Bajty, kilobajty i inne cuda.

Status
Zamknięty.

nowix666

Użytkownik
Dołączył
Luty 16, 2008
Posty
34
Witam, mam pytanie bo już nie jestem w stanie szukac odpowiedzi. Minowicie chodzi mi o zapis "jednostek informacji". Jeżeli mamy bajt to oznaczenie wygląda tak b. Przedrostek kilo ma oznaczenie k wiec kb. Niby wszystko OK. Ale jeżeli mamy mega, giga, tetra, peta
<
, to jak wyglądają oznaczenia MB czy Mb, GB czy Gb, TB czy Tb, PB czy Pb. W seci wagi plików są przedstawiane tak i tak. Mam jeszcze jedno pytanie mianowice np. 512kbps interpretuje jako "512 kilobitów przez sekundę" czyli aby określić prędkość netu to musze wykonać działanie 512kbps/8(8bitów to 1 bajt)=64 kb/s. Czy to jest poprawne? I jeszcze jedno pytanie mi się przypomnialo jak zamienia się częstotliwość CPU z GHz na Hz. Te pytania mnie męczą od pierwszej lekcji infy w podstawówce
<
, czyli kila dobry lat w stecz
<
. Mam nadzieje, że ktoś mi to wytłumaczy. Pozdro.
 

hxv

Były Moderator
Dołączył
Sierpień 9, 2006
Posty
797
Prędkość internetu: zazwyczaj podawana w kilobitach więc faktycznie należy podzielić przez 8 aby uzyskać prędkość w kilobajtach. I nie przez sekundę tylko na sekundę
<


Rozmiary plików: poprawny zapis to duża litera B na końcu, ale jako że dziś nie zapisuje się rozmiarów w bitach to nie robi to dużej różnicy.

A 1 GHz to zdaje się 1000 Hz.
 
Status
Zamknięty.
Do góry Bottom