Jak wybrać język programowania?

kanar123

Użytkownik
Dołączył
Marzec 27, 2008
Posty
451
Na forum pojawiło się dużo tematów dotyczących pytania, który język wybrać ? Więc postanowiłem wrzucić tutaj mój artykuł.
Wielu ludzi na całym świecie ma dylemat ponieważ chce się uczyć programować ale potem jeszcze trzeba wybrać język, i zdecydować który im najbardziej odpowiada dlatego postanowiłem zebrać 3 języki programowania... będą to Delphi, C++, assembler...

1.Zaczniemy od assemblera to jest najstarszy z tych przedstawionych tutaj język ale najszybszy a aplikacje w nim zrobione mało zajmują ale niestety trzeba się trochę napracować żeby napisać choćby najprostszy program. Jest to język niskiego poziomu, ponieważ jego instrukcje to polecenia dla procesowa. Dla uświadomienia wam czym jest assembler znalazłem stronę na której są opisane większość starszych języków programowania na stronie znajduje się podstawowy program: "Hello World!!!". http://wapedia.mobi/pl/Hello_world

2. Teraz zobaczymy jak wygląda ten sam program w C++.
Jak widać kod programu w C++ jest prostszy i dlatego język jest łatwiejszy do nauki niż assembler ale przy tym wolniejszy i aplikacje zrobione w tym języku zajmują więcej.
Ale i tak ten język jest najbardziej popularnym językiem programowania obiektowego i dlatego uczą go w szkołach informatycznych zaraz obok pascala...
Jest wiele sposobów na zapisanie tego samego programu w tym samym języku ponieważ istnieją także odmiany języków dostosowane do innych systemów operacyjnych...

Kod:
#include <iostream.h>
using namespace std;
void main()
{
  cout << "Hello World!" << endl; 
}

3 To teraz pozostał nam Delphi (Object pascal). Jest to język bardzo prosty i łatwo zbudowany dostosowany do szybkiego pisania aplikacji obiektowych w środowisku Windows...Ale dlatego że został tak uproszczony jest najmniej wydajniejszym językiem wśród opisanych powyżej i aplikacje zajmują o wiele więcej miejsca w przestrzeni dyskowej... Ale wielu programistów programuje właśnie w nim (także ja) i uważam go za najlepszy język programowania...
Delphi jest językiem obiektowym wiec nie napisze tu programu hello world jako aplikacji konsolowej.

Teraz wybór zależy od was drodzy forumowicze...
Zapraszam do świata programowania
<


by KANAR123

Zakaz kopiowania bez zgody autora...
 

Dark Smark

Były Moderator
Dołączył
Kwiecień 29, 2006
Posty
1953
Tak ale to zależy od osoby która ma zamiar projektować i pisać aplikacje. No bo jak chce łamać zabezpieczenia programów to raczej znajomość C++ i Delphi odpada. Jak chce posiadać do analizy dużo źródeł dość profesjonalnych już programów to Delphi odpada a zostaje, C i cpp. Delphi jest językiem obiektowym, a C++ nie? Nieźle
<
 

Mo4x

Były Moderator
Dołączył
Grudzień 26, 2005
Posty
704
<div class='quotetop'>CYTAT(kanar123 @ 26.04.2009, 7:54) <{POST_SNAPBACK}></div>
Delphi jest językiem obiektowym wiec nie napisze tu programu hello world jako aplikacji konsolowej.[/b]
Co?

asdasdasl.jpg


;-------------------------------------------------------------------------------;

Artykuł bardzo krótki. A temat taki, że można było coś ciekawego napisać. Mogłeś porównać plusy i minusy widoczniej, napisać przykładowe środowiska programistyczne (bo C++ to nie tylko Dev, a object pascal to nie tylko Borland Delphi), trochę o składni języka (np. jak tu się wywołuje funkcje WinAPI, a jak tam).
Napisać jakiś programik i przetestować szybkość tego samego kodu w każdym z języków...

