Trojany - Made in Poland - Legalność

marekgajewski

Użytkownik
Dołączył
Kwiecień 8, 2006
Posty
2
Swego czasu chciałem napisać program, który posiadałbykilka funkcji używanych w trojanach, mianowicie: pozwalałby mi na przeglądanie plików na komputerze, wysyłanie wybranych na FTP lub e-mail, pobieranie plików z internetu i kilka innych. Chciałem go zainstalować na moim komputerze, żeby korzystając z laptopa umieć np: skopiować na niego z mojego komputera stacjonarnego jakiś plik. Bo miałem kilka razy sytuację, że będąc na politechnice, okazało się że zapomniałem sobie skopiować na lapka ważnych danych, a że komputer mam praktycznie cały czas włączony, to mógłbym wtedy sobie sam je pobrać z mojego komputera...
Czy jeśli taki program ma funkcje trojana (bo wysyła bez potwierdzenia użytkownika dane z tego komputera i w ogóle wszystko robi bez ingerencji użytkownika
<
) jest w Polsce nielegalny i mogę iść za niego do więzienia??
Jeśli tak, to uważam że to jest chore...
 

kanar123

Użytkownik
Dołączył
Marzec 27, 2008
Posty
451
Od końca 2008 roku w Polsce obowiązuje ustawa ograniczająca stosowanie szkodliwego oprogramowania ? niestety, utrudnia ona również walkę z profesjonalnymi hakerami.
Paragrafy 267, 269a i 269b, czyli tzw. paragrafy hakerskie, znowelizowano w polskim Kodeksie Karnym w grudniu ubiegłego roku. Zgodnie z nimi posiadanie narzędzi hakerskich na dysku nie jest nielegalne. Jednak pisanie ich kodu i rozpowszechnianie ? już tak. Podobna zasada dotyczy używania: jeśli narzędzie zakwalifikowane jako hakerskie wykorzystujemy w celu odzyskiwania dostępu do własnych zasobów, działamy w zgodzie z prawem, gdy jednak weźmiemy na celownik komputery i sieci innych, popełniany przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 2. Jednak zdaniem ekspertów nowelizacja jest dość nieprecyzyjna. Na przykład ustawodawca pozostał pobłażliwy dla penetracji obcych sieci WLAN: nieuprawnione wykorzystanie danych we WLAN-ach, do których dostęp nie jest chroniony (dotyczy to też sieci z szyfrowaniem WPA oraz WEP), nie jest przestępstwem w rozumieniu art. 267 kk. Co to oznacza? Jeśli używamy sieci WLAN, np. wykorzystując zgodnie z przeznaczeniem otrzymany od operatora telekomunikacyjnego ruter bezprzewodowy, to polskie prawo chroni nasze zasoby tylko pod warunkiem, że stosujemy w niej silne szyfrowanie.[/b]
Artykuł pochodzi ze strony: http://www.chip.pl/artykuly/porady/2009/04...t:int=1&-C=

Powinno być już wszytko jasne
<
 

Gondoller

Użytkownik
Dołączył
Luty 21, 2008
Posty
259
Artykuł jak artykuł. Co innego, gdyby ktoś miał świeży kodeks karny i mógł to tu wrzucić. WTEDY byłoby jasne.
 

marekgajewski

Użytkownik
Dołączył
Kwiecień 8, 2006
Posty
2
Acha
<
Czyli rozumiem że mogę używać mój program na moich komputerach, ale nie mogę go wcześniej napisać
<

Albo ja znowu coś pomieszałem, albo wychodzi na to że nie będę mógł legalnie napisać tego programu, żeby go później legalnie używać?
smile.gif


W każdym bądź razie wielkie dzięki kanar123
smile.gif



Pomyślałem że zamieszczę tutaj cytat z Kodeksu Karnego (3 wspomniane wyżej paragrafy):

Art. 267.
§ 1. Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do całości lub części systemu informatycznego.
§ 3. Tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem.
§ 4. Tej samej karze podlega, kto informację uzyskaną w sposób określony w § 1--3 ujawnia innej osobie.
§ 5. Ściganie przestępstwa określonego w § 1--4 następuje na wniosek pokrzywdzonego.


