Debian 3.1 beta

Major

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 6, 2002
Posty
156
Witam,

Mam pytanie odnoscie instalacji debiana 3.1. Chodzi o konkretniej o dodawanie pakietow, podczas instalacji [po instalacji jadra, i podstawowoych pakietow z innych plytek, nie ma opcji dodania reszty.]

Pakiety sa na 10 plytkach, nie ma niestety listy dostepnych pakietow. (chodzi dokladnie o debiana 3.1 beta).

Niestety w necie sa tylko faq, do instalek 3.0 ktorej niewidzialem (przynajmniej ja tyle widzialem)

Za wszystki odpowiedzi z gory dziekuje.

Pozdrawiam, MajorZeby nie dopisywac nowego topicu, spytam czy ktos wie gdzie mozna znalezc expolita na Squid/2.4.STABLE6 ?? na packet strom jest jeden ale link nie dziala...
 

Nisia

Użytkownik
Dołączył
Listopad 29, 2002
Posty
243
Nie wiem jak wygladada instalacja debiana 3.1, ale skoro nie mozesz wybrac wszystkiech pakietow, a masz podstawowe, to reszte doinstalowujesz aptem (apt-get install pakiet)

A tak BTW to czemu instalujesz wersje unstable?
 

Gozda

Użytkownik
Dołączył
Maj 27, 2002
Posty
317
Nisiu: Wiesz jak rzadko wychodza stabilne wersje debiana? :
Instalacja pakietow po instalacji ale w czasie instalacji?? eee?
 

Nisia

Użytkownik
Dołączył
Listopad 29, 2002
Posty
243
Originally posted by Gozda
Nisiu: Wiesz jak rzadko wychodza stabilne wersje debiana? :

Hmmm, kolejne stabilne wersje debiana nie wychodza wcale
<
Zreszta tak jak z wersja unstable - sid jest permanentnie "unstable"
<
(i o ile wiem sarge jest permanentnie "testing") . A kto komu broni - zawsze mozna instalowac woody'iego. Stabilny i nie ma problemow... No chyba, ze glownym problem stanowi dla kogos brak nowego KDE
<

W sumie ciezko zarzucic developerom, ze wszystko stoi w mijescu, ale faktycznie - jeszcze troche a woody stanie sie staruszkiem w porownaniu do stabilnych wersji innych dystrybucji :|
Oczywiscie mozna sobie uaktualniac, ale jaki sens jest instalowac woody, zeby potem uaktualniac go do sid'a...
Instalacja pakietow po instalacji ale w czasie instalacji?? eee?[/b]
Instalacja pakietow po instalacji
<
W koncu takiego user-friendly narzedzia, jakim jest apt nie mozna w tym momencie nie docenic.
 

rt3k

Użytkownik
Dołączył
Maj 15, 2003
Posty
69
u mnie w debianie 3.00 w trakcie instalacji pytal mnie czy posiadam inne plyty i czy ma je zeskanowac. Zrobilem tak z 7 płytami i w trakcie instalacji prosil mnie o kazdą.
 

Major

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 6, 2002
Posty
156
Debian

Mnie wlasnie nie pyta sie o reszte plytek (jest opcja zeby sprawdzic zawartosc plytek i tak mzna kazda).

to reszte doinstalowujesz aptem (apt-get install pakiet)[/b]


A wiez moze gdzie mozna znalezc liste pakietow??? bo tak miejwiecej wiem czego potrzebuje, ale poprostu moga byc jakies zastepcze o innych nazwach itp....

a tak z ciekawosci spytam: na jakiej partycji chodzi deb? bo ostatnio jak probowalem zainstalowac to mi oswiadczyl ze nie mam unix exteded partition. Wiec sie zdziwilem. Ale to pewnie poprostu jakis zonk.

Pozdro all, Major
 

Nisia

Użytkownik
Dołączył
Listopad 29, 2002
Posty
243
Re: Debian

Originally posted by Major
Mnie wlasnie nie pyta sie o reszte plytek (jest opcja zeby sprawdzic zawartosc plytek i tak mzna kazda).

<div class='quotetop'>CYTAT
to reszte doinstalowujesz aptem (apt-get install pakiet)


A wiez moze gdzie mozna znalezc liste pakietow??? bo tak miejwiecej wiem czego potrzebuje, ale poprostu moga byc jakies zastepcze o innych nazwach itp....

a tak z ciekawosci spytam: na jakiej partycji chodzi deb? bo ostatnio jak probowalem zainstalowac to mi oswiadczyl ze nie mam unix exteded partition. Wiec sie zdziwilem. Ale to pewnie poprostu jakis zonk.

