Dwa pytania dotyczące programowania

octonapewno

Użytkownik
Dołączył
Maj 22, 2008
Posty
110
Tak jak w temacie mam dwa pytania dotyczące programowania. Ponieważ znam już kilka języków i posługuję się nimi bez większych problemów, chciałbym teraz skupić się nad pisaniem poprawnego kodu. I tutaj pojawia się moje pierwsze pytanie, czy znacie jakieś kursy/tutoriale/itp. rzeczy które mogły by mi w jakiś sposób pomóc nauczyć się pisać dobry/optymalny/czytelny kod? Oczywiście szukałem w google i kilka rzeczy znalazłem na ten temat, ale jakoś czuje że jednak coś więcej powinienem na ten temat jeszcze wiedzieć.

Drugie pytanie to jak zabrać się za tworzenie aplikacji? Chodzi mi o to, że np. mam pomysł na aplikacje, ale podczas tworzenia jej cały czas coś się w mojej głowie zmienia. Czy jest jakiś sposób aby tego uniknąć? Powiedzmy, że chodzi mi o coś w stylu "krok po kroku tworzenie aplikacji", prosiłbym o przydatne linki na ten temat.
 

Vandervir

Były Administrator
Dołączył
Grudzień 19, 2005
Posty
474
Swego czasu widziałem książkę Robert C. Martin "Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty"
Przeczytaj sobie. linku nie mam bo miałem wersje papierową, linku nikt tutaj nie podeśle to nie jest warez.

Zacznij od stworzenia sobie diagramu działania programu.
Diagramy można robić w Microsoft Visio.
 

RobertG

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 3, 2007
Posty
391
1. Możesz poszukać info o wzorcach projektowych, idiomach, TDD, testach jednostkowych, narzędziach do statycznej i dynamicznej analizy kodu.

Co do książek, WNT miał bardzo dużo dobrych pozycji z serii "Inżynieria oprogramowania", które tyczą się Twojego pytania.

2. "Drugie pytanie to jak zabrać się za tworzenie aplikacji? Chodzi mi o to, że np. mam pomysł na aplikacje, ale podczas tworzenia jej cały czas coś się w mojej głowie zmienia."

Zawsze jest tak, że się to zmienia, w projektach, które mają po kilka mln linii kodu też :)) Tak, jak napisał Vandervir, możesz sięgnąć po diagramy UML, wymodelować to, co chcesz osiągnąć (są rożne diagramy, tak więc możesz wygrać zestaw, który Tobie najbardziej odpowiada), a później, gdy już widzisz, że to będzie dobre możesz to zaimplementować.
 
Do góry Bottom