W Jaki sposób można założyć własny internet

czesci123

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 5, 2007
Posty
162
Witam ..

Mam takie pytanko w jaki sposób mógł bym założyć własny internet radiowy.. Tzn Skąd to wziąść ? Ile sie płaci miesięcznie ?? co i jak ??
 

eloar

Użytkownik
Dołączył
Listopad 28, 2006
Posty
58
Nie do konca rozumiem o co Ci chodzi... internet to polaczenie ze soba sieci komputerowych na roznych interfacach, czyli roznych typow. Na przyklad internetem mozna nazwac polaczenie ze soba kompow A i B za pomoca WiFi, B i C za pomoce Ethernetu i C i D poprzez LPT. Internet to globalna siec typu internet "oplatajaca" caly glob. Rozumiemy sie juz?

No to teraz powiedz o co chodzi. Chcesz sie podlaczyc do sieci droga radiowa, czy chcesz stworzyc wlasna siec radiowa typu WiFi?
 

eloar

Użytkownik
Dołączył
Listopad 28, 2006
Posty
58
To sie nazywa WiFi, albo WLAN. Generalnie to jedno i to samo. Tak wiec potrzebny Ci AccessPoint i po jednej karcie WiFi do kazdego komputera jaki ma byc podlaczony. Powiedz mi jeszcze lepiej ile komputerow ma byc podlaczonych i jak duzy zasieg ma miec siec.
 

czesci123

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 5, 2007
Posty
162
Każda Karta WiFi ma swój transfer ?? czy ten AccessPoint ma jakiś swój transfer i poprostu zaś będzie podzielony na tyle osób ile będzie w sieci i poweidz mi tylko ile kosztuej ten AccessPoint i gdzie to można kupic ??

A można jakieś anteny kupić które będą rozmieszczone np jedna na początku miasta a 2 na końcu miasta ( miasto jest małe ) i np 10 osób bedzie na jednej antenie ( w jednej sieci ) a druga 10 osób będzie w następnej sieci ( w 2 antenie ) ??
 

eloar

Użytkownik
Dołączył
Listopad 28, 2006
Posty
58
uuu... to ja widze, ze to wieksza impreza... to juz jest kwestia troszke wiekszego sprzetu i to na dodatek takiego na jaki trzeba wyrabiac pozwolenia i bys potrzebowal miec jednak masztu.

Generalnie, to w tej kwestii wystarczylby jeden accesspoint. Istnieja 3 standardy WiFi:
a - 11Mbps
b - 22Mbps
g - 54Mbps
Potem mozesz przy pomocy oprogramowania przydzielac konkretna przepustowosc dla konkretnego uzytkownika, albo po prostu dzielic po rowno przepustowosc wg podlaczonej liczby uzytkownikow.

Taki prosty Access Point WiFi kupisz juz za ok 139PLN na allegro, ale jego zasieg w otwatym terenie to 100m. To czego ty bys w takiej opji potrzebowal, to bardzo mocna antea dookolna. Wlasciwie i taki Access Point moze obsluzyc do 254 osob, ale ja bym nie ryzykowal i po prostu zlozyl cos na bazie jakiegos PC, albo kupil cos z najwyzszej polki. Pamietaj jeszcze, ze kazdy podlaczony do sieci przez access point mialby jeden IP w Internecie, a to nie zawsze jest wygodne.
 

czesci123

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 5, 2007
Posty
162
Na początek zrobił bym sobie internet np do 10 osób . To wystarczy ze kupie AccesPointa np 22Mbps i dam za niego przypuśćmy z 300 zł albo wiecej i to wszystko i już mam własny net ?? nie musze miesięcznie płacic jeszcze dodatkowo jakiegoś Abonamentu ??

Tylko do każdego kompa który będzie w sieci wystarczy Karta WiFi i wszystko ok ?
 

eloar

Użytkownik
Dołączył
Listopad 28, 2006
Posty
58
jak wydasz 300PLN, to kupisz go w standardzie a/b/g zapomnialem dodac, ze te standardy nastepuja po sobie, a nie istnieja rownolegle. oczywiscie sa w pelni kompatybilne wstecz.

W ten sposob bedziesz mial wlasna siec, to jeszcze za malo. Teraz konieczne bedzie podlaczenie do access pointa podlaczenia do sieci od jakiegos providera. Dla przykladu od Netii, albo Chello.

