Instalacja Ubuntu

danielski12

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 2, 2005
Posty
48
Witajcie. Mam kilka drobnych pytan. Jesli mam windows XP i to czy podczas instalacji Ubuntu automatycznie dysk sie formatuje i trace wszystkie dane ? Czy mozna zainstalowac Ubuntu kiedy mam juz XP. Jak bedzie wygladal start komputera ? Wyskoczy lista "co chcesz uruchomic" i bedzie do wyboru Ubuntu i XP ?
 

Kanciastoporty

Były Moderator
Dołączył
Grudzień 19, 2006
Posty
1137
wystarczy ze zainstalujesz na innej partycji to bedziesz mial xp i ubuntu. Nie wiem jak wyglada sprawa z bootem bo nigdy nie bylem w takiej sytuacji albo napewno jak bedziesz wybieral start np partycji z xp to sie on odpali, a jak z ubuntu to sie odali linux. Proste, nie?
<
 

B33RK4

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 3, 2007
Posty
598
Danych nie stracisz, wystarczy czytać wszystko podczas instalacji, co do bootowania to na MBR instaluje Ci się chyba nawet automatyczne jest to w ubuntu/kubuntu program rozruchowy, wtedy masz do wyboru : Linux'a swojego lub Windowsa. Problem moze polegac tylko na usuwaniu Linuxa, gdyż mbr nie zostaje usuwany nalezy wtedy uzyc plytki win xp a dokladniej konsoli odzyskiwania i wpisac magiczna komende : fixmbr, restart i system windows juz dziala Ci normalnie a po linuxie ani sladu, w drugą strone jesli wywalisz win xp nie bedziesz mial rpbolemow z uruchomieniem pingwina.
 

Szuja

Użytkownik
Dołączył
Lipiec 2, 2007
Posty
112
Originally posted by danielski12
Witajcie. Mam kilka drobnych pytan. Jesli mam windows XP i to czy podczas instalacji Ubuntu automatycznie dysk sie formatuje i trace wszystkie dane ? Czy mozna zainstalowac Ubuntu kiedy mam juz XP. Jak bedzie wygladal start komputera ? Wyskoczy lista "co chcesz uruchomic" i bedzie do wyboru Ubuntu i XP ?
Nie. Nie tracisz wszystkich danych. Pingwina możesz zainstalować na 1 z twoich partycji lub podzielić którąś z istniejących na 2 części i tam zainstalować. Do mbr ładuje się program rozruchowy w przypadku ubuntu jest to grub(http://pl.wikipedia.org/wiki/GRUB - screeny i opis). Dzieki niemu możesz wybrać przy starcie system operacyjny który chcesz używać.
Usuwanie linuxa to poprostu usunięcie tej partycji i dołączenie tego miejsca do instniejącej albo utworzenie nowej (ntfs lub fat32). Do tej operacji potrzebujesz także płytki windowsa żeby uruchomić konsole przywracania i wpisać magiczne /fixmbr które ci przywróci microsoftowy boot loader.
 

danielski12

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 2, 2005
Posty
48
Czyli jesli juz zaistaluje Ubuntu to bedzie mi przy starcie wyskakiwac cos takiego ?

EDIT: zdjecie sie nie wyswietla
http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:GRUB_...hot20040911.png

Poniewaz nie jestem jedynym użytkownikiem komputera zalezy mi na tym zeby po włąćzeniu komputera automatycznie wlaczal sie windows a linux np po przytrzymaniu jakiegos przycisku.

Taka lista jak na załaczonym obrazku tez mi odpowiada. Ale czy Windows bedzie na liscie jako pierwszy ? Ile wynosi czas oczekiwania na wybór ? Czy da sie ten czas zmienic ?
 

sinis

Użytkownik
Dołączył
Wrzesień 3, 2006
Posty
958
Bardzo prosto to zmienić. Wchodzisz w terminal na ubuntu i wpisujesz
Kod:
sudo gedit /boot/grub/menu.lst
Wartość default 0 zmieniasz na default <nr Windowsa (3 lub 4)>, a jeśli chcesz żeby nie czekał 10 sekund tylko 3 zmieniasz timeout 10 na timeout 3.
Zapisujesz i zamykasz, reset i wszystko ładnie działa.
 
Do góry Bottom