instalacja neo na linuxie

kiela

Użytkownik
Dołączył
Czerwiec 21, 2004
Posty
230
Thomson Speedtouch 330

krisp • 2004-01-20 08:55:06 • (czytany: 55 razy)


Korzystając z promocji jaką jeszcze do końca roku 2003 miała TP S.A. postanowiłem
wykupić usługę na czas próbny jednego miesiąca. Na początku zauważyłem że tpsa dba o swoich klientów i daje oprogramowanie dla systemu windows i linux. Skoro są stery pod linuksa bo to mnie najbardziej interesowało postanowiłem przystąpić to instalacji. Jakież było moje zdziwienie gdy zaczął się proces instalacji. Otórz modem jest na USB aby odpalić według załączonych sterów należy podpiąć go pod ..... kartę sieciową. Fajnie myślę sobie... Szybki restart i odpał windy (jeszcze ją wtedy maiłem na taką ewentualność) znalazłem stery na stronie http://prdownloads.sourceforge.net i zaciągnąłem najnowszy możliwy. Niestety było to samo stery nie poszły, więc zaczęło się po sieci szukanie rozwiązania problemu. Kilka dni później wyszły skrypty instalacyjne o nazwie speedtouchconf-07-12-2003.tar.gz i tu już pełen sukces. Poniżej w krótkich krokach opiszę jak w sposób szybki i prosty postawić pod linuksem neostradę.


Aby poprawnie postawić neostradę należy zainstalować przed wszystkim pakiet ppp, jest on dostępny w każdej dystrybucji. Zależy mieć zainstalowane gcc najlepiej w wersji 3.x. ze strony speedtouch.sourceforge.net ściągamy wersję pakietu o nazwie speedtouchconf-07-12-2003.tar.gz. Aby całość nam poprawnie funkcjonowała należy mięć jeszcze plik, zwany mikrokodem. Jeżeli mamy windows to nie ma problemu, ale możemy także ściągnąc z sieci plik o nazwie mgmt.o. Nie podam adresu dla tego mikroku gdzyż użyłem tego spod windows, ale jak zwykle google chap-secrets oraz pap-secrets przyjdą nam z pomocą. Szukamy takiego pakietu speedmgmt.tar.gz.
Z dodatków to wszystko. Przystępujemy do instalacji.

Rozpakowujemy pakiet:
tar- xzvf speedtouch-07-12-2003.tar.gz
cd speedtouch-07-12-2003

do tego katalogu kopiujemy plik alcaudsl.sys (windowsowy) lub mgmt.o. Do pliki mgmt.o należy się słowo wyjaśnienia. Po rozpakowaniu pakietu speedmgmt.tar.gz nie znajdziemy tego pliku mgmt.o. Czytamy plik README i tam będzie procedura uzyskania mikrokodu a raczej jego kompilacji. Operacja jest łatwa i w prosty sposób opisana. Przystępujemy do instalacji.
Kopiujemy plik z mikrokodem do katalogu speedtouch-07-12-2003 (polecam ten spod windy). Następnie jako root wydajemy polecenie

sh ./speedtouchconf.sh po tym nastąpi proces konfiguracji.

Odpalony skrypt zada nam trzy pytania:
1. podanie parametrów dla lokalizacji : Please select your VPI VCI numbers ?
podajemy następujące dane

0 (spacja) 35

2.Podajemy nasze hasło które mamy po zarejestrowaniu się pod windowsem: Please enter your ISP Login ID
wpisujemy : [email protected]

UWAGA!!!
Jeżeli nie mamy jeszcze przeprowadzonej rejestracji podajemy [email protected]

3. Podajemy hasło dostępu: Please enter your ISP Password ?

Znowu uwaga musimy pamiętać że system rozróżnia duże i małe litery. Jeżeli analogicznie nie mamy loginu to i nie mamy hasła więc wpisujemy tymczasowo : rejestracja

4. Skrypt wyświetla podane przez nas dane jeżeli są zgodne to zatwierdzamy, w przeciwnym wypadku robimy konfigurację raz jeszcze.

