Internet radiowy?

marek1978

Użytkownik
Dołączył
Październik 24, 2005
Posty
4
Witam
Jestem nowym użytkownikiem i mam parę pytań na które odpowiedzi nie znam.
1. Interesuje mnie postawienie serwera tak by świadczyć usługi internetowe drogą radiową.
- co muszę spełnić za warunki tz. chodzi mi oto na czym postawić serwer czy może to być win?, następnie jaki dodatkowy sprzęt bym potrzebował. Jakie anteny i inne żeczy bendą mi poczebne.
2. Jakie musze wykupić łącze w TP ( nadmieniam że jest nas 20 do tego łącza )
3. Jak daleko bendę sięgał zasięgiem ( a koledzy którym chcę udostępnić internet mieszkają w promieniu 5 km.)
Jeśli możecie mi pomóc to bendę wdzięczny.
 

liscmaq

Użytkownik
Dołączył
Listopad 20, 2002
Posty
56
Co do anten to polecam interline.pl
Na server styknie pentium 200 mmx + Linux - czyli koszt okolo 50 ziko, windowsa za chiny nie stawiaj na serwerze, do tego jakis ups dobry na wypadek braku pradu. Lacza styknie 2 Mb dsl, albo wez najlepiej 4 MB, chyba ze masz lepsze oferty w swoim terenie. Ogolnie to google.pl i czytaj czytaj i jeszcze raz czytaj bo nikt ci na tacy rozwiazania nie da. Pojezdzij tez z laptopem troche i popatrz czy masz duze zaklucenia na 2,4 bo jak tak to bedziesz musial siekac na 5 Ghz a tam sprzet jest troche drozszy.
 

sammek

Użytkownik
Dołączył
Grudzień 5, 2005
Posty
1
Na 5Ghz są o wiele wolniejsze transfery, ale w praktyce chyba są tylko odrobine niższe niż na sieciach standardu B i G. Testy sprzętu i ranking acces pointów znajdziesz na www.chip.pl w dziale Rankingi
 

lamer_haker

Użytkownik
Dołączył
Czerwiec 23, 2005
Posty
8
Witam !!

1)Na upartego wcale nie musisz stawiac serwerka, wystarczy Ci Acces Point ktory sam rozdzieli łącze.Anteny polecam paraboliczne(choc ktos moze uwazac inaczej).

2)Dla 20 osób proponowal bym DSL 1Mb no chyba ze troszke dolozysz to mozesz zabrac szybszy(to juz zalezy od twojej kieszeni).Opcja ta pozwala na dzielenie lacza zgodnie z prawem.Bedziesz mial takze stale IP co tez jest duzym plusem.

3)Czytalem ze rekord polski na antenach parabolicznych to ok 130 km
smile.gif
.Pewnie Ty go nie pobijesz ale ten osiag o czyms chyba swiadczy.

Ja w mojej sieci mam coprawda serwer i jest postawiony na SLACKWARE 10.1(nie ma najmniejszych problemow).Jesli juz chcesz koniecznie postawic serwer polecam SLACKWARE linux (juz jest wersja 10.2).Jesli natomiast chcesz windowsa to trudno mi cokolwiek Ci poradzic, jedynie 2003 serwer ale potrzeba dobrego admina, ktory go zabezpieczy
smile.gif
(ogolnie ludzie nazekaja troszke na bezpieczenstwo tego systemu
smile.gif
).Mozesz jednak troszke poczekac az wyjdzie VISTA serwerowa (da sie ja ponoc zainstalowac tak jak linuchy, sam tryb textowy, co zmniejszy zapotrzebowanie na sprzet).Jeszcze jedna ewentualnoscia jest NOVEL (wielu adminow bordzo sobie go chwali), ktory nidawno wykopil SuSe'a.Decyzje pozostawiam W Twoich rekach.
 

liscmaq

Użytkownik
Dołączył
Listopad 20, 2002
Posty
56
Originally posted by lamer_haker
Witam !!

1)Na upartego wcale nie musisz stawiac serwerka, wystarczy Ci Acces Point ktory sam rozdzieli łącze.Anteny polecam paraboliczne(choc ktos moze uwazac inaczej).

2)Dla 20 osób proponowal bym DSL 1Mb no chyba ze troszke dolozysz to mozesz zabrac szybszy(to juz zalezy od twojej kieszeni).Opcja ta pozwala na dzielenie lacza zgodnie z prawem.Bedziesz mial takze stale IP co tez jest duzym plusem.

3)Czytalem ze rekord polski na antenach parabolicznych to ok 130 km
smile.gif
.Pewnie Ty go nie pobijesz ale ten osiag o czyms chyba swiadczy.

Ja w mojej sieci mam coprawda serwer i jest postawiony na SLACKWARE 10.1(nie ma najmniejszych problemow).Jesli juz chcesz koniecznie postawic serwer polecam SLACKWARE linux (juz jest wersja 10.2).Jesli natomiast chcesz windowsa to trudno mi cokolwiek Ci poradzic, jedynie 2003 serwer ale potrzeba dobrego admina, ktory go zabezpieczy
smile.gif
(ogolnie ludzie nazekaja troszke na bezpieczenstwo tego systemu
smile.gif
).Mozesz jednak troszke poczekac az wyjdzie VISTA serwerowa (da sie ja ponoc zainstalowac tak jak linuchy, sam tryb textowy, co zmniejszy zapotrzebowanie na sprzet).Jeszcze jedna ewentualnoscia jest NOVEL (wielu adminow bordzo sobie go chwali), ktory nidawno wykopil SuSe'a.Decyzje pozostawiam W Twoich rekach.

hej. mam pytanie do Ciebie. Jak tam dzielisz swoim ludkom neta? Jakos dynamicznie poprzez algorytmy qos (cbq, htb a moze hfsc?), ustawiales kolejkowanie po imq? czy masz wszystko w sztywnych widelkach? pozdrawiam
 
Do góry Bottom