C++ dobór literatury i myśli o sensie utrzymania z tego języka

Boobie

Użytkownik
Dołączył
Lipiec 25, 2008
Posty
195
Witam.
Przepraszam za to jeśli temat był już poruszany chociaż przejrzałem kilka postów w tym dziale i nie widziałem tego co ja chcę zapytać. Czy książka symfonia C++ jest pisana na prawdę prostym językiem który można łatwo pojąć?
Kiedyś zaczynałem swoją przygodę z C++ ale chyba nie odpowiedni dobór książki mnie zniechęci gdyż po napisaniu kilku programów dos i przejściu do pisania obiektowego zaczynałem widzieć tylko trudne rzeczy napisany raczej dla zaawansowanych niż początkujących czy średnio-zaawansowanych.
Chce jeszcze raz zacząć swoją przygodę z tym językiem czy ta książka ułatwi mi jego zrozumienie? Czy różni się ona czymś od innych (nie posiada wszystkich informacji, ważnych informacji?).
Mówię o tej książce:
Kod:
http://allegro.pl/item836867609_symfonia_c_twarda_2008_3_wyd_2_tomy_krakow.html
Kod:
http://allegro.pl/item836867117_symfonia_c_2008_3_wyd_2_tomy_krakow_wys_ups.html
Mam do was jeszcze jedno pytanie otóż robię wykształcenie z zupełnie innego kierunku niż informatyka. W dodatku od jakiegoś czasu pracuje jako serwisant i spełniam się w tym :) Myślę o przyszłości jako o programowaniu albo byciu jednym z informatyków (podyplomówka, szkolenia) dlatego doradźcie mi czy po wchłonięciu i kilku letniego używania języka C++ można się z niego utrzymać tzn pracować (w jakiejś większej firmie w większym mieście) za lepsze zarobki? Jeśli ktoś już się z niego utrzymuje bardzo proszę napisać czy są do tego potrzebne jakieś specjalne certyfikaty czy wiedza nauczona samodzielnie (z książek i innych źródeł) wystarczy pracodawcy aby mnie (w przyszłości) zatrudnił jako programistę?
Bardzo proszę odpowiedzi.
 
Ostatnia edycja:

Arurekxd

Użytkownik
Dołączył
Listopad 9, 2009
Posty
8
C++ na pewno zagwarantuje przyszłość.

Co do lektur, Symfonia jest dobra (jeżeli chce Ci się czytać masę prostego tekstu), ale najwięcej wiedzy w najkrótszym czasie zdobędziesz czytając tutoriale online (tak było w moim przypadku), dopiero potem poszerzałem wiedzę o dodatkowe książki.
 

Fuv

Użytkownik
Dołączył
Luty 28, 2009
Posty
16
Osobiście nie radzę uczyć się z tutoriali online. Jest tam cała masa błędów i niedomówień. Nie wspominając, że część z nich nie jest wg zgodna z obowiązującym standardem. Jeśli już, to godny polecenia jest tylko jeden:
http://www.gamedev.pl/tutorials.php
 

Boobie

Użytkownik
Dołączył
Lipiec 25, 2008
Posty
195
Od zera do gier kodera dzięki.
A 2 pytanie czy jest możliwość napisania gry w przeglądarce za pomocą C++?
 

5.56

Użytkownik
Dołączył
Luty 1, 2010
Posty
102
Jak napiszesz od podstaw cały serwer HTTP z zaimplementowanym mechanizmem, to tak, ale i tak musiałbyś umieć (x)HTML i CSS aby ta gra jakoś wyglądała.
A szczerze, jak w miarę dobrze opanujesz C++ to opanowanie innych języków(mówię o PHP, ale w dzisiejszych czasach do wyboru do koloru, a właściwie interpretera) nie sprawi Ci większych trudności.
 

Boobie

Użytkownik
Dołączył
Lipiec 25, 2008
Posty
195
Może zacząłem od końca a może to drugi początek ale ja znam html'a był mi już potrzebny. :) CSS i PHP liznąłem z grubsza ale mógłbym sobie go je przy przypomnieć. ;)
Czyli w końcu nie jest tak jak do końca myślałem z tym językiem C++? Nie jest on do pisania wszystkiego?