Po zatwierdzeniu nastąpi proces konfiguracji połączenia z siecią TP SA.

*** Configuration finished. Starting the connection ***
Taki napis to sukces masz i prawie pewne że zaraz będziemy mogli surfować po sieci.
Na modemie zacznie pulsować dioda oznaczona jako ADSL trwa to ok. 20 sekund po czym następuje proces połączenia z siecią.
Po zakończeniu pracy skryptu zobaczymy
Phew! That was the hard part! Should be plain sailing now...
Running : pppd call adsl
....
....
Hey look, I can see the Net from here!
Configuration finished.

Osiągnęliśmy skutek mamy sieć i działa.

Jeżeli nie mamy konta to jedyna strona która nam się załaduje to www.rejestracja.neostrada.pl. Operacja jest prosta i nie będę jej opisywał. Potrzebny nam będzie numerek przekazany prze TPSA dla celów rejestracji. Po zarejestrowaniu o trzymany login, hasło oraz adres mailowy w domenie neostrada.pl. Zapisujemy login i hasło (np. na kartce) i w poprawiamy wpisy w plikach w katalogu /etc/ppp. chap-secrets oraz pap-secrets - dla ułatwienia wpisy wstawione przez skrypt są opatrzone komentarzem - o wygenerowaniu przez skrypt. Tam wpisujemy nasz nowy login i hasło.

Aby ułatwić nam użytkowanie na końcu pracy skrypt wyświetli w jaki sposób należy system skonfigurować by po restarcie system automatycznie inicjował połączenie bez naszego udziału. Po zakończeniu wchodzimy poleceniem

cd /etc/rc.d/init.d
w będąc w tym katalogu root wydaje polecenie
chkconfig speedtouch on

Efekt jest utworzenie usługi która automatycznie zainicjuje łączenie z siecią.

Deinstalacja
Usuwamy wpisy z plików chap-secrets oraz pap-secrets, następnie zatrzymujemy usługę /etc/rc/d/init.d/speedtouch stop. Poleceniem rm -f ./speedtouch usuwamy plik z katalogu. Można jeszcze z katalogu /etc usunąć plik speedtouch.. oraz /etc/ppp/peers plik adls. Po tych operacjach nie mamy już usługi neostrada na kompie. Ale to tylko dla tych którzy.. jak Ja zwracają modem do TPSY.

Po testach udało mi się uzyskać transfery na poziomie średnim w przedziale 40 - 50 kB/s. Jak na jeden miesiąc użytkowania można powiedzieć z całą odpowiedzialnością że jest to ciekawy dostęp do sieci po mimo podziału pasma 512/128 kbi/s. Wysyłanie od nas 128 kbit/s a ściąganie 512 kbit/s. Wrażenia dość dobre tylko perspektywa założenia sobie tego typu usługi na stałe już wymaga przemyśleń. W czasie promocyjnego roku 149 PLN Brutto a po roku 200 PLN. Chyba stanowczo za dużo...

Podobno internet może tylko tanieć, jak to ktoś powiedział....

I na zakończenie krótka informacja. Procedura działa w zasadzie na każdym systemie linux. Sprawdzone na Debianie, Mandrake'u, Red Hacie więc dystrybucjach popularnych i używanych.
 

abramakabra

Były Moderator
Dołączył
Marzec 16, 2003
Posty
1191
Dopisze jeszcze że nowy Aurox (11.1) ma zaimplementowaną obsługe neostrady. Podłanczasz kabel od modemu, wpisujesz login i haslo, podajesz folder z firmware do modemu i jazda :faja: Mała rzecz a cieszy...
 