Ja Ci radzę: rozbuduj ten artykuł, albo napisz nowy.
 

kanar123

Użytkownik
Dołączył
Marzec 27, 2008
Posty
451
Wiesz że ten hello world jest programem napisanym w pascalu
<
a nie Object pascalu... pomyśle
<
 

Mo4x

Były Moderator
Dołączył
Grudzień 26, 2005
Posty
704
Co? To jest w Object Pascalu (Delphi), tylko w trybie tekstowym.

Dodatkowo, co do części o C++ zgodnie ze standardami pisze się

#include <iostream>

natomiast niepoprawnie jest pisać

#include <iostream.h>.
 

thc_flow

Zbanowany
Dołączył
Listopad 13, 2008
Posty
649
Jeśli ktoś tu uważa, że każdy język w którym robi się programy konsolowe nie jest językiem obiektowym, to czym do cholery jest C++? Brawa dla tego pana, bijcie pokłony bo mnie kręgosłup boli
<


//Edit: A czy ty widziałeś kiedyś składnię C i porównywałeś ją z C++, albo powiedz mi dlaczego Delphi które nie ma kompilatora Pascala, tylko Object Pascal kompiluje programy tekstowe?
 

kanar123

Użytkownik
Dołączył
Marzec 27, 2008
Posty
451
ponieważ Delphi to rozwinięty pascal i funkcje pozostają takie same lub podobne
<
no wiem może się trochę przejechałem xD
 

widmo17

Były Moderator
Dołączył
Lipiec 16, 2007
Posty
1089
Programowanie obiektowe to nie jeb, coś tam na formularz i full relax, programowanie obiektowe polega na tym, żeby samo programowanie przypominało obiekty rzeczywiste, np - żarówka, którą można zgasić i zapalić, w języku obiektówym jest to klasa żarówka która ma funkcję zapal() i zgaś() - to tylko taki denny przykładzik
 

lol_ek

Użytkownik
Dołączył
Maj 30, 2003
Posty
306
Pomijając błędy rzeczowe to ten post tak naprawdę do niczego sensownego nie prowadzi. Na pewno nie ułatwi decyzji osobie, która stoi przed dylematem wyboru jezyka programowania.

Pamiętaj, że poza niuansami czysto technicznymi warto brać pod uwagę to co dzieje się w tle tj. polityka firm wytwarzających narzędzia, zapotrzebowanie na dany język i sam fakt jego potencjalnych możliwości.
 

djmentos

Użytkownik
Dołączył
Maj 1, 2007
Posty
1868
Em. A co tu za wybór? W informatyce trzeba znać wszystko. Ewentualnie coś bardziej.
Raczej trudno znaleźć informatyka, który pędził by tylko w jednym języku.

W moim otoczeniu ludzie znają po kilka. głównie html, pascal i C.
 

ian92

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 17, 2009
Posty
55
Z drugiej strony język programowania jest tylko narzędziem, więc naucz się jednego dobrze i zrozum co tak naprawdę znaczy programowanie. Dopiero potem łap się za inne.
 

RobertG

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 3, 2007
Posty
391
1. Dlaczego wybrałeś te języki, a nie inne?
2. Za każdym językiem stoją paradygmaty programowania, to na jakich się opera decyduje o jego realnej sile, słabościach. Rozpiska, która to całkiem pomija jest IMHO bardzo pobieżna.
3. Temat już był: http://www.haker.com.pl/TUTORIALJak-zaczac...nik-t28114.html
4. C++ nie jest najpopularniejszym językiem obiektowym (pomijając, czy jest obiektowy, czy zorientowany obiektowo), najpopularniejsza jest Java: http://www.tiobe.com/index.php/content/pap...tpci/index.html
5.
istnieją także odmiany języków dostosowane do innych systemów operacyjnych[/b]
tzn?
6.
W moim otoczeniu ludzie znają po kilka. głównie html, pascal i C.[/b]
HTML nie jest językiem programowania, tylko językiem znaczników.
Pozdrawiam serdecznie
 
Do góry Bottom