Sieć na Linux Ubuntu

czaznina

Użytkownik
Dołączył
Luty 4, 2007
Posty
19
Witam!
U mnie w szkole od niedawna są nowe komputery, nowy serwer sbs 2003. Za zgodą nauczyciela postanowiłem z kilku starych kompów + stary serwer wziąć i postawić sieć na linux Ubuntu. Mam Hab serwer no i z 10 kompów złozyłem 4 takie nawet takie sobie. Szukałem w necie niby znalazłem wersje serwera ubuntu.
No ale przydał by się jakiś poradnik albo coś jak zrobić taką sieć. Jeśli jest ktoś w posiadaniu takich materiałów prosiłbym o udostępnienie
smile.gif
 

czaznina

Użytkownik
Dołączył
Luty 4, 2007
Posty
19
To tak ogólne postawić serwer na linux + 4 stacje robczę. Czyli żebym mógł administrować z serwera. Tak jak są sieci na przykłącie SBS 2003.

I tak myślę na serwer jeszcze apache bym wgrał. Oczywiście Serwer ma jeszcze udostępniać internet na stacje robocze
 

jurgensen

Użytkownik
Dołączył
Grudzień 14, 2006
Posty
678
To szukaj konfiguracja:

openssh - zarządzanie stacjami (po instalacji gotowe do użytku, ew. można dokonfigurować certyfikaty i zmianę portu)
iptables (udostępnianie internetu) + ew "man route"
apache

ew. dodatkowo:
dhcpd
bind9

w necie masa artykułów.
 

czaznina

Użytkownik
Dołączył
Luty 4, 2007
Posty
19
mogłbym prosic o jakieś linki bo mi szybko to potrzebne a na szukanie brak czasu
 

Dark Smark

Były Moderator
Dołączył
Kwiecień 29, 2006
Posty
1953
Nie lepszym rozwiązaniem będzie Debian wersja stabilna w trybie tekstowym?
smile.gif
 

jurgensen

Użytkownik
Dołączył
Grudzień 14, 2006
Posty
678
Na serwer też mi się Debian wydaje lepszy i to niekoniecznie stabilny, Squeeze robi u mnie za serwer w sieci lokalnej (wcześniej Lenny) i nie było z nim żadnych problemów.

Co do tematy, po co Ci linki, jak wszystko masz opisane w systemie (man).
 

LPU

Użytkownik
Dołączył
Czerwiec 17, 2007
Posty
104
Co prawda nie sprawdzalem jeszcze plytki ubuntu - server
<
ale sprobowalbym
smile.gif
.. Debian?
<
nO niby tak
smile.gif
) ale jakby kolega sprobowal na Ubuntu to po jakims czasie moglibysmy dostac jakies informacje na ten temat
smile.gif
)) a takie zawsze mile widziane
<
..

Poradnik jesli szukasz to tylko na google albo oficjalnym forum ubuntu
smile.gif
..
 

lol_ek

Użytkownik
Dołączył
Maj 30, 2003
Posty
306
<div class='quotetop'>CYTAT(jurgensen @ 28.02.2009, 19:44) <{POST_SNAPBACK}></div>
To szukaj konfiguracja:

openssh - zarządzanie stacjami (po instalacji gotowe do użytku, ew. można dokonfigurować certyfikaty i zmianę portu)
iptables (udostępnianie internetu) + ew "man route"
apache

ew. dodatkowo:
dhcpd
bind9

w necie masa artykułów.[/b]

Maskarada, też się może przydać.
 

czaznina

Użytkownik
Dołączył
Luty 4, 2007
Posty
19
Przeliczyłem się z tym Ubuntu za słaby komputer. W ogóle coś jest nie na miejscu. Np. gdy chciałem zainstalować linux Ubuntu 7.10 to przykładowo zawiesi się i już nie ruszy wogóle myszka ani drgnie a cd-rom już nie czytała płyty.
Wczoraj próbowałem debiana. Ściągnełem płytkę mini-botowalną wypaliłem. No i wrzucam ruchomiło się wiec daje mu instaluje w końcu podczas przechodzenia do nastepengo etapu instalacji pojawił się czysty ekran i koniec reset bo ani ruszy. Potem przez tryb graficzny probowałem instacje. Przesżłem wszytko i zaczeło się ściaganie pakietów. Jeden został ściagniety i zainstalowany rozpoczoł się drugi. Ale znów stanło myszka przestała się ruszac i nawet anulować sie nie dało. Załamuje juz mnie ten kompter. Poradźcie coś. Stwierdziłem, że narazie chce tylko serwer z linux+apache+mysql+php bez sieci komputerów. Niewiem jaka dystrybucja linuxa tu bedzie najlepsza. Paramtery kompa to: Procesor 1.6 celeron pamieć:256 mb ram
dysk:40 gb
 

jurgensen

Użytkownik
Dołączył
Grudzień 14, 2006
Posty
678
Nie wiem jak na Ubuntu, ale na Debiana wystarczą takie parametry. Wlej zawartość /var/log/dmesg
 
Do góry Bottom