Wolfi

Użytkownik
Dołączył
Luty 4, 2007
Posty
2
Witam,
Nie chcę zakładać nowego tematu dlatego swoje pytanie postawię tutaj. Chodzi mi o instalację neostrady na FC6, ale...
Jeśli chodziłoby o modemy SpeedTouch czy Tompson to nie byłoby problemu bo instrukcje jak to zaistalowac są wszędzie. Natomiast ja dostałem od naszej kochane tepsy nowy chiński produkt mianowicie modem ZXDSL 852 - i teraz nie wiem jak to cholerstwo zainstalować. Ba! Wolgóle mi modemu nie wykrywa (diody kontrolne nie świecą się) wiem ze wiecej osób ma podobny problem,szukałem po internecie, ale nigdzie nie mogłem zanleźć sensownego wytłumaczenia jak to zrbić. A potrzebuje to krok po kroku, bo niestety dopiero oswajam się z Linuxem.

Z góry dzięki i pozdrawiam
 

Wolfi

Użytkownik
Dołączył
Luty 4, 2007
Posty
2
No widzisz, nie do konca mi pomogłeś, bo to co mi podałeś to jest konfiguracja tego modemu (notabene znalazłem to już wcześniej).
Mi chodzi o instalację modemu i sam fakt, że system mi go nie wykrywa. Gdyby można było to tak łatwo znaleźć na googlach, już bym to dawno zrobił
<


Pozdr.
 

blicek

Użytkownik
Dołączył
Maj 30, 2007
Posty
1
Neo w Ubuntu 7,04 Feista

:glupek1: Witam...
<


http://www.haker.com.pl/forum/images/smiles/icon_jupi.gif
Mam mały problem. Zainstalowałem Ubuntu i połączyłem się z Neostradą. Mam połączenie - czad
<
Ale... włączam przeglądarkę i szuka i... nie przestaje szukać każdej wpisanej strony. Po prostu nie widzi nic. Na forum.ubuneo.pl - czy coś takiego, napisali, że trzeba pozmieniać kilka wpisów w jakimś opcjonalnym motywie w przeglądarce. Tam jest to dokładnie opisane. Pozmieniałem. Dalej nie działało. Więc czytałem dalej. Został podobno 1 ostateczny pomysł - zmienić adresy DNS. O.k - to także zrobiłem. Efekt - nic h***, nic jak nie działało, tak dalej nie działa. Połączenie przy uruchamianiu systemu się kilkakrotnie zrywa i nawiązuje z powrotem, aż w pewnym momencie przestaje się zrywać. Jak by nie było zawart. Internetu nadal nie mogę przeglądać, a jedynie nawiązywać połączenie i je rozwiązywać. Tylko na co mi to? Macie jakieś recepty...? Albo dajcie chociaż pomysł, jak tę sieć odpalić w innym systemie - już nie musi być Ubuntu, oby tylko nie Windows, o.k.? http://www.haker.com.pl/forum/images/smiles/icon_glupek.gif
 

B33RK4

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 3, 2007
Posty
598
w Auroxie masz wbudowany konfigurator ppp, w opensuse sciagasz suseneo.sh wpisujesz w konsoli sh suseneo.sh i juz
smile.gif
albo zainstaluj sobie ubuntu 6.10 jest na ubuntu.pl i sciagnij do tego sobie ubuneo dzialac bedzie na 100%.
 

kreoo1

Użytkownik
Dołączył
Grudzień 10, 2007
Posty
3
witam.od razu pisze ze jestem w 100% nowicjuszem w linuxie.mam linuxa auroxa 9.0 i ruter d-link 524.mogłby ktos mi łopatologicznie wytłumaczyc jak zainstalowac na to neo bo ani na plycie do rutera ani na neo nie ma zadnych plikow do tego sa tylko pod sagema i speeda.prosze o pomoc :whoeva:
 

abramakabra

Były Moderator
Dołączył
Marzec 16, 2003
Posty
1191
Wielu początkujących użytkowników ma problemy z instalacją Neostrady w debianie. Postaram się przybliżyć ją w na tyle prosty i przystępny sposób, aby każdy mógł sobie z tym poradzić.

