Adres Mac

piksior

Użytkownik
Dołączył
Marzec 28, 2006
Posty
1
Hejka

To moj pierwszy post i mam nadzieje, ze nie bedzie wielkiej polewki z niego.

Jest mozliwsc przeskanowania sieci (nie lanu) ze wzgledu na adres mac karty sieciowej. Wiem, ze jest on dolaczany do danych ale czy da sie znalezc komputer po adresie mac tzn. np znalezc jego adres ip z ktorego sie laczy. Jeli tak to w jaki sposob jakimi narzedziami.

Dzieki serdecznie.

Pozdro
 

komix

Użytkownik
Dołączył
Marzec 21, 2006
Posty
36
Są programy do zamiany IP na MAC i odwrotnie. Trzeba tylko taki znaleźć. Ja chwilowo nieznam żadnego, a raczej niekojarze żebym się na taki natknął ale wiem że takie są.
 

Mo4x

Były Moderator
Dołączył
Grudzień 26, 2005
Posty
704
Originally posted by komix
Są programy do zamiany IP na MAC i odwrotnie.
Co?! Chcesz zamienić IP na MAC? IP to 32 bitowy adres, a MAC troche inaczej wygląda...
Więc nie da się z IP zrobić MAC'a i odwrotnie...
=]
 

killrathi

Użytkownik
Dołączył
Marzec 13, 2006
Posty
117
aby znalezc odczytac MAC sieciowki o danym IP wystarczy skorzystac z ARP.
Przyklad:
----------
Masz w sieci 5 komputerow, adresy to 192.168.0.x, gdzie xε(1,5). Jezeli nie nawiazujesz polaczenia z zadnym z nich to wystarczy puscic zwyklego pinga - druga maszyna wystarczy ze odpowie.
Nastepnie uzywasz polecenia ARP -A - zobaczysz adresy fizyczne (MAC) kazdej sieciowki jaa ci odpowiedziala.

Jezeli ta metoda wydaje ci sie nieodpowiednia, to polecam skorzystac z jakiegos narzedzia do monitoringu sieci - wiele z nich automatycznie analizuje strukture sieci pokazujac dostepne komputery wraz z ich IP oraz MAC
 

D0han

Były Moderator
Dołączył
Lipiec 27, 2005
Posty
975
Originally posted by killrathi
Masz w sieci 5 komputerow, adresy to 192.168.0.x, gdzie xε(1,5).
killrathi, myslisz ze to jest zrozumiale? Bo mi sie wydaje ze jakies 97% ludnosci z tego forum nie bedzie wiedziala o co chodzi, a jak zobaczy znaczek 'ε' to juz za glowe sie zlapie.

Tak gwoli wyjasnienia:
Jemu chodzilo o to ze w sieci sa kompy o adresach 192.168.0.1, 192.168.0.2, 192.168.0.3, 192.168.0.4 i 192.168.0.5
 

Bercik

Użytkownik
Dołączył
Wrzesień 12, 2004
Posty
713
Originally posted by D0han
killrathi, myslisz ze to jest zrozumiale?

Jak najbardziej, jeśli ktoś sie zabiera za "takie rzeczy" to wypadłoby, żeby znał chociaż podstawy podstaw matematyki. Nie oczekuje, że każdy powinien perfekt umieć C++ i rozwiązywać Bóg wie jakie zadania, ale jesli sie nie myle to ta wiedzia [zbiory] była w podstawówce.
Wypadałoby, aby forum utrzymywało poziom chociaz podstawówki
<
 

D0han

Były Moderator
Dołączył
Lipiec 27, 2005
Posty
975
@Bercik
W tym momencie mam watpliwosci czy te 97% ludu ukonczylo podstawowke....
 

Bercik

Użytkownik
Dołączył
Wrzesień 12, 2004
Posty
713
Wiem, ja też mam tą wątpilowść, ale niech ludzie nie oczekują, że zawsze przy każdym problemie inni będą coś tłumaczyć łopatologicznie. Wiadomo, są sytuacje, że trzeba, ale niech to sie zdarza w pojedyńczych przypadkach a nie w 99.9% tematów na forum
<

Nigdy nie twierdziłem, że jestem super pr0 i w ogóle z matmy. Bo nie jestem, no ale takie proste logiczne zdania powinni wszyscy rozumieć. Wszyscy którzy chcą korzystać w inny sposób z komputera niż gg.exe i explorer.exe stfu - D0han
 

killrathi

Użytkownik
Dołączył
Marzec 13, 2006
Posty
117
Originally posted by D0han
killrathi, myslisz ze to jest zrozumiale? Bo mi sie wydaje ze jakies 97% ludnosci z tego forum nie bedzie wiedziala o co chodzi, a jak zobaczy znaczek 'ε' to juz za glowe sie zlapie.

przepraszam, jest mi wstyd :hmmm:
obiecuje ze to bylo przedostatni raz
 
Do góry Bottom