THX

A

AlexWhitman

Gość
Dzieki odebralem teraz do domku i partycjonowac przyszedl czas
smile.gif

Pytanko na rozluznienie twoim zdaniem najlepszy:
-program do sciagania...
-narzedzie do optymalizacji polaczenia...
....pozdrawuiam
 
B

b4d4ss

Gość
wiesz jest kupa narzedzi, jesli chodzi o sciaganie to pod konsola bezapelacyjnie najlepiej mi sie sciaga ncftp'em, pod KDE jest graficzny IglooFTP PRO, i chyba tylko te dwa mi wystarczaja.
musisz nejlepiej sobie poprobowac ze wszystkim, jest kupa softu do wyboru i zawsze mozna cos sobie dobrac co spelni twoje wymagania.
na krowach jest dzial linux z softem, jest tez bardzo sobra stronka z oprogramowaniem dla slackware:

www.linuxpackages.org
jest tez

www.sourceforge.net

na pewno cos dla siebie znajdziesz.
 
A

AlexWhitman

Gość
Czesc.
Wczoraj wziolem ksiege experta(ok1200str.)i zaczolem instalowac tym razem Read Hot zreszta ma najnizsze wymagania bo juz od 80386/ja mam 166MMX przetaktowane na 233/.Instalowalem z ksiazka krok po kroku i standard..... opis instalacji byl dobry do czasu..
<
partycji kilka skrutow myslowych slaby opis (chyba natrudniejszego kroku)i 3godz motania samemu.Postanowilem jeszcze nie uzywac partition magic z koro w instalacji sa 2 programy do zazadzania parytcjami.Disk Druid i FDISK.
Zaczolem od prostrzego Druida(choc fdiska lepjej znam) i:
mialem zalozyc partycjie root czyli "/" i swamp no to do dziela acha po poprzednich instalkach okazalo sie ze musze miec miejsce na hdd na partycjie no to zrobilem:
1 podstawowa 2000mb
2 rozszezona 6000mb z dyskiem ligicznym 60000mb
a ok 1500mb bylo w ogole nie wykozystane
/. wazne jest tez to ze mam ubgrade setupu tzn. moj setup zczytuje 8gb a mam dysk 10gb no to ubgrade i po setup pokazuje mi sie graficzka (segate) a po niej dopiero ma szanse(w przyszloswi wejsc lilo czy grub) po ubgrade nie ma problemu z druidem czy fdiskiem dobrze juz szczytuje (no prawie widzi ok 96000mb)
/.wazne jest tez ze przystepujac so instalacji mam juz 2partcjie
.pierwsza to podstawowa dla wina 20000mb
.druga to rozszezona z dyskiem logicznym d: 60000
.15000mb nie zarzadzalem - dla linuxa
sadze ze nie mial bym takich problemow gdybym nie mial zadnej zalozonej partycji...
pyt.
Druid pokazuje sie w koleinej czesci instalki a na nim jest uwidocznione 2 partycjie juz zalozone...i oczekuje ze teraz zaloze jescze linuxoskie.....prosze o doslownie 5 wersow wyjasnien
/moge zalozyc partycjie swamp albo / nie obie na raz bo braknie miejsca gdyby mialy po 2mb obie to by wystarczylo ale juz nie gdyby jedna miala 10mb to juz ni
przegladalem ta ksiazke czytalem prubowalem wszyskich prawdopodobnych mozliwosci az przeszedlem do fdisk - no coment ten fdisk jest tak podobny do dosowego ze poezja
smile.gif

Czy do cholery ta instalka jest dla exper onwly?
Jak mozna kazac zazadzac partycjami juz na poziomie install w koncu instalka jest dla ludzi nie cyborkow.
ZYCZE WSZYSKOM SERDECZNIE POWODZENIA W INSTALACJI NIE ZNAJACYM SIE NA LINUXIE.
Chyba bede musial znalesc ksiazke o nazwie "INSTALL LINUX FOR DAUN" pewnie tyz bedzie "ke2" nastepna....
Reasumujac ani druidem ani fdiskiem nie moge zalozyc takich partycji jakich sobie linux zyczy...
ALBO JESTEM DAUNEM ALBO INSTALKA LINUXA IEST TRAGEDIA...I JEST PRZEZNACZONA DLA OSOB KTORE JE POPROSTU UMIEJA UZYC A NIE DLA WSZYSKICH...
TRAGOCZNIE TEZ JEST INSTALKA OPISANA W GOWNINEJ JAK NAZARIE KSIAZCE KSIEGA EXPERTA - BO Z KORO JUZ OMAWIAJA SZCZEGOLOWO INSTALACJIE TO NIECH TO ROBIA DO KONCA A NIE NA PARTYCJACH...OPISUJA JE A NIE JAK SIE JE ZAKLADA JA WROZKA NIE JESTEM..
Konczac chodzbym mial tylko zainstalowac linuxa po to abym tego dokonal a pozniej go skasowac zrobie to!Bo nie bedzie mi bruzdzil jakis programik.
Jak go juz zainstaluje to chyba zaspiewam "We are champion".....
smile.gif