Art. 269a.
Kto, nie będąc do tego uprawnionym, przez transmisję, zniszczenie, usunięcie, uszkodzenie, utrudnienie dostępu lub zmianę danych informatycznych, w istotnym stopniu zakłóca pracę systemu komputerowego lub sieci teleinformatycznej, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Art. 269b.
§ 1. Kto wytwarza, pozyskuje, zbywa lub udostępnia innym osobom urządzenia lub programy komputerowe przystosowane do popełnienia przestępstwa określonego w art. 165 § 1 pkt 4, art. 267 § 3, art. 268a § 1 albo § 2 w związku z § 1, art. 269 § 2 albo art. 269a, a także hasła komputerowe, kody dostępu lub inne dane umożliwiające dostęp do informacji przechowywanych w systemie komputerowym lub sieci teleinformatycznej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. W razie skazania za przestępstwo określone w § 1, sąd orzeka przepadek określonych w nim przedmiotów, a może orzec ich przepadek, jeżeli nie stanowiły własności sprawcy.


Informacje o źródle:
Tytuł: Kodeks karny z dnia 6 czerwca 1997 r.
Status aktu prawnego: obowiązujący
Data ogłoszenia: 1997-08-02
Data wejscia w życie: 1998-09-01
Data ujednolicenia: 2008-12-18
 

Gondoller

Użytkownik
Dołączył
Luty 21, 2008
Posty
259
§ 5. Ściganie przestępstwa określonego w § 1--4 następuje na wniosek pokrzywdzonego.[/b]

Czyli 90% naszych małych celów (rówieśnicy czy coś) można atakować bez konsekwencji.
 

widmo17

Były Moderator
Dołączył
Lipiec 16, 2007
Posty
1089
Czyli 90% naszych małych celów (rówieśnicy czy coś) można atakować bez konsekwencji.[/b]
No i gitara ;] Myślicie że oni się tym jakoś strasznie przejmują?
- psze pana, zhakowali mnie!
- dobrze, dziękujemy, pana raport został przyjęty, zadzwonimy do pana[/b]
Przekładając na nie-polityczny:
- psze pana, zhakowali mnie!
- choi mnie to[/b]
 

kanar123

Użytkownik
Dołączył
Marzec 27, 2008
Posty
451
Heh dokładnie, gorzej jak będziemy się wyżywać na większych firmach i organizacjach
<

Ale po dzieciach neo i tibiarzach można jechać xD I oto chodzi !!
<
 

Gondoller

Użytkownik
Dołączył
Luty 21, 2008
Posty
259
tak.. tylko że np. niedaleko od mojej miejscowości było zgłoszenie, że "ktoś" włamał się jakiejś pani na n-k.pl
<


do wglądu na biala24.pl w dziale kryminalistyka xD
 

spiterbot

Użytkownik
Dołączył
Listopad 1, 2007
Posty
143
<div class='quotetop'>CYTAT(kanar123 @ 6.05.2009, 17:14) <{POST_SNAPBACK}></div>
tibiarzach[/b]
i metinowcach...

myslisz że gracze tibii są po**bani?zainstaluj metina
<div class='quotetop'>CYTAT(Gondoller)</div>
tak...ale to nk,tam nie można się włamawać a na maile można do woli
 

shoock12

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 24, 2009
Posty
123
<div class='quotetop'>CYTAT(Gondoller @ 5.05.2009, 20:40) <{POST_SNAPBACK}></div>
Czyli 90% naszych małych celów (rówieśnicy czy coś) można atakować bez konsekwencji.[/b]
Racja.
Kod:
Art. 1.
§ 2. Nie jest przestępstwem skarbowym lub wykroczeniem skarbowym czyn zabroniony, którego społeczna szkodliwość jest znikoma.
 

