tworzenie paczek .deb

grześ19

Użytkownik
Dołączył
Marzec 8, 2008
Posty
57
Witam. Mam problem tak jak w temacie. Niedawno zainstalowałem ubuntu i miałem problem z instalacjęą programów. Teraz wiem że można stworzyc paczke debiana, tylko pytanie jak to zrobic. Czytałem wiele o tym ale zawsze staje na tym jak pisze że trzeba sprawdzic czy ma sie folder configure poleceniem sudo./configue, czy cos takiego. Czy mógłby mi ktos poimóc, czy podpowiedziec gdzie moge znaleźc wyjaśnienie krok po kroku??
 

grześ19

Użytkownik
Dołączył
Marzec 8, 2008
Posty
57
now łaśnie problem polega na tym że z tego co wiem to można instalowac w srodowisku graficznym programy z rozszerzeniem .deb , i mam problem z tym żeby zrobic paczke .deb Mało który program ma taki rozszerenie , przeważnie jest .gz czy .run i chciałbym to przerobic na .deb Czy mógłby mi ktos pomóc?? Proszę
 

B33RK4

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 3, 2007
Posty
598
ja zawsze używam na swoim Debianie (jak nie ma w repo) :

dpkg-buildpackage -rfakeroot
pozniej zeby zainstalowac program
dpkg -i nazwaprogramu.deb

Wszystko.
<


/ Zobacz jeszcze "dh_make" ale nigdy tego nie używałem.
 

grześ19

Użytkownik
Dołączył
Marzec 8, 2008
Posty
57
Kurde nie wiem co jest wpisuje

dpkg-buildpackage -rfakeroot

i wyskakuje mi

dpkg-parsechangelog: error: cannot open debian/changelog to find format: No such file or directory
dpkg-buildpackage: unable to determine source package is

a jak za poleceniem dam ßciećké pliku to wyskakuje mi ze sciezka_do_pliku nie jest arguentem czy cos takiego
<
<
 

B33RK4

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 3, 2007
Posty
598
najpierw rozpakuj archiwum.
tar -zxvf nazwapliku.tar.gz
pozniej do niego przejdz
i dopiero pozniej wpisz to co Ci wyżej napisałem.

Swoją drogą to sprawdzałeś czy programu nie ma przypadkiem w repozytorium?
apt-get install nazwaprogramu
 

grześ19

Użytkownik
Dołączył
Marzec 8, 2008
Posty
57
próbowałem instalowac poleceniem apt-get install i nic
A plik który chce zainstalowac ma rozszerzenie .run i nie jest to archiwum
 

B33RK4

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 3, 2007
Posty
598
.. to mów odrazu że to jest .run
wchodzisz do katalogu z plikiem .run
pod rootem wpisujesz :

sh nazwaplikuplik.run

Nadaj jeszcze mu prawa wykonania przed komendą wyżej :

chmod +x nazwapliku.run
 

grześ19

Użytkownik
Dołączył
Marzec 8, 2008
Posty
57
Wielkie dziéki!!! Bardzo mi pomogles. Kliknal bym pomogl ale po przebudowie forum nie moge znajsc tej opcji. Jesli wiesz moze gdzie jest to powiedz to z wielka checia klikne.
<
 

B33RK4

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 3, 2007
Posty
598
Nie ma problemu, po to forum istnieje. Co do "pomógł" to narazie się na to nie zanosi, przynajmniej "Pani root" tak napisała
smile.gif
 

sfp

Użytkownik
Dołączył
Maj 15, 2008
Posty
1
grześ: proponuję żebyś użył Synaptica. Można go uruchomić przez menu System->Administracja (lub Administration) -> synaptic...
Potem klikasz Search, Albo szukasz wg. kategorii wymienionych z lewej strony u góry gdy klikniesz przycisk "Sections" z lewej na dole.
Pracuję już jakiś czas z Ubuntu i chyba pierwszy raz jestem zmotywowany do zrobienia paczki, bo potrzebuję konkretnej wersji dość niszowego programu (używanego w pracy naukowej w niektórych naukach scisłych). Póki nie masz tak dziwnych potrzeb to Synaptic stanowczo wystarczy (o ile oczywiście masz internet i zkonfigurowane repozytoria z sieci). Jeśli czegoś Ci brakuje to najpierw w System->Administration->Software Sources włącz (starczy kliknąć odpowiedni kwadracik) standardowe repo Ubuntu.
PS
Ten program, do którego może będe robił paczkę, fityk (analiza widm w spektroskopii i metodzie Debye'a-Scherrera), też znalazłem w repo (przez Synaptica), tylko potrzebuję odrobinę nowszej wersji. Może zresztą już jest w repo Debiana lub Ubuntu w unstable. Wcale bym się nie zdziwił.
I na koniec: Ubuntu w wielu przypadkach jest prostrzy od Windowsa!
 

B33RK4

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 3, 2007
Posty
598
sfp FUJ! aż się brzydze jak ktoś bawi się w wyklikane konfiguratory graficzne.
/ Problem już dawno rozwiązany niewiem po co odkopujesz stare tematy.
 
Do góry Bottom