem się liczby użytkowników sieci. Łącze ogólne np. wynosi 10 Mb i jest dzielone na wszystkich użytkowników, z rana korzysta np. 3 to łącze bez problemu da szybkość połączenia dla każdego użytkownika 2 Mb i jeszcze ma "zapas" na innych. Ale jeśli użytkowników sieci będzie później 50 to wówczas łącze na każdego (teoretycznie) wyniesie jedynie nie całe 200 Kb/s. To oczywiście bardzo uproszczone wytłumaczenie bo samo łącze nie jest obciążane przez wszystkich użytkowników pełnym wykorzystanie ale jedno jest pewne - dużo użytkowników może zmniejszyć szybkość łącza.
 

fadequ

Użytkownik
Dołączył
Luty 7, 2013
Posty
5
Przypuszcza, że spowodowane jest to zwiększeniem się liczby użytkowników sieci. Łącze ogólne np. wynosi 10 Mb i jest dzielone na wszystkich użytkowników, z rana korzysta np. 3 to łącze bez problemu da szybkość połączenia dla każdego użytkownika 2 Mb i jeszcze ma "zapas" na innych. Ale jeśli użytkowników sieci będzie później 50 to wówczas łącze na każdego (teoretycznie) wyniesie jedynie nie całe 200 Kb/s. To oczywiście bardzo uproszczone wytłumaczenie bo samo łącze nie jest obciążane przez wszystkich użytkowników pełnym wykorzystanie ale jedno jest pewne - dużo użytkowników może zmniejszyć szybkość łącza.

Nie, to raczej (na pewno) nie przez to, ponieważ np. gadam z kumplami z tej samej sieci i im normalnie internet chodzi a właśnie mi nie. im zawsze normalnie ciągnie, tylko mi nie.
 

Tadeusz Fantom

Użytkownik
Dołączył
Lipiec 2, 2004
Posty
253
Sprawdź czy na tym kanale nie ma innych użytkowników Wi-Fi, lub na kanałach sąsiednich. Często zdarza się, że urządzenia pracujące na podobnych kanałach mogą zakłócać się wzajemnie. W ustawieniach rutera/karty powinno wyświetlić litę nadajników będących w zasięgu Twojej anteny, tam zobaczyć można na jakich kanałach pracują.
 

fadequ

Użytkownik
Dołączył
Luty 7, 2013
Posty
5
Sprawdź czy na tym kanale nie ma innych użytkowników Wi-Fi, lub na kanałach sąsiednich. Często zdarza się, że urządzenia pracujące na podobnych kanałach mogą zakłócać się wzajemnie. W ustawieniach rutera/karty powinno wyświetlić litę nadajników będących w zasięgu Twojej anteny, tam zobaczyć można na jakich kanałach pracują.

Nie ma żadnych sieci będących w zasięgu mojego routera i karty.
 

Tadeusz Fantom

Użytkownik
Dołączył
Lipiec 2, 2004
Posty
253
Poproś administratora sieci aby sprawdził zakłócenia (często mają mierniki sygnału na ten zakres i zakresy bliskie), inna przyczyna może być związana z jakością sygnału (sprawdzić należy, czy antena jest ustawiona prawidłowo, zwłaszcza pod względem polaryzacji - pionowa, pozioma). Objawy są identyczne jak związane ze wzrostem użytkowników sieci, może ustawienia na punkcie dostępowym powodują, że użytkownicy inni maja limitowany i zagwarantowany transfer a dla ciebie nie ma prawidłowych ustawień i wówczas to co "zostaje" z szybkości łącznej to dostajesz. Wymieniłem tylko przypuszczalne i możliwe przyczyny stanu rzeczy więcej na razie mi nic nie przychodzi do głowy.
 

fadequ

Użytkownik
Dołączył
Luty 7, 2013
Posty
5
Tadeusz Fantom, dzięki za odpowiedzi, skontaktuje się z administratorem sieci. Temat do zamknięcia.
 
Do góry Bottom