Teraz sa 3 opcje z antenami. Jesli chodzi o zasieg. Albo ty montujesz u siebie bardzo mocna ontene dookolna, albo kazdy u siebie montuje baardzo mocna antene kierunkowa, albo jedno i drugie. jesli wybierzesz 3cia opcje, to bedzie najlepsza jakosc sygnalu, ale niestety koszt jednorazowo wzrosnie i kazda karta sieciowa bedzie musiala byc wyposazna w wyjscie do anteny.
 

czesci123

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 5, 2007
Posty
162
a jakiego Providera byś polecił ?? w sieci miał bym około 10 osób i na jedną osobe miało by przypadać około 1024 mb/s czyli jacy Providerzy dysponują internetem z taką prędkością 13-16 MB/s ??
 

eloar

Użytkownik
Dołączył
Listopad 28, 2006
Posty
58
To sa z reguly lacza "biznesowe" takie dla przedsiebiorcow. Chello jak pamietam dostarcza juz 12Mbps, a poza tem, to na pewno TP i Netia dostarzaja szerokopasmowy dostep do sieci dla przedsiebiorcow. Szczerze mowiac to nie orientuje sie jakie sa to przepustowosci, ale wystarczajaco duze.

Ale mimo wszystko pozostaje kwestia anten i zabezpieczen roznych... szczerze mowiac, to nie zabieralbym sie za to nie majac samemu wlasnej wiedy na temat sieci. Jest strasznie duzo czynnikow do przemyslenia i na dodatek pewne pozwolenia do zalatwienia.
 

eloar

Użytkownik
Dołączył
Listopad 28, 2006
Posty
58
SZKOD[nick], zauwazylem juz jakis czas wczesniej, ale uznalem, ze jest to swietna okazja, aby wytlumaczyc koledze na jakich zasadach to wszystko moze dzialac czysto teoretycznie. Pozostaja jeszcze przeciez kwestie prawne, ktorych nie opisywalem nawet z lenistwa, a takze dlatego, ze to nic ciekawego w tej sytuacji. No i w dodatku to nie taka zabawa skoro ktos sie w ogóle nie orientuje.
 

spycigniewwoods

Użytkownik
Dołączył
Wrzesień 24, 2007
Posty
30
Jako łącze polecam "internetdsl" usługa podobna do Neostrady, tyle tylko, że można łączyć wiele domostw całkiem legalnie. Jako Access Point - Linksys WRT54GL. Najlepiej ten GL. Z literką "l". Ma na pokładzie Linuxa i w sieci jest dostępnych dużo rozszerzonych firmware'ów. Do tego ma odkręcane antenki, więc można zamontować coś mocniejszego.
 

qaz12-12-12

Użytkownik
Dołączył
Wrzesień 15, 2007
Posty
16
Pierwsze radze poczytać na temat sieci WIFI a potem brac sie za robienie czegoś takiego!! poszukaj w necie jest tego ... a potem zadawaj pytania na forum!!!!!
 

eloar

Użytkownik
Dołączył
Listopad 28, 2006
Posty
58
qaz12-12-12: zastanawia, sie, czy zauwazyles, ze nie wniosles nic nowego do tematu. Nie rozumiem po co wogle sie udzieiles...

Nie wiem czemu, ale o ile pamietam, to zgodnie z polskim prawem siec komputerowa laczaca urzadzenia na terenie wiecej niz jednej posesji musi byc zarejestrowana. W dodatku konieczne jest placenie odpowiednich podatkow. To przeciez nie zalezy od uzytego podlaczenia do sieci Internet.
 

spycigniewwoods

Użytkownik
Dołączył
Wrzesień 24, 2007
Posty
30
eloar: możesz przybliżyć tę kwestię podatków (od czego?) i rejestracji (w jakim urzędzie?). Bo ja się na prawie nie znam za bardzo.
 

eloar

Użytkownik
Dołączył
Listopad 28, 2006
Posty
58
hmm... dokladnie nie pamietam... z reszta przepisy sie pozmieniac mogly.

Rejestrujesz w sadzie tak jak dzialalnosc gospodarcza.
Pozwolenie takie samo potrzebne jak dla rozglosni radiowej. O ile pamietam.
Placisz podatek czy cos takiego za siec "rozlegla". Dokladnie taki podatek placi kazdy provider.

Niestety wiecej nie moge na ten temat powiedziec, bo przestalem sie tym dawno interesowac i juz nic z tego nie pamietam. Wszystko gdzies w prawie jest opisane, ale gdzie i jak to znalezc, to pojecia nie mam. Moze cos przez google, moze przez jakiegos znajomego prawnika. Ja akurat jestem tylko informatykiem w tej kwestii.
 

Czak

Użytkownik
Dołączył
Grudzień 31, 2006
Posty
234
Jeżeli chodzi o providera,to słyszałem,że netia oferuje teraz niezłe transfery w stosunkowo niskich cenach.
 
Do góry Bottom