No ale nic w koncu life is brutal and full of zasadzkas and kopas w dupas.
smile.gif

.......pozdrawiam

***

Jak to mowia chcesz aby bylo dobrze zrob to sam.....
Text z kos pochodzi nie pamietam a zatem:
"LINUX - partition

Opis programu do partycjonowania dysku Fdisk.
Jak robi to wiele osób piszących o partycjonowaniu, tak i ja zastrzegam sobie, że nie biorę żadnej odpowiedzialnoœci, za szkody jakie możesz zrobić dłubiąc przy partycjach.

Jak uruchomić program Fdisk?
Przede wszystkim trzeba uruchomić Windows w trybie DOS. W tym celu zamknij system, uruchom ponownie komputer i podczas startu systemu naciœnij klawisz F8. Wówczas na monitorze pokaże się menu, w którym należy przy pomocy kursorów na klawiaturze wybrać wiersz "Tylko wiersz poleceń", lub co na tę modłę, dokładnie nie pamiętam, zdaje się, że ostatnia pozycja . Wówczas zobaczysz znak zachęty, czyli c:. Wklep fdisk, enter i mamy pierwszy komunikat. Odpowiadamy T i na ekranie pojawia się całe menu programu.

Kilka słów o partycjach
Na dysku możemy mieć kilka partycji, widoczne one będš w systemie jako kolejne literki alfabetu zaczynajšc od c (oczywiœcie w Windows, bo w Linux-ie jest jakby zdziebko inaczej, ale o tym póżniej). Pierwszš sprawš jakš polecałbym zrobić, to sprawdzić jak wyglšdajš nasze partycje przez stuknięcie w czwórkę na klawiaturze i enter. Ta opcja pokazuje nam kilka informacji o naszym dysku i jego partycjach. Jeżeli masz tylko jednš partycję, to jest to partycja podstawowa, jeżeli więcej to masz też partycje rozszerzonš, która ma zdefiniowanš partycję logicznš. Ale po kolei. Podstawowych partycji może być maksymalnie 4 (podobno, bo w fdisku tego nie zrobisz, fdisk pozwala stworzyć tylko jednš podstawowš i zdaje się tylko jednš rozszerzonš). Jeli chcesz mieć więcej partycji, to musisz utworzyć jednš podstawowš, jednš rozszerzonš, a na tej rozszerzonej partycje logiczne. Ale po kolei, bo coœ mętnie zaczynam pisać.

Zanim zaczniesz cokolwiek robić na dysku, rozpisz sobie na kartce, jaki chcesz mieć rozkład partycji. Może Ci to sporo czasu zaoszczędzić potem.

Zakładam, że masz nowiuteńki dysk, zero partycji. Powiedzmy, że chcesz utworzyć jednš partycję na Windowsa, jedną jako co w stylu magazynka, i zostawić trochę miejsca dla Linuxa. Oto kilka kroków które powinieneœ wykonać.
Wybierasz 1 i masz do dyspozycji kilka opcji, nazwy mówią same za siebie.

Krok 1. Tworzysz podstawowš partycję dla Windowsa, ja polecam 1,5 GB, jeli instalujesz sporš iloœć programów i masz doœć duży SWAP. Choć wiele osób przeznacza na tę partycję dużo mniej miejsca, ile Ty potrzebujesz, musisz sam policzyć. Pamiętaj jednak, że Windows rozrasta się doć szybko i mimo, że poczštkowo zajmuje niedużo miejsca, z czasem robi się z niego ładnych kilka set mega. Do tego SWAP i zawsze duży katalog Program Files. Jeli siedzisz na internecie to zwiększa Ci się historia i Windows rożnie, zazwyczaj też szybko powiększa się katalog Moje dokumenty.
Krok 2. Tworzysz partycję rozszerzonš. Jej objętoœć musisz szybko porachować. Weź pojemnoœć Twojego twardego, odejmij rozmiar partycji podstawowej i iloć miejsca jaką chcesz przeznaczyć na Linux-a, a otrzymasz rozmiar kolejnej partycji. Gdy już masz partycję rozszerzonš, to na niej trzeba utworzyć partycje rozszerzone. Robisz to przy pomocy trzeciej opcji. Liczba zależy wyłšcznie od Ciebie. Mam jednš uwagę dotyczšcš Linux-a. Jeżeli masz duży dysk (powyżej 8GB) to musisz zadbać, o to by Partycja z Linux-em, była poniżej 8 GB, jeli to Ci się nie uda, to do Twojej struktury partycji musisz dodać jeszcze małš, około 50MB partycję poniżej tychże 8GB, na której podczas instalacji Linux-a umiecisz wszystkie potrzebne pliki startowe tego systemu (katalog /boot). Ale to już prawdopodobnie będzie Ci łatwiej zrobić innym programem partycjonujšcym,