Mam jeszcze kilka pytań co do tego języka.
1) Może mi ktoś napisać czy są może jakieś kursy architektury języka C++?
2) Czy jest możliwość (mile widziane gdzie jeśli ktoś napisze gdzie jest taka możliwość) zyskania certyfikatu języka C++? Nie chodzi mi tutaj o jakiś nie potrzebny nikomu i niczemu certyfikat tylko o profesjonalny, który przyda się np do zdobycia pracy w firmie lub w większej korporacji jako oczywiście programista. Bardzo proszę jeżeli ktoś wie jak go zdobyć, ile trzeba mieć doświadczenia (lat) i różne inne o odpisanie.
3) Możecie mi polecić na prawdę dobrą książkę z C++ jeśli chciałbym pracować jako programista? Coś w rodzaju wielkiej biblii tego języka która w pracy programisty zawsze może się przydać. Nie planuje być programistą (trochę za późno zacząłem) ale życie uczy Nas tutaj wszystkich, że trzeba się uczyć wszystkiego (trzeba być w życiu bardzo wszechstronnym), bo nie wiadomo co się może nam w życiu przydać.
4) Jeśli to nie za wiele proszę jeszcze o napisanie mi do jakich programów (do czego) konkretnie może służyć język C++?
Wiem że mogą to być programy wszelkiego rodzaju przez użytkowe dla windowsa, linkuxa i innych systemów, mogą to być aplikacje typu wirusy, trojany, itp, antywirusy, gry komputerowe (ale z tego co część z Was pisze nie w przeglądarce chyba że napisalibyśmy serwer http), co jeszcze może być?

Przepraszam jeśli bardzo "truje dupę" ale chciałbym się czegoś dowiedzieć, czego co znowu może się przydać i co mogę w swoim życiu.
Pozdrawiam.
 

discovery44

Były Moderator
Dołączył
Sierpień 14, 2007
Posty
763
Ad.1,Ad.3: http://www.haker.com.pl/showthread.php?t=18397
Symfonia C++ Jerzego Grębosza to książka którą zawsze będę wychwalał :) Arcydzieło według mnie. Z tej książki nauczysz się więcej niż na kursach za 20 000 000 000 złotych za ledwo stówkę.
Ad.2: Odpiszę za parę dni, znajomy znajomego prowadzi kursy w Warszawie po których ukończeniu dostaje się certyfikat. W firmach (domysły) nie będą patrzyli ile lat zajmujesz się programowaniem bo to świadczy tyle samo co fakt, że lubisz płatki owsiane na mleku. Pokażesz czym się możesz pochwalić (programem/ami), zadadzą kilka pytań i wyselekcjonują z tłumu chętnych.
Ad.4: A na co masz ochotę? Możesz napisać program do modyfikacji plików czy do obsługi formularzy na stronach internetowych. Twoja wola :)

Nie, nie trujesz dupy. Pisz z każdym sensownym pytaniem :)
 

Boobie

Użytkownik
Dołączył
Lipiec 25, 2008
Posty
195
Ad.1. Ad.3. Ok. A co proponujesz po symfonii C++? WinApi z jakich książek a może z tutoriali - "od zera do gier kodera"?
Ad.2. Czekam :)
Ad.4. Pytam jeszcze raz czy gry w przeglądarce są możliwe do napisania w tym języku?
Pozdrawiam.
 

grzonu

Były Moderator
Dołączył
Grudzień 26, 2006
Posty
1390
Gry w przegladarce pisze sie najczesciej we Flash(ActionScript sie przyda) albo w php.
kod c++ kompilujesz do postaci wykonywalnej ktorej przegladarka nie przetworzy(no chyba ze jakies pluginy czy cos).
Powiem ci ze w c++ pisze juz kilka ladnych lat i kiedy chcialem cos napisac w php musialem tylko przestawic sie na to ze zmienne w php nie musza miec typu i nauczyc sie funkcji i kilku konstrukcji ktorych nie ma w c++ a ktore sa w php. Składnia jezyka jest w 95% taka sama.
 

discovery44

Były Moderator
Dołączył
Sierpień 14, 2007
Posty
763
Boobie, do WinAPI przyda się winapi.org i dark cult of C++. Książek nie czytałem o WinAPI, nawet nie szukałem bo w dark cult'cie jest wszystko czego potrzeba do trybu graficznego a z funkcji WinAPI do operowania na zmiennych nie korzystam często.
 

grzonu

Były Moderator
Dołączył
Grudzień 26, 2006
Posty
1390
no co do grafiki to niestety winapi i jego biblioteki graficzne(GDI i GDI+) nie sprawuja sie zbyt dobrze(brak wsparcia sprzetowego) i lepiej uzyc DirectX albo OpenGL
 

