Ile lat nauki i praktyki?

rusek990

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 24, 2012
Posty
15
Witam,
mam 15 lat (idę do 3 gimnazjum, a później na informatyka). Mam takie pytanie, czy jeśli skończę studia (na dobrych wynikach), to czy dam radę zrobić to coś co ten pan: Przykładowe możliwości hakera.
Języki już się uczę (aktualnie tylko C++ i C#, HTML umiem bo łatwy (prosze nie mylić z css lub javascript). Czy jeśli skończę studia (podejrzewam że w Krakowie) będę w stanie zrobić coś co jest na tym filmiku?

PS: Jeśli ktoś jest po studiach informatycznych, niech napisz jak to jest na studiach, czy ciężko, czy dużo nauki (wiem, głupie pytanie).

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
 

airsoftek

Użytkownik
Dołączył
Czerwiec 26, 2011
Posty
43
Technikum>Praca>Studia>Lepsza praca.
Ze studiami to różnie bywa, mój znajomy był świetnym informatykiem a poległ na analizie matematycznej.
 

D.F.

Były Moderator
Dołączył
Listopad 4, 2009
Posty
493
mój znajomy był świetnym informatykiem a poległ na analizie matematycznej.
Ja z Analizy Matematycznej miałem 4 z egzaminu :) Że się tak pochwalę :p

Mam takie pytanie, czy jeśli skończę studia (na dobrych wynikach), to czy dam radę zrobić to coś co ten pan: Przykładowe możliwości hakera.
Na studiach nie uczą takich rzeczy... Studia mają przygotować Cię do pracy jako programista, administrator, bazodanowiec czy elektronik itp.

Języki już się uczę (aktualnie tylko C++ i C#, HTML umiem bo łatwy (prosze nie mylić z css lub javascript).
Według mnie C++ i C# to bardzo dobry wybór. Dodałbym do tego czyste ANSI C i przynajmniej podstawy Asemblera x86.
 

rusek990

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 24, 2012
Posty
15
To jeśli będę znał już kilka języków, kilka lat praktyki z pisaniem programów, to dam radę takie coś zrobić? Ten chłopak nie wyglądał staro, wręcz przeciwnie.
Co do matematyki to będę miał problem, gdyż jeśli widzę jakieś działanie, to wiem jaki będzie wynik (wystarczy że popatrzę na liczby, to od razu w głowie mam wynik) ale nie wiem jak rozwiązać działanie, więc z tym będę miał kłopot.
A jak jest na studiach? Uczą tych wszystkich języków, czy samemu trzeba się nauczyć? Czy po studiach będę już umiał pisać dobre programy, czy to trzeba jeszcze dużo praktyki?
Z góry dzięki za odpowiedzi, przynajmniej będę wiedzieć co i jak. Po gimnazjum idę do technikum na technik-informatyk, a później właśnie chcę iść na studia.
Pozdrawiam
 

D.F.

Były Moderator
Dołączył
Listopad 4, 2009
Posty
493
To jeśli będę znał już kilka języków, kilka lat praktyki z pisaniem programów, to dam radę takie coś zrobić?
To co oni robią to przykład Inżynieri Odwrotnej (ang. Reverse Engineering, RE) oraz trzeba mieć też dużą wiedzę z elektroniki i przetwarzania sygnałów. Elektroniki uczą na studiach, ale żeby uczyli RE nie znam takiej uczelni.


Uczą tych wszystkich języków, czy samemu trzeba się nauczyć?
Mnie na studiach nauczyli podstaw Asemblera dla DOS, podstaw Pascala, podstaw C, trochę więcej jak podstaw C++, dość dobrze C# i podstaw Java. Do tego podstawy XML i trochę więcej jak podstawy SQL.
Czyli jak sam widzisz, oni pokażą Ci początek drogi w programowanie (podstawy), reszta należy do Ciebie. Oczywiście są też ciekawe przedmioty typu Inżynieria Oprogramowania (uczy np. jak się dba i poprawia programy) czy Algorytmy i struktury danych (bardzo przydatne w programowaniu).

Czy po studiach będę już umiał pisać dobre programy, czy to trzeba jeszcze dużo praktyki?
Jeżeli liczysz tylko na to co jest na studiach to napiszesz może jakąś prostą grę, program bazodanowy do zarządzania jakąś wypożyczalnią CD i tym podobne...


Po gimnazjum idę do technikum na technik-informatyk
Ja bym polecał Ci iść do liceum z rozszerzoną matematyką. Liceum to tylko 3 lata, a nie 4 jak technikum oraz rozszerzona matematyka przygotuje Cię na to co będzie na studiach.
 