Pozdro all, Major[/b][/quote]

Jesli chodzi o pakiety, to mialam na mysli albo doinstalowanie z plyty albo sciagnac (skad to juz zalezy czego potrzebujesz i sciagasz np ze strony projektu)

Co do partycji, to nie bardzo rozumiem. Musisz miec partycje z systemem plikow ext2 lub ext3 (lub najlepiej utworzyc ja podczas instalacji i podmontowac jako / czy /home czy co tam jeszcze bedziesz chcial). Bo wyszlo na to, ze nie miales podmontowanej partycji root do instalacji.
 

Major

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 6, 2002
Posty
156
deb..

Wiec napisze w czym rzecz, pokoleii.

Zaczynajac od partycji: Mam utwozonego ext2 i swap'a spod windy. Ale caly problem polega na tym ze instalka deb wyglada zupelnie inaczej niz instaliki innych linow. nawet oznaczenia dysqow sa inne. jak znalazlem dysk i patycje, to sie przyczepil o tego unix partion, ale to tylko raz, wiec to pominimy. Dziwi mnie tylko ze ta partycja ma nr. 7 choc mam gora 4 partycje (liczac fat32). Oczywiscie problem jest z podmontowaniem reszty, ale to nie jest wazne, bo z tym zabawic sie mozna poozniej.

Instalacja systemu: po wybraniu miejsca skad ma brac pakiety, jest czas na konfiguracje, itp. Jednak niemozn wybrac co ma gdzie i jak zainstalowac. Np. po instaluje wprawdzie base system, ale niewiem np. Jak dalej dziala, bo niemozna lilo//gruba zainstalowac (wybieram "install lilo i po resie naal lilo jest od starego lina - mandreaka - przy grubie identycznie.).

Pakiety: mam wersje na 10 cd, wiec kiedy kazal bym mu doinstalowac np. x (czy konkretnie np. KDE ) to i tak niewiedzial by co gdzie jest. A pozatym nie mam na tyle wyczutego lina, zeby moc pakiety instalowac recznie, bo niewiem doladnie ktore sa potrzebne.. ;/

Shell: na koncu jest polecenie "execute shell" jednak nawet po instalacji wszystkiego co mozliwe, po wybraniu jest error. Rozumiem wiec ze podobnie jak w windzie, potrzebne jest srodowisko graficzne.

Bylbym wdzieczny gdyby ktos pomogl mi znalezc chociazby faq, do instalacji tego deb'a, albo o bardziej konkretna pomoc.

BTW: W poprzednich postach poruszaliscie problem roznic pomiedzy "wersjami" deb'a (sarge itp.) Czym one sie roznia?? Ja mam wersje sarge - przynajmniej na plytkach sa umieszczone katalogi o tej nazwie. Nigdy niemialem stycznosci z debem, wiec przepraszam za gloopie pytania, jezeli takie sie pojawily.

Pozdrawiam, Major
 

Nisia

Użytkownik
Dołączył
Listopad 29, 2002
Posty
243
Re: deb..

Originally posted by Major
Zaczynajac od partycji: Mam utwozonego ext2 i swap'a spod windy. Ale caly problem polega na tym ze instalka deb wyglada zupelnie inaczej niz instaliki innych linow. nawet oznaczenia dysqow sa inne. jak znalazlem dysk i patycje, to sie przyczepil o tego unix partion, ale to tylko raz, wiec to pominimy. Dziwi mnie tylko ze ta partycja ma nr. 7 choc mam gora 4 partycje (liczac fat32). Oczywiscie problem jest z podmontowaniem reszty, ale to nie jest wazne, bo z tym zabawic sie mozna poozniej.
wprawdzie nigdy nie instalowalam debiana, ale jedna rzecz: przy instlacji na pewno mozesz sobie wybrac fdsik lub cfdisk (polecam), usun te partycje zrobione spod windy i na tym wolnym miejscu ktore ci zostanie, utworz nowe: pierwsza zamontujesz jako /, druga to bedzie swap. Jesli masz jakies inne narzedzia perzy instalacji ( niz cfdisk ), to zrob to samo.