Boobie

Użytkownik
Dołączył
Lipiec 25, 2008
Posty
195
Gry w przegladarce pisze sie najczesciej we Flash(ActionScript sie przyda) albo w php.
kod c++ kompilujesz do postaci wykonywalnej ktorej przegladarka nie przetworzy(no chyba ze jakies pluginy czy cos).
Powiem ci ze w c++ pisze juz kilka ladnych lat i kiedy chcialem cos napisac w php musialem tylko przestawic sie na to ze zmienne w php nie musza miec typu i nauczyc sie funkcji i kilku konstrukcji ktorych nie ma w c++ a ktore sa w php. Składnia jezyka jest w 95% taka sama.
No muszę przyznać grzonu, że podjarałeś mnie jeszcze bardziej na C++ :)

Program w C++ możesz użyć ewentualnie jako CGI.
Wybacz kolego ale ja na prawdę nie wiem o czym Ty tu napisałeś. Ja dopiero zaczynam swoją przygodę z C++ i nie wiem co oznaczają nie które skróty.

Boobie, do WinAPI przyda się winapi.org i dark cult of C++. Książek nie czytałem o WinAPI, nawet nie szukałem bo w dark cult'cie jest wszystko czego potrzeba do trybu graficznego a z funkcji WinAPI do operowania na zmiennych nie korzystam często.
Dzięki discovery44 jakby była możliwość wciśnięcia pomógł na pewno bym jej użył :) Co do książek z WinAPI słyszałem o książce z różnego rodzaju godami źródłowymi po 32 i 64 bitowe systemy operacyjne tak że może jednak się ona przydać? Nie pamiętam dokładnego tytułu.

Panowie ja dopiero zaczynam ale jeśli chcecie i jeśli moderatorzy nie zamkną tematu to chętnie dowiem się więcej o bibliotekach itp.
Pozdrawiam.
 

dKc

Użytkownik
Dołączył
Czerwiec 19, 2010
Posty
1
A ja chciałem nadmienić jeszcze, że Symfonia Grębosza jest tak świetnei skonstruowana, ze można ją czytać od dowolnego momentu, np. w jednym rozdziale jest używane coś, co zostało opisane wcześniej i wtedy autor o tym wspomina podając jednocześnie stronę, tak samo jeśli używa czegoś co jeszcze nie zostało opisane to podaje stronę na której to dokładniej opisuje i tak możemy sobie skakać po książce:) Fajna sprawa, zaiste chędoga.
 

skaktus

Użytkownik
Dołączył
Maj 17, 2010
Posty
24
Wystarczyłaby chwila na wikipedii, żeby wiedzieć co to CGI. ( http://pl.wikipedia.org/wiki/CGI )

PHP (w jednej z wersji, bo są dwie) to CGI - program, który poszerza możliwości serwera i dodatkową funkcjonalność (w tym wypadku jest to obsługa skryptów).

Tak więc, za pomocą CGI (przykładowo własnego, w C++) możesz tworzyć dynamicznie treść, i inne "bajery", jak np sterowanie maszyną która to CGI udostępnia.
 

Boobie

Użytkownik
Dołączył
Lipiec 25, 2008
Posty
195
@ skaktus
dzięki za wytłumaczenie.

A to ogólnie jeszcze do wszystkich Symfonia C++ Grębosza którą polecacie to ta np ta podana niżej? Nie ma od niej nowszej wersji?

Kod:
http://allegro.pl/item1083943141.html
 

discovery44

Były Moderator
Dołączył
Sierpień 14, 2007
Posty
763
Tak, to tak książka. Mam w miękkiej okładce ale to to samo wydanie.
Co do tego kursu C++ - koszt szkolenia 4000-6000 złotych, po ukończeniu masz papierek (certyfikat). Zakładam, że w większych miastach bezproblemowo możesz się zapisać (jednak po co skoro kupujesz Symfonię :)).
 

Boobie

Użytkownik
Dołączył
Lipiec 25, 2008
Posty
195
Kupię w twardej bo to raptem 3 zł różnicy a mam wiele książek w miękkiej i różnica używania jest spora, w dodatku na półce ładniej wygląda :)
Spore pieniądze. Nie mam aż takich myślałem bardziej o proporcjonalnych do zarobków ;)
Na razie muszę przejść przez symfonie, a potem tu wrócę po jakieś WinApi dopytać dokładniej. Mam wiele pomysłów w tym 2 dość zaawansowane.
Mam jeszcze kilka pytań:
1) Jaki kompilator?
2) Przy pisaniu programu (byle kalkulatora czy bardziej zaawansowanego jakie rodzaje licencji im dajecie).
3) Wspominacie o autorze (jako o nicku czy imieniem i nazwiskiem?)?
4) Co daje stabilizacje aplikacji (tylko to pytanie powinienem chyba zadać po ukończeniu książki)?
5) Czy moje aplikacje, które będę tworzył będę mógł sprzedawać jeśli będzie ktoś chciał je kupować?
6) Jeśli ktoś Wam zleca program do napisania jak sobie radzicie z potencjalnym klientem? Zakładam, że część na pewno chce oszukać wziąć aplikacje i zniknąć. Jak Wy sobie radzicie - piszecie np umowę o zlecenie?
Wiem że dużo pytań ale tak jak napisałeś we wcześniejszych postach jeśli dobre zadaje pytania to nie "truję dupy".
Pozdrawiam :)
 

