Dodatkowa kość RAM = komp nie startuje

Daw1deX

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 25, 2006
Posty
59
Prosiłbym o pomoc mianowicie po włożeniu drugiej kości ram komputer się nie włącza, wszystkie wiatraki chodzą itp lecz monitor nie reaguje.

Kość która była zamontowana to zwykła pamięć DDR firmy goodram 256MB na szynie 400MHz
Kość którą dołożyłem to pamięć DDR firmy elixi 256MB na szynie 266Mhz

Po wczepieniu drugiej kości komputer nie reaguje, usunąłem pamięć którą wcześniej dołożyłem i to samo.
Płyta posiada 2 banki pamięci. Próbowałem różne sposoby umiejscowienia pamięci za każdym razem dzieje się to samo.
Pamięć którą dokładałem jest na 100% sprawna tyle co wyciągnięta ze starego PC.
Wszystko jest podociskane. Po odłączeniu wszystkich urządzeń typu dysk, napęd, FDD które mogłyby wpłynąć na ten problem dzieje się to samo.

Postanowiłem zresetować bios jednak nic to nie dało, po wciśnięciu powera wszystkie wiatraki chodzą jednak monitor się nie włącza,
nie słychać też żadnego pikania które oznaczałoby np. brak jakiejkolwiek pamięci (po wyciągnięciu wszystkich kości takowy dźwięk jest).

Dodam też iż płyta reaguje dobrze na bank pamięci, po włożeniu drugiej kości i włączeniu wszystkie wiatraki przez 3 sekundy chodzą potem na 3 sekundy sie zatrzymują i ponownie startują. Więc reakcja jaka taka jest na doczepienie nowej pamięci.

Co mam zrobić ? Proszę o pomoc.
 

adam3076

Użytkownik
Dołączył
Czerwiec 22, 2006
Posty
71
na 99% zepsułes płyte główną cos mi sie zdaje ze bez wydania kasy sie nie obedzie plyty glówne sa delikatne i przy wciskaniu np pamieci mogla sie zerwac jakas scieszka
 

kanar123

Użytkownik
Dołączył
Marzec 27, 2008
Posty
451
Podaj nazwe i parametry płyty głownej !! A sprwdzałes parametry swojej płyty głownej??
 

Daw1deX

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 25, 2006
Posty
59
Płyta: ASROCK P4i65GV
Wersja biosu: 1.80
Procek: Celeron 2.66 GHz

Wspomnę może że wcześniej działo się tak że az na 2..3 włączenia komputera wszystko chodziło jednak monitor się nie włączał. po kilku/ czasem nawet kilkunastu próbach włączania/wyłączania wszystko wracało do normy i wyświetlał się komunikat który zamieszczam na foto.

error2.JPG
 

kanar123

Użytkownik
Dołączył
Marzec 27, 2008
Posty
451
Zresetuj ponownie BIOS ale tym razem poprzez wyciagniecie barerii z płyty głównej i odczekaj 10 sek.
włóż ja spowrotem z tego co mówisz nie widze innej przyczyny te pamięci co podałes powinny zostac obsłuzone przez płyte
 

Alliata

Użytkownik
Dołączył
Listopad 3, 2007
Posty
378
Powodow moze byc kilka :

Uszkodzony bios - Jeśli choc na chwile krugnie lampeczka Num Locka to nie jest to wina BIOSU
poważnie uszkodzone pamięci
zasilacz
W najgorszym scenariuszu uszkodzona płyta główna

Jeśli masz Kompa na gwarancji to do serwisu.Jeśli nie to polecam wydanie PC Format 5/2008 (93) MAJ
 

Daw1deX

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 25, 2006
Posty
59
Kontrolka num locka nie reaguje
Pamięć przetestowana - 100% sprawna
Zasilacz przetestowany - 100% sprawny
Gwarancji niestety brak
<
 

proxima

Były Moderator
Dołączył
Marzec 9, 2007
Posty
651
Posiadasz Dual Channel i tu może być problem. Masz dwie różne kości - jedna działa na 266MHz a druga na 400MHz. Oprócz tego iż nastepuje spowolnienie do 266MHz, najprawdopodobniej pojawił sie problem, że 2 te kości ze soba nie współgraja. W wielu przypadkach taka róznica nie sprawia żadnych kłopotów jednak sprzęt jest tylko sprzetem i nie ma reguły.

Druga sprawa, niekoniecznie musi to byc wina 2 róznych kości pod względem taktowania. Bywa tez tak, iz nawet 2 kości o tych samych parametrach lecz innych producentów nie są ze sobą kompatybilne.
 

Daw1deX

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 25, 2006
Posty
59
Więc dlaczego nie chodzi teraz nawet na tej jednej kości która była ? :/
 

proxima

Były Moderator
Dołączył
Marzec 9, 2007
Posty
651
Po mału zaczynam się gubić. Nie chodzi czyli co się dzieje. Zawiesza się, resetuje co chwilę czy w ogóle nie ma żadnej reakcji po włączeniu. Zasilanie działa?
 