jak choćby fips, znajdziesz go na płytce instalacyjnej Linux-a.
Pozostałe miejsce zostawiasz bez tworzenia żadnej partycji, zrobisz to pięknie przy pomocy Linux- owego Disk Druida podczas instalacji.
Krok 3. Wychodzisz z fdiska, uruchamiasz ponownie komputer ( z dyskietki startowej oczywiœcie) i formatujesz wszystkie potrzebne partycje. Możesz sobie teraz zainstalować Windows-y.
Inne dostępne opcje fdiska.
Opcja 3, podopcje:
Usuń podstawowš partycję DOS - chyba wiadomo do czego może służyć
Usuń rozszerzonš partycję DOS - zanim to zrobisz, będziesz musiał usunšć wszystkie logiczne partycje z tejże partycji (patrz podpunkt 3.)
Usuń logiczny dysk DOS z partycji rozszerzonej DOS
Usuń partycję spoza DOS - tu będziesz mógł usunšć np. partycje linux-a
Opcja 2
Ustaw aktywnš partycję - służy ona do zmiany partycji z której czytany jest system operacyjny. Przyda nam się ta opcja w momencie, gdy zainstalujemy LILO w pierwszych sektorach partycji linux- owej, a nie w MBR.
Fdisk Linux-owy
A teraz co o fdisku linux-owym. Jest to jedno z narzędzi, które możesz wykorzystać do zmiany partycji na Twoim dysku. Można go wybrać jako jednš z opcji podczas instalacji Red Hata zamiast Disk Druida.
Gdy wybierzesz ten włanie sposób ustalenia nowych partycji dla linux-a, instalator pokaże konsolę linux-a i pokaże komunikat o oczekiwaniu na podanie komendy. Jeli chcesz zobaczyć jakie masz dostępne opcje, naciœnij klawisz m. Lista dostępnych opcji jest doć spora i prawdopodobnie nie z wszystkich będziesz korzystał, zwłaszcza że jest też dostępny bardziej rozbudowany tryb ekspercki. Dla nas jednak w zupełnoœci wystarczy zwykły tryb. PrzejdŸmy więc do utworzenia partycji native i swap dla Luinux-a.
Wciskamy p i otrzymujemy informację o obecnym układzie partycji. Ja otrzymałem w wyniku tej operacji informację, że posiadam partycję hda1 (hd-dysk twardy, a dysk master na pierwszym kontrolerze, 1 pierwsza partycja podstawowa), hda2 (tak samo, tylko, że jest to w moim przypadku partycja rozszerzona) no i hda5 czyli dysk logiczny na hda2. Jako, że zostawiłem sobie podczas tworzenia partycji DOS-owym fdiskiem trochę miejsca, teraz bez problemów zrobię sobie nowe partycje dla Linux-a. Teraz "n", czyli tworzymy nowš partycję. Najpierw będzie to Swap, czyli partycja wymiany dla Linux-a (da się umieœcić na tej samej partycji swap linuxa i windowsa, oszczędzajšc dzięki temu miejsce, ale jeszcze tego nie robiłem, jak mi się uda, to na pewno opiszę. Ja mam 64 RAM- u, więc 2*64 i swap będzie miał 128MB. Tak więc na podane pytanie odpowiadamy p, bo chcemy utworzyć podstawowš partycję. Pokaże się pytanie, od którego miejsca na dysku chcemy rozpoczšć nowš partycję. Bez problemu możemy dać enter, by wybrać wartoć domyœlnš. Potem podajemy rozmiar partycji. Najwygodniej podać w postaci +128M (w moim przypadku), co oznacza, że partycja będzie miała 128 MB. Później musimy zmienić rodzaj partycji, bo fdisk nadał jej rodzaj linux native, a my chcemy swap. Wybieramy więc opcję t aby zmienić ID dla partycji która utworzylimy (u mnie numer 3) na 82 bo takie ID ma linux swap. Jeszcze raz tworzymy nowš partycję na reszcie dysku, czyli po kolei n, p, 4 i dwa razy enter, dla wartoci domyœlnych i gotowe. Po takich działaniach wyœwietlamy informacje o partycjach przy pomocy p, ja otrzymałem coœ takiego:
Device Boot Start End ID ... System
/tmp/hda1 * 1 217 b ... Win95Fat32
/tmp/hda2 218 727 5 ... extended
/tmp/hda3 728 744 82 ... Linux Swap
/tmp/hda4 744 1027 83 .. Linux
/tmp/hda5 218 727 b ... Win95Fat32

Jeżeli wszystko się nam podoba, możemy zapisać nowy podział wpisujšc w, jeżeli nie to możemy pousuwać to co utworzyliœmy wpisujšc d, albo wyjœć bez zapisywania, czyli q."
 
Do góry Bottom