Poza tym, jesli nie wiesz jak ponumerowane sa partycje, to przelacz sie spod instalatora na pierwsza czy druga konsole (pierwsza bedzie chyba zajeta) alt+ctrl+f2 wpisz fdisk -l /dev/hda , ewentualnie hdb, hdc, w zaleznosci jak to masz podlaczone, i bedziesz widzial wszystkie partycje z wyszczegolnieniem systemu plikow, rozmiarem...
I pamietaj, ze jesli masz partycje rozszerzona, to w numeracji nie jest to w zaden sposob uwzglednione. Dlatego moze wydawac sie, ze tych partycji jest wiecej. (rozszerzona i partycje logiczne dostaja osobny numerek tak jak podstawowa)
Instalacja systemu: po wybraniu miejsca skad ma brac pakiety, jest czas na konfiguracje, itp. Jednak niemozn wybrac co ma gdzie i jak zainstalowac. Np. po instaluje wprawdzie base system, ale niewiem np. Jak dalej dziala, bo niemozna lilo//gruba zainstalowac (wybieram "install lilo i po resie naal lilo jest od starego lina - mandreaka - przy grubie identycznie.).[/b]
nie wiem jak wyglada instalka debiana, wiec co do pakietow to wiem tylko tyle, co wczesniej ci powiedzialam. Co do gruba, przelaczasz sie na konsole: grub-install (hd0) - pojdzie do mbr, (hd0,0) - pierwszy sektor pierwszej partycji.
Pakiety: mam wersje na 10 cd, wiec kiedy kazal bym mu doinstalowac np. x (czy konkretnie np. KDE ) to i tak niewiedzial by co gdzie jest. A pozatym nie mam na tyle wyczutego lina, zeby moc pakiety instalowac recznie, bo niewiem doladnie ktore sa potrzebne.. ;/

Shell: na koncu jest polecenie "execute shell" jednak nawet po instalacji wszystkiego co mozliwe, po wybraniu jest error. Rozumiem wiec ze podobnie jak w windzie, potrzebne jest srodowisko graficzne.

Bylbym wdzieczny gdyby ktos pomogl mi znalezc chociazby faq, do instalacji tego deb'a, albo o bardziej konkretna pomoc.[/b]
moze to bedzie malo inteligentne, ale odsylam na http://linuxweb.linuxindex.pl/forum
Tam Ci na pewno pomoga, bo jest od groma userow debiana.
BTW: W poprzednich postach poruszaliscie problem roznic pomiedzy "wersjami" deb'a (sarge itp.) Czym one sie roznia?? Ja mam wersje sarge - przynajmniej na plytkach sa umieszczone katalogi o tej nazwie.[/b]
woody - stable, wsyztskie pakiety wrzucone do woody'iego uznane sa za "bezpieczne dla uzytkownika"
<
Tak czy inaczej sa sprawdzone, testing - ma pakiety, ktore nie weszly do wersji stable - o watpliwej jakosci
<
, a unstable, czyli sarge, to w ogole eksperymnet z nowymi pakietami, co nie znaczy ze rzeczywiscie bedzie sie wszystko walic, bo wiele osob robi upgrade do sarge'a.
Nigdy niemialem stycznosci z debem, wiec przepraszam za gloopie pytania, jezeli takie sie pojawily.[/b]
Nieeee tam, nie zadajesz glupich pytan. Ale ja w sumie nie bardzo umiem Ci pomoc jak widzisz
<
Wiec odsylam na w/w forum, bo tam gwarantuje Ci fachowa obsluge
<
 

Major

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 6, 2002
Posty
156
deb

Probowalem dodac pakiety uzywajac"apt", ale po 1 mam tylko dostepne apt-install (nie apt-get install), lub apt-update. Po 2 nie dziala niestety.. niewiem moze to kwestia zlego wyboru partycji... Ma ktos jakis pomysl..??
 

Major

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 6, 2002
Posty
156
DEB

a moze ktos wie co to jest "dash"?? I czy on instaluje sie na partycji razem z linuxem, czy instalator przezuca go na ram jako program rozruchowy??

Nisia
moze to bedzie malo inteligentne, ale odsylam na http://linuxweb.linuxindex.pl/forum
Tam Ci na pewno pomoga, bo jest od groma userow debiana.[/b]

Dzieki wielkie, zaraz lukne na tamto forum. narazie znalazlem jednego faq'a ale po angielsku i niestety napisany jest dosc ciezkim jezykiem... :/ Ale damy rade
smile.gif
.