1) Czynności przygotowawcze
Musimy się przygotować do instalacji neostrady. Moduł speedtouch jest już obecny w jądrze. Kiedyś do zainstalowania neostrady wymagany był pakiet hotplug, jednak teraz, gdy został on zastąpiony przez nowszy udev, nie trzeba go instalować, bo udev go zastępuje i jest standardowo zainstalowany w systemie. Nie zawsze jednak standardowo zainstalowany jest pakiet ppp oraz pakiet unzip, które będą nam potrzebne. Tak więc instalujemy je:
Kod:
aptitude install ppp unzip

Modem odłączamy od komputera (jeżeli był podłączony). Nie podłączamy go wcześniej, niż jest to napisane w howto.

2) Przygotowanie i kopiowanie firmware
Do działania naszego modemu potrzebny nam jest jego firmware. Znajdziemy go spakowany wraz z innymi plikami na płytce dostarczonej przez TP w katalogu Linux/ST330 w archiwum neostrada_tp.tgz. Zakładając, że płytka zamontowana jest w /media/cdrom kopiujemy w/w archiwum na dysk:
Kod:
cp /media/cdrom/Linux/ST330/neostrada_tp.tgz /home/<TY>

zstępując <TY> nazwą użytkownika na jakiego jesteś aktualnie zalogowany.

Wchodzimy teraz do naszego folderu domowego, rozpakowujemy archiwum i przechodzimy do powstałego (rozpakowanego) katalogu:
Kod:
cd /home/<TY>
tar xzf neostrada_tp.tgz
cd neostrada_tp


W tym katalogu (neostrada_tp) są znowu dwa archiwa. Nas interesuje to mające taką lub podobną nazwę ST330_firmware_3012.zip, gdyż w nim znajduje się właściwy plik z firmware do naszego modemu. Rozpakowujemy to archiwum:
Kod:
unzip ST330_firmware_3012.zip


Teraz w katalogu neostrada_tp przybyły nam dwa pliki: KQD6_3.012, ZZZL_3.012. Nas interesuje ten drugi (ZZZL_3.012). Musimy go podzielić na dwie części (takiej wersji oczekuje kernel) i nadać im inne nazwy:
Kod:
dd bs=1 count=935 skip=32 if=ZZZL_3.012 of=speedtch-1.bin
dd bs=1 count=775545 skip=967 if=ZZZL_3.012 of=speedtch-2.bin


Teraz kopiujemy nowo powstałe pliki do odpowiedniego folderu. Logujemy się na konto roota:
Kod:
su
i podajemy jego hasło. Kopiujemy pliki:
Kod:
cp speedtch-*.bin /lib/firmware/


Warto zachować te dwa powstałe pliki (speedtch-1.bin i speedtch-2.bin), aby po ponownej instalacji debiana mieć je już gotowe i nie musieć znowu kopiować plików z płytki neostrady, rozpakowywać, dzielić itd. tylko móc je od razu skopiować do odpowiedniego folderu.

Teraz możemy podłączyć modem. Sprawdzamy w pliku /var/log/syslog (poniższą komendę wydajemy jako root)
Kod:
cat /var/log/syslog

czy są tam linijki z następującą końcówką:
Cytat:
found stage 1 firmware speedtch-1.bin
found stage 2 firmware speedtch-2.bin


Jeżeli tak, to firmware ładowany jest pomyślnie. Przechodzimy do następnego kroku.

3) Przygotowanie połączenia internetowego
Musimy teraz przygotować parę plików. Najpierw plik /etc/ppp/peers/neostrada. Logujemy się na konto roota i do odwołania wszystkie czynności wykonujemy z jego konta. Teraz przechodzimy do katalogu /etc/ppp/peers, tworzymy i odpowiednio edytujemy plik neostrada:
Kod:
su
cd /etc/ppp/peers
touch neostrada
nano neostrada

zamiast nano można użyć innego edytora, jednak nano jest domyślnie instalowany i nie trzeba nic doinstalowywać.
Wpisujemy następującą treść:
Kod:
debug
kdebug 1
user <nazwa_użytkownika>
asyncmap 0
lcp-echo-interval 2
lcp-echo-failure 7
plugin pppoatm.so
0.35
noauth
usepeerdns
noipdefault
defaultroute
holdoff 4
persist
maxfail 25

pole <nazwa_użytkownika> zastępujemy nazwą jaką podała nam TP przy rejestracji razem z końcówką @neostrada.pl.