Alliata

Użytkownik
Dołączył
Listopad 3, 2007
Posty
378
Może odłączyłeś Kabelek od wiatraka i działa on ale nie przekazuje dalej elektryczności.Ja stawiam na Bios bo nie wysyła polecenia aktywności do klawiatury.
 

Daw1deX

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 25, 2006
Posty
59
"Po wczepieniu drugiej kości komputer nie reaguje, usunąłem pamięć którą wcześniej dołożyłem i to samo."

Czyli po włączeniu wiatraki chodzą lecz monitor się nie włącza.

"Wszystko jest podociskane." zasilanie jest podpięte i sprawne.

///

A co ma wiatrak do braku startowania choćby samego biosu ?

Przypuszczam że domowym sposobem biosu nie da się wgrać jak już nie działa tak ?
Pamiętam że kiedyś był wirus który uszkadzał bios jednak bios od nowa był wgrywany tylko przez serwis poprzez styki serwisowe bodajże, dobrze pamiętam ?


///
Dodam że testowałem nową kość RAM. Podpiąłem 512 MB KINGSTONA (posiadająca już radiatory) na szynie 400 MHz i płyta nie wyczytuje w ogóle tej kości (max możliwości płyty 2x 1GB). Oczywiście pamięć sprawna żeby nie było wątpliwości. Płyta wydaje dzwięk odpowiedzialny za brak jakiejkolwiek kostki RAM
Ma się rozumieć że dźwięk jest tylko przy podłączaniu samego KINGSTONA.
 

Alliata

Użytkownik
Dołączył
Listopad 3, 2007
Posty
378
Nie wiem co ma zasilacz do biosu ale u mnie jak nie był wpięty dobrze kabel od wiatraka to tylko przy włączaniu PC Symboliczny Pik i tuż przed załączeniem biosu.


Sprawdz Memtest 86+ lub Goldmem czy napewno kosci działają.Jeśli tak to zostaje tylko jedno - Płyta główna zdechła.
Ale być moze jak zaniesiesz go do serwisu to ci naprawią,chociaż wątpię....
 

Daw1deX

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 25, 2006
Posty
59
Płyty raczej nie opłaca się naprawiać
smile.gif
samemu jeszcze można by coś zrobić ale jeśli nawet to serwis weźmie więcej co jest płyta warta
<
.
 

adam3076

Użytkownik
Dołączył
Czerwiec 22, 2006
Posty
71
za 150 zł moge ci sprzedac MSI p965 Neo-v2 bo ostatnio mialem taki sam problem jak ty tylko ze ja mialem komp na gwarancji ale mi sie nie chcialo czekac na servis wiec sobie kupilem druga plyte a teraz servis mi przyslal nową i mam dwie
<
 

fr0zon

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 12, 2007
Posty
147
Po uno nigdy nie montuje się kości z innym taktowaniem !! Nawet gdy nie mamy Dual Chanell.
Po drugie uno. Dawno nie zaglądałeś do kompa ? To weź srogo dmuchnij w gniazda ramu. Durza ilość kurzu może przeszkadzać w przewodzeniu ;/ Do tego przeczyść styki na kości ram.

P.S - Mam nadzieje że rozładowałeś ładunki wzgromadzone na dłoniach poprzez złapanie się chociażby kaloryfera ?

Do: kanar123
Zresetuj ponownie BIOS ale tym razem poprzez wyciagniecie barerii z płyty głównej i odczekaj 10 sek.
włóż ja spowrotem z tego co mówisz nie widze innej przyczyny te pamięci co podałes powinny zostac obsłuzone przez płyte[/b]
Na moje to się zworką się resetuje BIOS !! Bateria podtrzymuje głównie date i godzine a inf. są teraz zapisywane na flashu.

Do: Alliata
Może odłączyłeś Kabelek od wiatraka i działa on ale nie przekazuje dalej elektryczności.Ja stawiam na Bios bo nie wysyła polecenia aktywności do klawiatury.[/b]
Co ty wogóle kolego wypisujesz ?? Co ma wiatraczek do niewystartowania PC i na niedziałanie BIOSU ?? Wytłumacz oco Ci chodzi. Chociaż zresztą na moje taki lekko znawca latawca z Ciebie ;/

Nie wiem co ma zasilacz do biosu ale u mnie jak nie był wpięty dobrze kabel od wiatraka to tylko przy włączaniu PC Symboliczny Pik i tuż przed załączeniem biosu.[/b]
Ten symboliczny Pik to znak że BIOS przeprowadził podstawowe testy i ruszył dalej...