Zaraz sproobuje tez jak z tymi partycjami.. Rozumiem ze uzywajac fdisk'a caly sie przeformatuje, jak to ma w zwyczaju??

Zasatnawia mnie, dlaczego niedziala mnie apt-install [..] ?? czy taka komenda bylaby poprawna?? np: ./apt-install kde? albo ./apt-install xwindow?? bo nestety zaden error nie wyskakuje, a i sie z koleii nie dzieje..

W /usr/bin znalazlem polecenie udpkg (jakos tak), ale po odpaleniu nic sie nie dzieje... - naczysie nic konkretnego - znika "#" z pocztaku lini komenda i nic dalej sie nieda wykonac :?

Dalej ma ktos jakis pomysl...??

Pozdrawiam, major

// Pytanie nie zwiazane z tematem tego postu, ale niechce zasmiecac nowym topic'kiem wiec tutaj dozuce //

Czesc linoow wykozystuje do instalacji jedna partycje (tworzy sie tylko swapa i ext'a). Ale jezeli musze stworzyc partycje dla kazdego katalogu osobno (boot, homu, usr, var.....) To czy powinno sie jednej z nich dawac bootflag (naczysie pewnie napewno trzeba)? Jak tak to ktorej..? (bo ku mojemy zaskocznieu nie chodzi chyba o "boot").

Dziekuje za odp,


Pozdrawiam, Major.
 

Nisia

Użytkownik
Dołączył
Listopad 29, 2002
Posty
243
No to ja powiem Ci, ze na zadnej z partycji linuxowych nie mam flagi boot
<
mam /, /boot i swap ui zadna nie ma tej flagi. Natomiast cfdsik wymusil na mnie ustawienie flagi boot dla FreeBSD, ktore jest na pierwszej partycji. Przy zadnej kolejnej partycji niczego takiego nie potrzebowalam.
Wiec skoro podmontujesz sobie osobna partycje np /home to to tymbardziej nie ma to znaczenia. Te partycje montuja sie przy starcie. Zadna taka partycja nie musi miec flagi 'boot'.
Jesli juz musisz i zyc Ci to nie daje, to ja bym nie robila osobnej partycji dla /boot, ustawila flage dla / (zczytuje pierwszy sektor , przechodzi do /boot i laduje jajo)
 

Major

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 6, 2002
Posty
156
partycje..

Przy instalacji deb'a jak juz nie wiedzialem co robic to wziolem "automatyczne partycjonawanie dysq" i potem looknolem jakie partycje ustawil, to zobaczylem ze walna bootflag - tylko wlasnie zonk tkwi w tym ze niewiem co to za partycja byla bo jej nie montowal... moze mu chodzilo oto zeby bylo na pirwszym clastrze oznaczone ze z tego dysq bootooje...

A tak BTW to na tym forum na ktore mnie odeslalas (dzieki wielkie za linka bo rzeczywiscie loodzie tam jest wiele rzeczy ktore mi sie przydaja), napisali ze deb potrzebuje tylko jednej partycji ext i swapa - a jak wybieram automatika to sam tworzy 5 parttycji + swapa... wiec ja juz sie gubie... ;/


Pozdrawiam, major
 

Nisia

Użytkownik
Dołączył
Listopad 29, 2002
Posty
243
Ja debiana nigdy nie mialam, wiec nie wiem, ale moze tam jest tak jak na FreeBSD, jedna partycja, a na niej sa 'slices' /var, /usr / itd... Wiec musisz miec pewnosc, ze on tworzy 5 partycji, a nie jedna i pokazuje Ci po prostu podmontowane katalogi. Ale nawet jesli pokazuje partycje, to na linuxweb dobrze Ci powiedzieli, wystarczy ze zrobisz jedna partycje ext, obok swap, a reszta zrobi sie sama
smile.gif
(mam na mysli /home /etc...) Bo wlasciwie to nie wiem po co kombinujesz. Zrob te jedna partycje + swap i juz
smile.gif


Nie dziel automatyczne (nie wiem co tam jest do partycjonowania w debianie) zaloz jedna partycje, daj typ 83, podmontuj jako /, swap - typ 82 i juz.
Jesli masz tam cfdisk to sprawa jest prosta
smile.gif
 

Major

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 6, 2002
Posty
156
deb

Ehh nisia a myslisz ze bym kombinowal gdyby mi dzialalo??
<
:wink:

Wlasnie zonk w tym ze probowalem juz chyba wszystkiego i niechce sie zainstalowac, a przy okazji niepokazuje oco mu chodzi tylko odrazu przechodzi do ekranu "install menu" i zakrywa errora... Dlatego wnioskuje ze cos jest zwalone w partycjach... A jeszcze wiekszy zonk polega na tym ze na tym forum wiekszosc ma deb 3.0 (i ta 2 wersje
smile.gif
) A ja mam deb 3.1 beta sarge i nie ma nawet do tego faq pozadnego...

