slackware

spy

Użytkownik
Dołączył
Marzec 24, 2002
Posty
543
jestem nowy w sprawach linuxow
<
wiec chialem sie was o pare spraw spytac
Wiem ze dla was odpowiedzi na nie sa jak najbardziej oczywiste ale dla mnie nie
<


1. czym rozni sie slackware od red hat ??
(prosze nie mowcie ze "jadrem" bo to mi nic nie mowi ;] )
2. czy komendy miedzy linuxami czyms sie roznia czy sa takie same?
3. czy soft do linuxow czyms sie rozni
np: GNOME, trzeba miec jakas inna ver. tego programu do slacka i do RH ?? czy kazdy soft pod lunixa bedzie dzialal pod "kazdego" lunixa?
4. duzo slyszalem o "pakietach" np:
-Dostępna jest już wersja OpenSSH 3.4 oraz pakiet dla aktualnej wersji Slackware-
Co to wogole jest ten pakiet :]
5. znacie moze jakies linki do stron o slacku i do softu??

sorry za tak "gupie" pytania ale ja dopiero zaczynam
<
 
B

b4d4ss

Gość
www.slackware.org

samymi komendami bezposrednio dystrybucje sie nie roznia, inna jest minimalnie budowa katalogow, oraz rozne pomocne konfiguratoey np: netconfig, xwmconfig, pkgtool, etc. to sa konfigi ze slacka w rh jest troche inaczej.
co to sa pakiety? - paczki oprogramowania wypuszczane przez dana dystrybucje, i tak jak powiedziales inny jest pakiet openssh dla slacka i inny dla rh mimo ze to ten sam program ;].
 

spy

Użytkownik
Dołączył
Marzec 24, 2002
Posty
543
Czyli gdy chce gnome dla slacka to sciagam orginalny program a nastepnie do niego pakiet?

ps. zna ktos adres skad mozna sciagnac slacka, do instalaci z C: a nie z dysku...

Jedyne co znalazlem to imge do CD
<
ale ja nagrywarki nie mam hlip hlip...
 
B

b4d4ss

Gość
z pakietami to dokladnie nie tak, przy kazdej distro sa zrobione przez tworce distro, ale mozesz sobie np. sciagnac zrodla i sam instalowac nie ma problemu.
np. jesli chodzi o slacka i przypuscmy starzejace sie openssh skoro juz przy tym jestesmy, masz 2 mozliwosci:
1. sciagnac zrodla openssh nowego ze strony openssh i skompilowac
2. wbic sie na ftp slacka i zupdaetowane pakiety pociagnac z katalogu slcakware-current - tu zawsze sa nowosci, co dalej bierzesz wlaczasz pkgtool wywalasz stare openssh a ladujesz nowe wszystko sie pieknie instaluje.

jesli chodzi o to skad pociagnac to sluchaj mozesz zrobic tak, jak ja robilem zanim nie mialem nagrywarki:
wchodzisz na ftp.icm.edu.pl tam masz katalog slacka sciagnij sobie najnowsze iso to bedzie slackware-8.1, bierzesz rozpakowujesz iso na patrycji windzianej, (najlepiej ciagnac iso bo tam masz all z dystrybucji), potem musisz zrobic 2 dyskietki: boot i rawrite, bootujesz dyskietki dajesz setup i juz przy instalacji zamiast dac mu zeby szukal obrazu na cdromie dajesz mu konkretne miejsce gdzie rozpakowales iso ;]

proste nie? wiec powodzenia ;]
 

spy

Użytkownik
Dołączył
Marzec 24, 2002
Posty
543
eee czym rozpakowac?
sorrka ale ja sie zbytnio na tym nie znam
<

rozszezenia isc nie wiem zbytnio czym rozpakowac...
 
B

b4d4ss

Gość
winrar, isobuster jest sporo programikow pod windoze ktore rozpakowuja archiwum iso
 

spy

Użytkownik
Dołączył
Marzec 24, 2002
Posty
543
Winrar niestety nie...
Ale to drugie tak ;]

Tu mam pare kolejnych pytan:

1. co to isolinux
2. jak zrobic dyskietke bootujaca i ta rawrite
(wogole co to te "rawrite")
Co do bootujacej to wiem co to jest ;]
ale zbytnio nie wiem jak to zrobic...
Znalazlem opis.. ale pod linux-a =P niestety komendy linuxowe nie dzialaja pod wingroze...

3. czy jest polska nakladka na slacka??
(nie chodzi o to ze nie znam ang. cos sie tam zna ;] ale polska ver. zawsze troche ulatwia... moze byc nawet "polska ta angielska wersja" ;]]]

sorry ze ci tak tylek zawracam...
 
B

b4d4ss

Gość
winrar nowy tez rozpakowuje
<
chyba ze nie wiem co ostatnio robilem u kolesia ;]
jesli chodzi o dyskietki wszystkie potrzebne narzedzia sa dostepne po rozpakowaniu iso ;]
nic nie musisz dociagac, jesli chodzi o spolszczenie zalezy co pod tym rozumiesz bo komend nie bedziesz mial po polsku natomiast mozna sciagnac poskie manuale, mozna dodac poskie znaki do konsoli, mozna spolszczyc srodowiska x'window.

P.S.
bo zapomnialem ;]
jesli chodzi o linuxa dokumentacje instalacji, wprowadzenia do softu (wymagania) etc. sa bardzo dobrze napisane, zawsze czytaj pliki README, TODO, INSTALL, tam all jest opisane.
a juz jesli chodzi bezposrednio o slacka jak jestes nowicjuszem proponuje the official slackware linux guide, ksiazke dostepna na stronie slacka, mozesz sobie zassac albo przejzec online na pewno wprowadzi cie w temat. rowniez jest wyjasnione robienie dyskietek etc.
 
Do góry Bottom