Do: Daw1deX
Przypuszczam że domowym sposobem biosu nie da się wgrać jak już nie działa tak ?[/b]
Co się nie da ?? Da się tylko trzeba mieć troche rozumu i rozeznania się w tym zabiegu
<


1. Szukaj na stronie producenta płyty gł. najnowszy BIOS do twojej płyty gł. oraz program do wgrania jego.
2. Kopiujesz Bios i program do wgrywania flasha na dyskietke startową,
3. Wgrywasz Bios
4. Liczysz że to pomaga

------

Od producenta na temat wgrywania BIOSU:
Updating BIOS Procedures
1. Create a bootable system floppy disk and prepare a blank floppy disk.
2. Download the BIOS package (WinZip format with .zip file extension), unzip and save it to the blank floppy disk and you should see ASRUBIOS.EXE, ASRFLASH.BIN, UCODE.DAT, BIOS file and README.TXT.
3. Boot from the disk you created in step 1 then switch to the floppy disk you created in step 2.
4. At the "A:\" prompt, type ASRUBIOS, hit space bar once, and type BIOS file name then press <Enter>. For example: A:\ASRUBIOS 75i65GV1.70 <Enter> then you will see a message "Please wait for loading BIOS ROM".
5. After about 1 minute, you will see the message "Flash ROM Update Completed - Pass", then you have finished upgrading the BIOS.
6. After finishing upgrading the BIOS, please remove the floppy disk. Restart your system and press <F2> to enter the BIOS setup utility during boot up.
7. In Exit menu, please select "Load Default Settings" and press <Enter> to continue.
8. Select "Exit Saving Changes" and press <Enter> to exit the BIOS setup utility.
9. Now, system is booting up with new BIOS.[/b]

Pozwoliłem sobie już za Ciebie poszukać Ci BIOS oraz opisać jak ja to robię bez uzycia napędu FDD ( nie posiadam go od 5lat
<
).
1. AsRock Download - pobierz BIOS wersje 2.20 i 1.80 (wgrasz najnowszy a jak nie pomoże spróbujesz taki jaki miałeś)
2. AllBootDiscIso - pobierasz plik iso botowalnej dyskietki "Win98SE_bootdisk.iso"
3. Przyszykuj 2 płyty cd-rw. Na pierwszą wypal plik "Win98SE_bootdisk.iso" przez nero. Kliknij dwa razy na pliku i nero poprosi o płytę.
Na drugą wypal zawartość pobranego pliku z BIOSEM.
4. odpalasz PC botując go z płyty nr 1 (patrz punkt wyżej).
5. Po zabootowaniu z możliwością napedu CD/DVD wkładasz płytę nr2 (patrz 2punkty wyżej)
6. Przechodzisz w scieżce poleceń na cd-rom i wpisujesz "ASRUBIOS.EXE ASRFLASH.BIN" i naciskasz ENTER.
7. Czekasz na wgranie i masz nadzieje że pomoże
<


Mam nadzieję że jasno opisałem cały proces wgrywania BIOSU
smile.gif
Kolegów którzy się nieznają na PC a gdybają i dają dziwne diagnozy proszę o niewprowadzanie kolegi w błąd. Chłopak się tylko stresuje od tego typu odpowiedzi
<


P.S - A jak nie da to żadnych rezultatów to zostaje tylko opcja Allegro
 

Alliata

Użytkownik
Dołączył
Listopad 3, 2007
Posty
378
Fr0zon,nie wymadrzaj sie,a jesli juz chcesz to moze najpierw przeczytasz 5/2008 PC Format.Bo wychodzi na to ze ty nie wiesz do czego jest wiatrak.Odepnij kabel i zabacz czy ci go załaduje.

P.S

Biosu sie trepie nie rusza bo Bardzo łatwo go uszkodzic,podobnie jak przy aktualizacji oprogramowania płyty.Jak coś nie wypali to płyta i podzespoły mogą ale nie muszą lecieć na śmieci.
 

fr0zon

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 12, 2007
Posty
147
Odpinam wiadrak od płyty gł. i właczam PC i startuje i działa
<
Wiec w czym problem ?? Zresztą mam takiego klocka pasywnego ze wentyla nie musze mieć
<
wiec oco Ci chodzi ??

A jak sie BIOSA aktualizuje to nic nim nie zepsujesz bo aktualizujesz płyte główna nie kosci ramu
<

Śmieszne to co napisałeś
<
Nie wymadrzam się tylko wiem co mówie bo z PC i ich serwisowaniem zaczynajac od składania po upgrade BIOSU itp. mam do czynienia nie od dzisiaj. Nie jedną płyte gł. przywróciłem do życia, dysk twardy czy zasilacz. Wiec wiem co pisze
<
 

Alliata

Użytkownik
Dołączył
Listopad 3, 2007
Posty
378
nie wiesz co piszesz bo pracuję w serwisie i nie raz widziałem uszkodzone płyty przez naprawianie biosu i aktualizacje go przez takie zabawy.Ale jesli nie wierzysz.Idz na forum PC Formatu,PC World lub Searchengines.pl i sie zapytaj....
 
Do góry Bottom