System na dysku zewnętrznym

Mo4x

Były Moderator
Dołączył
Grudzień 26, 2005
Posty
704
Cześć,
Czy stawiał ktoś może system na dysku zewnętrznym podłączanym do portu USB?
Myślę, żeby postawić sobie tam system i go zaszyfrować (np. TrueCrypt'em).
Dysk jest podłączany do USB, więc czy nie będzie problemów z szybkością działania?

Pozdrawiam.
 

thc_flow

Zbanowany
Dołączył
Listopad 13, 2008
Posty
649
Z tym nie ma problemu, jedynym ograniczeniem jest tutaj prędkość przesyłania danych zależna od sposobu podłączania dysku.
 

Legalnl

Użytkownik
Dołączył
Październik 8, 2008
Posty
828
Tylko sprawa czy taki system odpali na kazdym komputerze, wiecie sterowniki, konfiguracja pod sprzet itp.
 

Bercik

Użytkownik
Dołączył
Wrzesień 12, 2004
Posty
713
Złe wieści. Zakładam, że to nie ma być jakiś backtrack do psocenia tylko Windows do użytku na wielu komputerach to:
Szyfrowanie jak i samo używanie USB nie odbije się znacząco na jakości. Ale jako, że to ma być zwykły system, błyskawicznie zajedziesz pendrive'a (chyba że to dysk na usb). System ciągle coś miesza w plikach, zapisuje dużo logów. Takie operacje są bardzo niedobre dla pamięci typu flash.

Druga sprawa - czy w ogóle wstanie. Jeśli konfiguracja będzie zbliżona (chipset na mobo) raczej tak - ram i grafika tu mają najmniej do gadania.

Można by spróbować za pomocą vlite/nlite wgrać sterowniki od rożnego sprzętu i modlić się żeby w ten sposób zadziałało. W jakiś sposób się to musi dać, bo można znaleźć Windowsy live cd. Ale jak one działają chyba wszyscy wiemy.
 

thc_flow

Zbanowany
Dołączył
Listopad 13, 2008
Posty
649
Bercik, czytaj ze zrozumieniem, dysk zewnętrzy a nie pen. Co do sterowników, radzę nie motać i używać systemu tylko na jednym pc (system się nie robi "portable" przez nagranie go na dysk zewnętrzny) Chyba że to distro typu Debian Live...
 

Mo4x

Były Moderator
Dołączył
Grudzień 26, 2005
Posty
704
 Właśnie, dochodzi jeszcze sprawa, czy dysk się szybciej nie zużyje przez takie coś? Bo takie dyski myślę, że są stworzone do archiwizacji danych raczej, a nie chyba, żeby pracowały non stop?

Dysk to Transcend 250 GB
storejet03.jpg
 

djmentos

Użytkownik
Dołączył
Maj 1, 2007
Posty
1868
Ja swojego czasu miałem Ubuntu zainstalowanego na Flashu 4GB i nie narzekałem. Udało mi się go uruchomić na 3 z 7 komputerach. Na 2 w ogóle nie nastąpiło bootowanie, reszta czepiała się sterowników czy czegoś. Nie pamiętam.

Co do trwałości dysków zewnętrznych: miałem 2, oba nie żyją, objawy te same. Nie wiem czy to wina mojego laptopa, który sam w sobie jest dziwny, cyz też wina tego, że oba dyski były odczepiane od kompa po prostu metodą "siup od usb", bez żadnych usuwań sprzętu.

Objawy jeśli kogoś to interesuje to: windows nie widzi dsku, programy do odzyskiwania danych widzą co kilka podłączeń i widzą nawet część danych, ale odzyskać 95% się nie da.

Jeśli o prędkość chodzi to do przeżycia, jednak widać różnicę, zwłaszcza przy USB 1.1, gdzie ja już się gotowałem
<
 

Legalnl

Użytkownik
Dołączył
Październik 8, 2008
Posty
828
@DjMentos, co do usuwania dyskow z USB to raczej nalezy uzywać opcji bezpiecznie usuwanie Sprzętu szczegolnie przy włączonej opcji Buforowania zapisu na Optymalizacje wydajności
<
(domyslnie wlączona)
 

discovery44

Były Moderator
Dołączył
Sierpień 14, 2007
Posty
763
Na Mac'u się usuwa. Nie każdy korzysta z Windows'a.
Mo4x według mnie szkoda dysku. Na jakiś czas się może przyda ale to będzie tylko jakiś czas.
 
Do góry Bottom