DanoPlurana

Użytkownik
Dołączył
Marzec 16, 2007
Posty
246
Moja droga jak dotychczas wygladala tak: Gimnazjum (niby klasa językowa chociaz nie ma to wiekszego wpływu) Liceum klasa matematyczno-informatyczna > Matura z matmy i fizyki rozszerzonej > Od pazdziernika start na Politechnice Wroclawskiej kierunek Informatyka, to jak jest na studiach nie powiem Ci bo nie wiem, ale jezeli chcesz sie dostac na jakas sensowną uczelnie to radze w liceum glownie nad matmą siedziec, to jest najwiecej punktowane z matury, i jako drugi przedmiot dodatkowy fizyka albo informatyka z czego fizyke chyba latwiej ogarnąć, matura z informatyki jest dosc wymagająca. Nie chce wyjsc na sceptyka ale niektore triki z filmiku ktory dales wygladaja na fejk... Zeby ruszyc zdalnie Porsche auto musialoby miec zainstalowane specjalne centralki i mechanizmy (jak fizycznie wyjasnic skręcanie kierownicy? niby kto nią skręca, musialby tam byc silnik ktory by za to odpowiadał. Jak sie łączy z autem? przez internet?) To ze samochod moze otworzyc i odpalic - okej, ale nie zacznie nim jezdzic ;) To z blokiem i swiatlami tez wyglada mi na naciągane, jak ktos mi to wyjasni jakby to zrobił to uwierze ;) reszta telebim w sklepie okej - mam znajomego ktory montuje telebimy na ulicach i kazdy taki telebim jest zarządzany przez zwyklego PCta z windowsem na ktory mozna sie wlamac na miliard sposobów, jak znajomy dostanie kase za to ze ktos chce reklame, zmienia to poprzez terminal i reklama sie wyswietla np. 10 razy dziennie. Easy Job :). To z autostradą i licznikami tez jest do zrobienia, na pewno zarządzają tym przez internet czyli mozna sie podpiąc, swojego czasu czytalem o tym jak zmieniali napisy na tablicach pociagów PKP na np. odbyt :) Ostatnia scena odpalenie komus gierki na ekranie to sadze ze po swoim gimnazjum umialbys to zrobic ;)

Pozdrówka
 

Dark Smark

Były Moderator
Dołączył
Kwiecień 29, 2006
Posty
1953
@DanoPlurana dostać się a utrzymać to dwie różne sprawy :) A nikt nie zwrocił uwagę na kryptoreklamowe jabłuszka na filmie?

@rusek990 przykro mi, podstawy informatyki to praktycznie sama matematyka i nie jest to poziom jakiś szkół średnich.. :p

 
Ostatnia edycja:

rusek990

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 24, 2012
Posty
15
Do liceum raczej się w moim mieście nie dostane, bo z roku na rok stawiają wyższy próg (tzn. ilość pkt aby się dostać). A do tego technikum co chcę iść potrzeba mi 100pkt, a liceum z dolnej półki ~110 (tak było w tym roku, nie wiem jak za rok). Musiałbym się mocno przyłożyć w tym roku, ale fizyka mnie dobija :/
Dziękuję za odpowiedzi
Pozdrawiam
 

nowy_me

Użytkownik
Dołączył
Luty 7, 2007
Posty
451
@filmik: wydaje mi się że trochę fake z tym autem, niby już widziałem auta które same parkują równolegle, ale wątpię żeby to tak podpięli zdalnie, reszta wyglądała sensownie i prawdopodobnie

@liceum czy technikum: nie ma to aż takiego znaczenia, zazwyczaj po liceum masz większą szansę na zdobycie lepszego wyniku na maturze, ale
1) Idzie niż demograficzny.
2) Nawet na sensowną uczelnie łatwo się dostać, pomimo słabego wyniku na maturze, zazwyczaj na uczelni jest jakiś wydział "promowany", że niby tu jest infa najlepsza, na PolSl, tak lansują AEI(które kończyłem), ale równie dobrze można studiować na elektrycznym, gdzie przyjmowali od 30% na maturze, czyli próg zdania matury i np. z geografii a nie z maty :D. Inne uczelnie robią podobnie, bo dostają kasę za studentów, więc robią więcej miejsc niż chętnych, więc to nie jest problem.
3) Na uczelni, np. na takiej macie nie liczy się wpadanie na coś, wymyślanie własnych rozwiązań itp., tak jak było w liceum, przykładowo mój znajomy, który miał 97% na rozszerzonej macie nie dał rady, ja byłem ledwo na granicy przyjęcia i skończyłem. Na uczelni, na macie przykładowo jest np. 5 rodzajów całek i na każdy rodzaj jest sposób rozwiązania, jak go znasz to jest proste, jak nie znasz to nie wymyślisz, więc tu bardziej liczy się wytrwałość, pracowitość i nastawienie niż inteligencja. Nie ma reguły czy technikum czy liceum, znałem osoby po liceum które wyleciały i osoby po technikum które miały stypendia.

@czy studia na uczą Cię programowania: Zdecydowanie nie, tego będziesz musiał nauczyć się sam, ew. będziesz się uczył w pierwszej pracy :D

@czy warto iść na studia: Na pewno nie jest to ani czas zmarnowany, ani wykorzystany w stu procentach. Studia na pewno poszerzają horyzonty, dużo Ci pokarzą czego byś sam w domu nie wykminił, ale nie będą za bardzo wchodzić w szczegóły. Dlatego warto iść, ale warto też w tym czasie rozwijać się w domu, jak coś Cię na uczelni zainteresuje.
 

airsoftek

Użytkownik
Dołączył
Czerwiec 26, 2011
Posty
43
Moim zdaniem lepiej iść do technikum, gdyż łatwiej znajdzie prace Technik informatyk niż osoba po liceum informatycznym.
 

harbinger

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 10, 2012
Posty
91
a moim zdaniem nie ma żadnego znaczenia czy pójdzie do technikum czy liceum..
ja sam jestem po liceum ogólnokształcącym, próbowałem studiować, ale to nie dla mnie

prawda jest taka, że jeśli gościu będzie naprawdę się tematem interesował i sam uczył, to zajebistą robotę znajdzie bez problemu nawet bez studiów (ok, nie w budżetówce, ale swoją drogą kogo w młodym wieku by to interesowało?)

powodzenia życzę ;) da się
 

rusek990

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 24, 2012
Posty
15
Informatyką, a głównie programami interesowałem się odkąd pamiętam. Języki bardzo łatwo mi wchodzą do głowy, ale bez praktyki szybko zapominam.
Dzięki wszystkim za pomoc, bardzo dużo mi dało do myślenia.
Pozdrawiam ;)
 
Do góry Bottom