2 sprawy odnosnie linuxa

kiela

Użytkownik
Dołączył
Czerwiec 21, 2004
Posty
230
1) wiem ze stadradowo logi w linuxie sa zapisywanie w /var/log/syslog wiem jak je mozna podejrzec ale chcialbym sie dowiedziec jak mozna edytowac, jakim programikiem najlaptwiem i jakie sa programy aby logi zapisywane byly w innym miejscu

2) wiem rowniez ze hasla uzytkownikow zapisywane sa w /etc/passwd a jak jest shadowing to w /etc/shadow i rozniez chcialbym sie dowiedziec jakim programem mozna zapisywac hasla jeszcze w innym miejscu lub w jaki sposób mozna sie dowiedziec w jakim miejscu sa zapisywane hasla

linuxa mam od niedawna wiec prosze o wyrozumialosc

pozdrawiam
 

Eltrial

Użytkownik
Dołączył
Kwiecień 27, 2004
Posty
325
edytowac mozna wszystkim chocby vi.
logi zapisywane sa w jenym miejscu i raczej nieda sie ich przesunac.
 

kiela

Użytkownik
Dołączył
Czerwiec 21, 2004
Posty
230
a jakies programy ktore by robily kopie zapasowa istnieja ?? tzn ktore by zapisywaly logi w innym miejscu niz standardowo
 

uzol

Użytkownik
Dołączył
Marzec 24, 2005
Posty
44
jesli chcesz miec logi w innym miejscu to w /etc masz plik bodajze(nie pamietam, teraz siedze na windzie) syslog.conf albo cos takiego. jest to plik konfiguracyjny. mozesz sobie logi wysylac na inny komp ale to juz se poczytasz na google jak bedziesz chcial. jak chcesz sobie robic kopie na dysku to mozesz napisac se skrypt, dodac do crona czy co kolwiek.
co do pytania nr 2 to nie bardzo rozumiem... man cp ?
hasla sa przeciez w /etc/shadow
 

kiela

Użytkownik
Dołączył
Czerwiec 21, 2004
Posty
230
no wlasnie widze ze nie rozumisz
<


jak sobie napisze cat /etc/passwd to sie wyslietla cos takiego
Kod:
root:x:0:0:root:/root:/bin/bash

a jak sobie napisze cat /etc/shadow to sie nic nie wyswietla jestem zalogowany jako nobody wiec moze dlatego
<


ale chcialem sie dowiedziec czy jest mozliwosc za pomoca jakiegos programiku podobnie jak logi zapisywac hasla jeszcze w jakims innym pliku niz passwd lub shadow
 

uzol

Użytkownik
Dołączył
Marzec 24, 2005
Posty
44
omg
w passwd masz tylko nazwy userow i ich powloke
w shadow masz hasla ale one sa kodowane(jak ty sobie to wyobrazales?)
co do programu to watpie ale zawsze mozesz sobie przerobic system (w koncu to open source:)) tylko po co...
 

kiela

Użytkownik
Dołączył
Czerwiec 21, 2004
Posty
230
lol
przeciez kazde hasla sa kodowane ;] oczywiste przecierz ;] moze nie wiem za duzo ale az tak lamowaty nie jestem zeby myslec ze hasla w linuxie nie sa kodowane ;]

a co po zmieniac miejsce hasel ?? a moze po to aby bylo je trudniej zdobyc ;]
 

ehacker

Użytkownik
Dołączył
Luty 14, 2005
Posty
54
Originally posted by kiela
no wlasnie widze ze nie rozumisz
<


jak sobie napisze cat /etc/passwd to sie wyslietla cos takiego
Kod:
root:x:0:0:root:/root:/bin/bash

a jak sobie napisze cat /etc/shadow to sie nic nie wyswietla jestem zalogowany jako nobody wiec moze dlatego
<


ale chcialem sie dowiedziec czy jest mozliwosc za pomoca jakiegos programiku podobnie jak logi zapisywac hasla jeszcze w jakims innym pliku niz passwd lub shadow

CAT? no niewiem dokładnie ale nie czasem CUT?
Jeżeli nie to sorry
 

uzol

Użytkownik
Dołączył
Marzec 24, 2005
Posty
44
Originally posted by kiela
lol
przeciez kazde hasla sa kodowane ;] oczywiste przecierz ;] moze nie wiem za duzo ale az tak lamowaty nie jestem zeby myslec ze hasla w linuxie nie sa kodowane ;]

a co po zmieniac miejsce hasel ?? a moze po to aby bylo je trudniej zdobyc ;]
nie ma co tak kombinowac, wystarcza odpowiednie prawa dla plikow/katalogo ktorych nie checmy zeby ktokolwiek ogladal i po sprawie.
 

el bongos

Użytkownik
Dołączył
Luty 6, 2004
Posty
334
edytowanie:
terminal->mc->najedź na plik i F4, tak samo jak w TC na windozie
pozdrawiam
p.s.nie jestem pewny, ale logi możesz oglądać jako root
 

kiela

Użytkownik
Dołączył
Czerwiec 21, 2004
Posty
230
duzo latwiej by bylo jakbym siedzial przed tym komputerem a nie przez neta dzialal ;/ szkoda ale nie mam wyswietlonej listy plikow jakie mam a komendy wpisuje na stronce i wynik tez pokazuje mi sie na stronce ;/

czyli z prawami uzytkownika nobody nic nie zrobie ;/ chmodów tez nie moge zminiac ;/ kurde czyli nici albo zdobyc trzeba roota
<
tylko jak ;/
 
Do góry Bottom