Zapisujemy plik neostrada i wychodzimy z nano: wciskamy [Ctrl]+o, [Enter], [Ctrl]+x.

Teraz edytujemy plik /etc/ppp/chap-secrets:
Kod:
nano /etc/ppp/chap-secrets


Wpisujemy w poniższym formacie nazwę użytkownika i hasło:
Kod:
'uż[email protected]' * 'hasło'


Zapisujemy plik i wychodzimy z nano: wciskamy [Ctrl]+o, [Enter], [Ctrl]+x.

Pozostało nam jeszcze wyedytować plik /etc/network/interfaces:
Kod:
nano /etc/network/interfaces

Dodajemy do niego następującą sekcję:
Kod:
auto pppoa
iface pppoa inet ppp
provider neostrada


Zapisujemy plik i wychodzimy z nano: wciskamy [Ctrl]+o, [Enter], [Ctrl]+x.

Dla pewności sprawdzamy, czy w pliku /etc/resolv.conf mamy następujące linijki:
Kod:
nameserver 194.204.152.34
nameserver 194.204.159.1


Jeżeli nie, dodajemy je.

4) Połączenie z internetem
Wpisujemy w konsoli (dalej jako root):
Kod:
ifup pppoa

Następnie:
Kod:
ifconfig

Jeżeli dostaniemy w wyniku m.in. coś podobnego do poniższego:
Kod:
ppp0 Link encap:point-to-Point Protocol
inet addr:83.27.227.217 P-t-P:213.25.2.37 Mask:255.255.255.255
UP POINTOPOINT RUNNING NOARP MULTICAST MTU:9178 Metric:1
RX packets:175922 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:144799 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:3
RX bytes:18388453 (17.5 MiB) TX bytes:19310312 (18.4 MiB)


to znaczy, że mamy połączenie z internetem. Pozostaje nam już tylko upewnić się, czy wszystko dobrze działa. Z konta normalnego użytkownika wpisujemy:
Kod:
ping google.pl

aby przerwać test wciskamy [Ctrl]+c. Jeżeli były komunikaty postaci:
Cytat:
PING google.pl (72.14.221.104) 56(84) bytes of data.
64 bytes from fg-in-f104.google.com (72.14.221.104): icmp_seq=1 ttl=244 time=44.0 ms
64 bytes from fg-in-f104.google.com (72.14.221.104): icmp_seq=2 ttl=244 time=62.7 ms

to znaczy, że możemy uruchomić przeglądarkę internetową i korzystać z internetu.

5) Informacje dodatkowe i zakończenie
Po tak przeprowadzonej instalacji neostrady, powinna ona nam łączyć się automatycznie podczas startu systemu. Gdyby tak się nie działo, można zmienić wpis w /etc/network/interfaces na:
Kod:
auto pppoa
iface pppoa inet ppp
provider neostrada
pre-up while ! grep 'Line up' '/proc/net/atm/speedtch:0' &> /dev/null; do sleep 1; done
post-up while ! ifconfig ppp0 &> /dev/null ; do sleep 1; done


Albo po prostu zrestartować neostradę (jako root):
Kod:
ifdown pppoa <--- wyłącznie neostrady
ifup pppoa <--- włączenie neostrady[/b]
U mnie zawsze działa, na debianopodobnych też powinno.
 

nitr0

Użytkownik
Dołączył
Maj 15, 2007
Posty
537
a czy ktoś wie jak zainstalować na openSUSE neostrade tyle że ja mam liveboxa...
założyłem temat ale nie pomogło.. someone help me
<
 

nitr0

Użytkownik
Dołączył
Maj 15, 2007
Posty
537
UbuDSL pojdzie na openSUSE? a poza tym pisałem że chodzi mi o liveboxa (wifi) a to jest na neo
 
K

KangurX

Gość
nie wiem czy bedzie dzialac ale UbuDSL ma kilka netów do wyboru nie tylko neo
smile.gif
 
Do góry Bottom