Ale i tak nie odpuszcze
<


"Probujcie az zepsujecie"
smile.gif


Pozdrawiam, Major
 

Nisia

Użytkownik
Dołączył
Listopad 29, 2002
Posty
243
Re: deb

quote="Major"]Ehh nisia a myslisz ze bym kombinowal gdyby mi dzialalo??
<
:wink: [/quote]
Mysle, ze tak
<


Wlasnie zonk w tym ze probowalem juz chyba wszystkiego i niechce sie zainstalowac, a przy okazji niepokazuje oco mu chodzi tylko odrazu przechodzi do ekranu "install menu" i zakrywa errora...[/b]
ctrl+alt+F1 przelacza na konsole, ta na F1 albo F2 jest zajeta przez instalator, moze tam cos znajdziesz. A poza tym, czemu twierdzisz, ze skoro wyskakuje Ci 'install menu', to jest zle?
Jesli podmontowales partycje (swap i /) to wychodzisz z tego i juz. Wskakuje Ci instalator. W slacku partycjonujac cfdiskiem trzeba dac write(partition table to disk), potem wyjsc z cfdiska i dopiero zajac sie 'wlasciwa' instalacja, ale w innych dystrybucjach wszystkie zmay na dysku zachodza dopiero przed sama instalacja (czyli juz po wyborze pakietow itd...) Wiec tak w ogole to co sie dzieje, ze uznales, ze debian nie chce sie zainstalowac? Moze mowiles wczesniej, ale nie pamietam.
Dlatego wnioskuje ze cos jest zwalone w partycjach... A jeszcze wiekszy zonk polega na tym ze na tym forum wiekszosc ma deb 3.0 (i ta 2 wersje
smile.gif
) A ja mam deb 3.1 beta sarge i nie ma nawet do tego faq pozadnego...[/b]
Tiiii, a kto Ci sie kazal brac za wersje testing
<
Co ci w tym woodym nie pasuje, co?
<
 

Major

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 6, 2002
Posty
156
zle...

"Domysly" ze jest cos zle bora sie z tego ze..... nie dziala
smile.gif
<


Wlasnie chodzi oto ze instalator powinien zainstalowac tylko kernela i base system, a ja reszte (pakiet) apt'em.

A trudnosc polega na tym ze instalka tego deb'a nie przypomina mi zadnej innej... nie wybierasz pakietow, nic tylko przygotowoojesz mu wszystko, a potem sam sobie robisz wszystko.. a ja koffam sie bawic wiec proobuje... ale to mnie powoli denerwooje, bo niewiem oco chodzi i niemoge nic z tym zrobic.. a przy okazji ludzie maja mnie za debila (bo jeszcze za n00ba to ok bo nie jestem jakis wyjebany w temacie "linux", ale debilem byc nei lubie.)
<
:oops: :cry:

Pzdr, Major
 

Major

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 6, 2002
Posty
156
lookam gentoo.org, ale pytanko - dlaczego na www.gentoo.pl nie ma wejscia??

BTW: Gozda, nie master tylko n00b... za mastera sie nigdy nie bede uwazal.

UPDATE: na gentoo.pl jest dokladny opis pakietow? rozumiem ze cale *.iso zajmuje 680mb (x86, 1.4rc)

Pzdr, Major
 

Gozda

Użytkownik
Dołączył
Maj 27, 2002
Posty
317
Originally posted by Major
lookam gentoo.org, ale pytanko - dlaczego na www.gentoo.pl nie ma wejscia??
EH.. Znow cos im nie dziala, zobacz na gentoo.eu.org <- tam lezy polska strona uzytkownikow gentoo
BTW: Gozda, nie master tylko n00b... za mastera sie nigdy nie bede uwazal.[/b]
n00b? ;] To jakis skrot h4x0rski czy co? Wytlumacz mi bo sie troche malo orientuje... (btw: A master to siem tak do wszystkich prawie zwracam ;] taki zwrot zamiast 'ty'
<
)
 
Do góry Bottom