Dual WAN (?) - jak podzielić jedno łącze na dwa

Janusz3000

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 27, 2012
Posty
3
Witam,
jako poczatkujacy proszę o wyrozumialosc, moge strzelic jakas glupota. Chcialbym pocwiczyc rozne manewry, ale chcialbym wykonywac te akcje na komputer z innej sieci niz moja. Krócej mowiac mam PC i laptopa, chcialbym podzielic jedno lacze na dwa sobie oddzielne, nie chce wykonywac akcji w sieci LAN. I teraz pytanie jak tego dokonac, slyszalem o dual WAN'ie, ze da sie to wykonac na Linuksie, i dobrze bo sam korzystam z Debiana. Czy bede potrzebowal do tego jakies dodatkowego sprzetu, jezeli tak to jakiego? Dodam, ze korzystam z TP, obecnie Orange, modem Livebox ;s

Dziękuję i proszę o wskazówki
 

harbinger

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 10, 2012
Posty
91
nie bardzo czaję... jeśli masz jedno łączę, to zazwyczaj dostajesz do niego jeden adres IP.. a jeśli masz tylko jeden adres IP to nie wiem jak chcesz "wykonywać te akcje na komputer z innej sieci niż moja" (pozwoliłem sobie dodać polskie ogonki do Twoich wypocin)

Sprecyzuj się bardziej jakie efekt chcesz osiągnąć... bo póki co, to jestem koniem i nie mogę Ci pomóc
 

donhubix

Użytkownik
Dołączył
Listopad 25, 2009
Posty
20
Hey

Dual Wan to nic innego jak umowa z dwoma osobnymi dostawcami internetu, podlaczonymi do routera (sa specjalne routery DUAL WAN). Mozna to porownac do telefonu komorkowego na dwie karty sim. Panstwowe instytucje, ktore nie moga sobie pozwolic na utrate internetu nawet na chwile na ogol stosuja takie rozwiazania. Na wypadek gdyby jeden dostawca chwilowo nawalil, komputery nadal beda podlaczone do internetu.

Nie bardzo zrozumialem Twoje intencje.

Postaraj sie wyjasnic co chcesz uzyskac? Chodzi o zasilenie laptopa w internet, ktory dotychczas masz tylko na komputerze?

Hubix
 

Janusz3000

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 27, 2012
Posty
3
Chodzi o 'podzielenie' jednego lacza na dwa oddzielne, np. mam lacze 8Mb i chce zrobic 2x4Mb z tego jednego, o to chodzi.

A polskich ogonkow nie daje bo tak mi sie szybciej pisasze.
 

harbinger

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 10, 2012
Posty
91
nadal nie rozumiem... z jednego łącza nie zrobisz dwóch niezależnych..

być może po prostu interesuje Cię najzwyczajniej na świecie load balancing ew. jakieś kolejki QOS

doprecyzuj się
 

Janusz3000

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 27, 2012
Posty
3
Nie chodzilo o zadne kolejki, tudzien rownowazenie obciazenia. Juz dam temu spokoj, moze wymyslilem sobie cos absurdalnego,czego rzeczywiscie nie da sie osiagnac. Zostane przy LAN'ie, i tutaj takie pytanie czy przeprowadzajac zwykle skanowanie portow z komputera A na komputer B, zakladajac ze oba tworza siec LAN jezeli podam lan ip komputera B to bedzie sie to czyms roznilo niz gdyby komputer B nie bylby w sieci z A? Krocej mowiac czy bedzie jakas roznica pomiedzy wykonywaniem tego typu dzialan w sieci LAN niz WAN? Mozliwe, ze cos pomieszalem, z gory przepraszam, dopiero sie ucze.
 

Achates

Były Administrator
Członek Załogi
Dołączył
Listopad 16, 2001
Posty
147
Ja staram się zrozumieć masz jedno łącze TPSA nie ważne skąd chcesz je podzielić na 2 komputery aby każdy miał np 1/2 z 8
wystarczy np. LMS, wkładasz w komputer 2 karty sieciowe instalujesz LMS i wszystko.
Masz podział łącza max up/dow limitowany, statystyki, balans i inne pierdoły.
W twoim przypadku najprościej, oczywiscie komp. z LMS musi chodzić cały czas, aby był net to chyba oczywiste :)
Mam nawet gdzieś z dawnych lat gotową "instalkę" na świeży komputer z debianem i LMS, ale to już musiał byś jakiegoś trupa postawić przeznaczonego tylko do tego, choć to najlepsze rozwiązanie.

Pozdrawiam
 
Do góry Bottom