Dark Smark

Były Moderator
Dołączył
Kwiecień 29, 2006
Posty
1953
Tylko że "ofiara" musi czuć się skrzywdzona i zgłosić bo te akurat wykroczenia są ścigane jedynie z powództwa cywilnego.
 

abramakabra

Były Moderator
Dołączył
Marzec 16, 2003
Posty
1191
Ja bym nie był takim optymistą na waszym miejscu, wcale nie jest tak że policja leje na takie sprawy, dla nich jest to łakomy kąsek bo jak ktoś nie zadbał o porządne ukrycie swojego IP to poleci od razu, sprawa idzie do sądu a statystyki im rosną. Komputery i różne sprzęty elektroniczne zostają zatrzymane jako dowód w sprawie a że takie sprawy ciągną się latami to możemy się z nimi pożegnać. Do tego dojdzie pewnie jakieś piracenie i kolejny paragraf do kolekcji. Po paru latach jeżeli sprawa nie zostanie umorzona historia kończy się grzywną/kuratorem/zawiasami/fortuną wydaną na adwokata (niepotrzebne skreślić). Wszystko zależy od okoliczności ale radził bym uważać ;p
 

d3vil

Były Moderator
Dołączył
Lipiec 25, 2005
Posty
495
Nawet jak nie zostaniecie pociągnięci do odpowiedzialności karnej to i tak czeka Was wieczność w piekle smażąc się w oleju z pierwszego tłoczenia.
 

grzonu

Były Moderator
Dołączył
Grudzień 26, 2006
Posty
1390
z widlami w d***
 

grzonu

Były Moderator
Dołączył
Grudzień 26, 2006
Posty
1390
slyszalem dzis na jazdach w samochodzie xD

A tak zeby nie bylo ze offtop to powiem ze prawie wszystkie przestepstwa tego typu musza byc zgloszone przez poszkodowanego.
A mało kto biegnie z czyms takim na policje.
Często nawet wykryte włamania na strony państwowe sa odpuszczane przez adminow i nie zglaszane nigdzie.
 
K

Khalt

Gość
Teraz trochę off-top, to odnośnie: http://wiadomosci.onet.pl/2022190,11,item.html.
Ten komentarz mnie dosłownie zabił: "gdzie wtedy byli jego rodzice, pytam się!".

Wątpię, żeby poszedł siedzieć na te dwa lata i zdaje mi się, że mu nie udowodnią zbyt wiele xP.

Jedną z rzeczy, która mi się nie podoba w mediach to tytuły artykułów. "Uczeń hakował stronę ABW" - od kiedy oni zajmują się organizacją pielgrzymek o_O?
 

abramakabra

Były Moderator
Dołączył
Marzec 16, 2003
Posty
1191
<div class='quotetop'>CYTAT(Khalt @ 7.08.2009, 18:38) <{POST_SNAPBACK}></div>
Wątpię, żeby poszedł siedzieć na te dwa lata i zdaje mi się, że mu nie udowodnią zbyt wiele xP.[/b]

Funkcjonariusze zabezpieczyli jego komputery, które teraz trafią do analizy. Policjanci ze Szczecina ustalili, po wstępnym badaniu, że z zabezpieczonego komputera było ponad 50 włamań na strony różnych instytucji i firm. Sprawa ma charakter rozwojowy.[/b]
Siedzieć nie pójdzie ale zawiasy ma jak w banku
<

;p
 

Kasztan1618

Użytkownik
Dołączył
Lipiec 10, 2010
Posty
1
Ja poszedlem praktycznie na zawiasy za wlamanie sie nauczycielowi do meila i postronnie do kont na nk i allegro:)

Wiec niektorzy jednak dzwonia na policje;)

a jakie dziwne uczucie gdy dzwonia do Ciebie z komendy:D i
 
Do góry Bottom