iso-8859-2 i windows-1250

alien_hacker

Użytkownik
Dołączył
Grudzień 6, 2003
Posty
50
czesc
mam problem z html, a dokladniej z jezykiem kodowania. gdy wpisze
<meta content-equiv="content-type" content="text/html; charset=windows-1250"> (to jest odradzone) to mam polskie znaki. jaki jest problem?
 

Ehm.

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 2, 2004
Posty
21
Pod jaką przeglądarką testujesz?
Zainstaluj sobie najlepiej wszystkie, MSIE, Mozille, Netscape, Opere i sprawdzaj, domyślne kodowanie to iso-8859-2, ale oczywiście Windows musiał stworzyć swoje..
 

alien_hacker

Użytkownik
Dołączył
Grudzień 6, 2003
Posty
50
mam domyslnego explorera z me (chyba 5.5) ale doinstaluje inne przegladarki. dziwne jeszcze to, ze jak teraz napisalem jedna stronke na iso-8859-2 to mam polskie znaki, a w win-1250 teraz nie ma. ale dzieki za pomoc


czesc
postanowilem ozywic ten topic a nie pisac nowy

a wiec chodzi mi o to ze jak pisze np. taka strone

Kod:
<html>

<head>

<title> Strona HTML </title>

</head>

<body>

To jest strona HTML napisana w Notatniku

</body>

</html>

zauwazcie ze nie ustawiam kodowania
Kod:
<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=iso-8859-2">
ani
Kod:
<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=windows-1250">

to jakie bedzie domyslne kodowanie? wiem, ze domyslne to jest iso-8859-2, ale microsoft musi miec swoje windows-1250. wiec jakie bedzie?

zreszta o domyslnym i m-softa jest troche wyzej i nizej:

Originally posted by Ehm.
...domyślne kodowanie to iso-8859-2, ale oczywiście Windows musiał stworzyć swoje..

T H X
 

I_v0

Użytkownik
Dołączył
Czerwiec 26, 2002
Posty
122
Domyslne kodowanie masz w starych przegladarkach, IE, Mozilla(tu chyba) i inne uzywaja automatycznego kodowania, czyli dekoduja znaki na stronie we wszystkich znanych im kodowaniach i pozniej sprawdzaja procent znakow czytelnych dla czlowieka czyli a-z A-Z 0-9 itd... kodowanie ktore ma najwiekszy procent znakow czytelnych jest wybierane i w tym kodowaniu stronka jest dekodowana. Tak to mniej wiecej wedlug mojego info dziala. No oczywiscie to automatyczne kodowanie sie czasami myli.... wlasnie dlatego nalezy wpisywac na stale kodowanie.
 

Gozda

Użytkownik
Dołączył
Maj 27, 2002
Posty
317
Chodzi o to, że kodowanie które wpisujesz w kodzie strony, musi zgadzać się z kodowaniem w jakim piszesz tekst... W sensie, jeśli piszesz stronę w notatniku który ma ustawiony cp-1250 , a dasz taga, że kodowanie to iso-8859-2 to z oczywistych powodów to nie za 'klika'.
<


Musisz użyć jakiegoś programu do konwersji kodowania cp do iso, kojarzy mi się coś nazwa ogonki. Poszukaj.
 
Do góry Bottom