discovery44

Były Moderator
Dołączył
Sierpień 14, 2007
Posty
763
Ad.1: Na Windows'ie g++ wystarczy jednak polecę Ci IDE Dev-CPP (które korzysta z g++), od początków do końca jest w sam raz. Nie jest rozwijany i to może Ci przeszkadzać więc drugą opcją jest MS Visual C++. Na Linuksie mi wystarcza g++ w terminalu ale mam też IDE CodeBlocks.
Ad.2: To zależy od Ciebie, jeżeli nie chcesz żeby Twoją robotę ktoś sobie przypisywał bo się nad programem nasiedziałeś i namyślałeś to kodu nie udostępniasz. Na jakimś zamkniętym forum (grupa znajomych) kod zazwyczaj można podać ale na dużym, otwartym dla szerokiej publiczności forum mojego unikatowego w miarę kodu bym nie podał. Oczywiście jeżeli korzystasz z na przykład Qt4 musisz mieć licencję wykupioną (o ile pamiętam kosztuje 4000 euro) - jeżeli jej nie masz to musisz udostępnić kod.
Ad.3: Ułóż dokładniej to pytanie. Jak podpisywać się pod programem? To zależy od Ciebie - możesz się podpisać nickiem, imieniem, nazwiskiem a możesz się w ogóle nie podpisywać.
Ad.4: Nie jasne.
Ad.5: Tak możesz je sprzedawać.
Ad.6: Nie zwracaj uwagi na śmieszne kwoty, np. 15 złotych. Aby sprawdzić wiarygodność klienta ustalasz, że połowa zapłaty przed, połowa po napisaniu programu.
 

Boobie

Użytkownik
Dołączył
Lipiec 25, 2008
Posty
195
Ad.1: g++ (to jakiś rodzaj dodatku do pisania programu, skryptu?). Mówisz MS Visual C++ jest dobry? Tzn myszką rysujesz grafikę a kod piszesz oddzielnie?
Ad.2: To ktoś może sobie przywłaszczyć mój kod? A jakie rodzaje licencji preferujecie (tzn. jakie Wy dajecie swoim programom GNU jako bezpłatna czy wcale? A jaki rodzaj licencji płatnej? Chodzi mi o to czy są jakieś rodzaje licencji czy piszesz w licencji co Ci się żywnie podoba?).
Qt4 to jakiś rodzaj kompilatora?
Ad.3: Chodzi mi raczej czy dajecie zakładkę informacje lub o autorze i piszecie w niej np Kowalski Jan zainteresowania, strona domowa, itd?
Ad.4: Chodzi mi o to że jak piszesz np większy projekt (dla siebie, dla kogoś, lub chcesz ten program bardziej rozwijać i sprzedawać) i zależy Ci żeby był stabilny, żeby byle zminimalizowanie go (kilkukrotne) nie zawieszało aplikacji, żeby podczas pracy działał szybko i bez zarzutów. Zobacz jeśli kupujesz jakiś program teoretycznie producent mówi że jest on stabilny i działa bez zarzutów, a później wychodzą błędy, nakładki na błędy, itp. Chciałbym się przed tym ustrzec. Czy jest jakaś linijka (ciąg linijek), które odpowiadają za tą właśnie stabilność aplikacji?
Ad.5: Skoro mogę je sprzedawać to pisząc je jaką dajesz licencje czy po prostu piszesz bez niej? Możesz sprzedać coś bez licencji? (chyba większość aplikacji posiada coś jak warunki, licencje?).
Ad.6: Rozumiem ale załóżmy że piszesz trojana. Za trojana chyba nie weźmiesz więcej niż 100 - 150 zł? No i jeśli powiedzmy ta osoba (klient) się zgodzi na zakup i Twoje warunki (połowa teraz połowa później) od kwoty 100 zł to masz 50 zł przed napisaniem programu. A jeśli okaże się po wysłaniu klienta już nie ma i drugiej części zapłaty też nie?
To piszecie bez umowy o zlecenie?
To jaki Ty masz cennik że 15 zł jest śmieszne? Ja uważam że "grosik do grosika" i jest 100 :)
Pozdrawiam.
 
Do góry Bottom