C++ - wypis na ekran

mike512

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 18, 2006
Posty
25
Niedawno zacząłem się uczyć programowania w C++, ale ponieważ jestem niecierpliwy, chciałbym już teraz się dowiedzieć, w jaki sposób mogę "przelać" wypis na ekran po funkcji cout <<[/i] do pliku tekstowego, np. o nazwie plik.txt
Właściwie chodzi mi o taką funkcję, która umożliwiałaby programowi tworzenie plików tekstowych, a w nich umieszczanie wypisu na ekran.
Jeśli ktoś by wiedział jak to zrobić, to byłbym wdzięczny za pomoc.
 

killrathi

Użytkownik
Dołączył
Marzec 13, 2006
Posty
117
Kod:
#include <fstream.h>

void main(void)

{

ofstream wyj;

wyj.open(jakis_plik);

wyj<<"jakis napis";

wyj.close();

}
 

mike512

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 18, 2006
Posty
25
Próbowałem powyższego kodu i niestety nie zadziałał. Może dlatego, że jestem ciemny w tych sprawach
jeszcze. Mam małą prośbę, mógłbyś mi mniej więcej opisać niektóre funkcje które wymieniłeś w kodzie, np. ofstream
(rozumiem, że funkcja ta znajduje sie w bibliotece fstream.h) albo open oraz close. Mam też pytanie, jak mam zadeklarować jakis_plik ?
Ogólnie fajnie by było,jakbyś opisał po kolei poszczególne działania komputera,podczas wykonywania takiego kodu. Z góry dzięki.
 

killrathi

Użytkownik
Dołączył
Marzec 13, 2006
Posty
117
ok, wiec po kolei.

Kod:
1. #include <fstream.h>

2. void main(void)

{

3. ofstream wyj;

4. wyj.open(jakis_plik);

5. wyj<<"jakis napis";

6. wyj.close();

}

Linii nr 1 i 2 raczej tlumaczyc nie musze.
Linia nr 3 tworzy obiekt klasy ofstream (strumien wyjsciowy - czyli w naszym przypadku plik wyjsciowy)
Linia 4 - otwarcie pliku - uruchomienie konstruktora, gdzie parametrem jest sciezka dostepu do pliku zapisana jako wektor znakow, np.
Kod:
char *sciezka=new char[20];

strcpy(sciezka,"c:plik.txt"); - dolaczyc string.h
Linia nr 5 - zapis danych do pliku wyj. Zasada dzialania taka sama jak w przypadku cout, tj. skierowanie strumienia danych pod wskazany deskryptor.
6. uruchomienie destruktora obiektu wyj. - tj zamkniecie pliku.
i to tak w skrocie...
 

p16x

Użytkownik
Dołączył
Luty 4, 2006
Posty
20
Komunikat w trybie okienkowym

czy ktos moglby mi pomoc?
nie wiem jak napisac program ktory wyswietla jakis komunikat w trybie okienkowym.
Prosze o jakis przykladowy kod ktory wyswietla : Bla,bla,bla.
Jesli sie nie da takiego programu napisac tez prosze o powiedzenie mi o tym.
 

killrathi

Użytkownik
Dołączył
Marzec 13, 2006
Posty
117
dowiedz sie czegos o WinApi - odpowiedzialne za obsluge okienek (min. oczywiscie), lub scaignij sobie BCB - tu aplikacje okienkowe pisze sie wrecz intuicyjnie...
 

ElMo

Użytkownik
Dołączył
Grudzień 7, 2003
Posty
16
Siema zrobilem cos takiego:


#include <stdlib.h>
#include <fstream.h>
#include <string.h>

void main(void)
{

char *sciezka=new char[20];
strcpy(sciezka,"c:c++aa.txt");

ofstream wyj;

wyj.open("c:c++aa.txt");
wyj<<"lalalalalala";
wyj.close();
}



Wiem ze troszke zle, ale dziala. Tylko ze za kazdym razem plik jest nadpisywany. Jak moge zrobic aby tekst byl wpisywane do txt, ale w nowej linijce? Z gory dzieki.
 
Do góry Bottom