JAKI LINUX ?

zeusik_

Użytkownik
Dołączył
Wrzesień 27, 2002
Posty
586
Witam !!!
Wiem, ze pytanie zabrzmi lamersko, od razu mowie jak zamierzacie sie na mnie rugać ze zadałem takie pytanie to w ogole nie odpowiadajcie mi na nie
<
...
Wiec bardzo dlugo kompa i dlugo neta i takie tam ble ble chce zmienic wina na linuxa, prosze was abyscie mi doradzili jaki linux jest najlepszy dla poczatkujacego goscia takiego jak ja , i czy w ogole powinienem mieszac sie w ten system bo moze sobie nie poradze ???
Z gory THXX ...
 

Homer

Użytkownik
Dołączył
Wrzesień 15, 2002
Posty
68
Masz dwie możliwoœci:
1. Zaczšć od jakiegoœ prostego linuxa (np. red hat)
2. Lub odrazu zainstalować jakiegoœ lepszego linuxa (slack, debian) i powoli opanować jego możliwoœci do perfekcji
smile.gif
 

pch3l4

Użytkownik
Dołączył
Luty 23, 2002
Posty
774
Witam !!!
Wiem, ze pytanie zabrzmi lamersko, od razu mowie jak zamierzacie sie na mnie rugać ze zadałem takie pytanie to w ogole nie odpowiadajcie mi na nie
<
...
Wiec bardzo dlugo kompa i dlugo neta i takie tam ble ble chce zmienic wina na linuxa, prosze was abyscie mi doradzili jaki linux jest najlepszy dla poczatkujacego goscia takiego jak ja , i czy w ogole powinienem mieszac sie w ten system bo moze sobie nie poradze ???
Z gory THXX ...[/b]


jak jestes bardzo poczatkujacy i nie wymagasz od tego systemu duzych mozliwosci, np. na serwer to powinien wystarczyc Ci linux mandrake, jest on najlatwieszy a na uczysz sie na nim duzo rzeczy o linuxie, chociaz pod serwer tez moze byc
 

a5a

Użytkownik
Dołączył
Marzec 1, 2002
Posty
579
dla mnie trudniejszy jest andrake, od bsd ! w mandarynce wszystko takie dziwne, wszystko chca uproscic na max a przez to obsluga staje sie trudniejsza ! mandarynki to wygule nie instaluj mowie ci to. juz lepszy redhat, albo najlepiej bierz sie za slack.

--==a5a==--
 

a5a

Użytkownik
Dołączył
Marzec 1, 2002
Posty
579
a tak btw. to zajrzyj w stecz wlasnie w tym dziale, bylo juz kilka watkow otym jaka dystrybucja naj naj etc.

--==a5a==--
 

Zeddicus

Użytkownik
Dołączył
Czerwiec 17, 2002
Posty
87
Ja polecam Slackware, jest bardzo przyjemny, wcale nie jest taki trudny, i zastosowano w nim swietne rozwiazanie ktore sie nazywa .tgz, naprawde genialna sprawa

jesli masz zamiar stawiac na tym czyms serwer a nie znasz sie zabardzo to polecam redhata (dlatego ze bardzo duzo roznych faq jest napisane specjalnie dla niego)

z drugiej strony radhatowskie .rpm to moim zdaniem pomysl chybiony i trudny w administracji.

(dla niewtajemniczonych .tgz i .rpm to rozszezenia spakowanych plikow. Z takich 'paczek' instalator instaluje system. Jesli chcesz zainstalowac jakis program to tez potrzebujesz takiej 'paczki' z programem)
 

zeusik_

Użytkownik
Dołączył
Wrzesień 27, 2002
Posty
586
EloU...Nie chce go postawic pod server, chce sie nauczyc podstawowej obslugi Linuxa . Dla poczatkujacych i zeby byl w miare prosty w obsludze .
Pozdrowienia i za rady dzieki wszystkim !
 

acidkiller

Użytkownik
Dołączył
Grudzień 13, 2001
Posty
28
Witam !!!
Wiem, ze pytanie zabrzmi lamersko, od razu mowie jak zamierzacie sie na mnie rugać ze zadałem takie pytanie to w ogole nie odpowiadajcie mi na nie
<
...
Wiec bardzo dlugo kompa i dlugo neta i takie tam ble ble chce zmienic wina na linuxa, prosze was abyscie mi doradzili jaki linux jest najlepszy dla poczatkujacego goscia takiego jak ja , i czy w ogole powinienem mieszac sie w ten system bo moze sobie nie poradze ???
Z gory THXX ...[/b]
Na początek najlepszy jest Red Hat, jak opanujesz jego obsługe to polecam slacka lub Debiana.
 

Homer

Użytkownik
Dołączył
Wrzesień 15, 2002
Posty
68
jeżeli chcesz poznać budowe i funkcjonowanie linuxa to nie instaluj okienek... nauczysz się w ten sposob większosci komend i zasady działania lina
smile.gif
 

Zeddicus

Użytkownik
Dołączył
Czerwiec 17, 2002
Posty
87
W takim razie zgadzam sie z acidkiller, red hat jest juz wlasciwie standartem i pod niego jest pisane duzo faq'ow.
A co do okienek... powiem tak, jesli masz zamiar uzywac go do typowo domowych zajec takich jak pisanie tekstow, stron internetowych, grafiki, ogladania filmow albo sluchania muzyki to zdecydowanie polecam okienka. Z tym ze moim zdaniem KDE i Gnome sa strasznie pamieciozerne, dyskozerne i wogole to sa straszne kobyly, polecalbym WindowMaker albo jakiejs innej prostej powloki graficznej.
W drugim wypadku, jesli chcesz sie nauczyc dzialania linuxa, jego komend , konfiguracji itp. to okienka nie beda ci po prostu potrzebne i nie ich wtedy instalowac bo bedzie cie kusilo zeby sobie wlaczyc GUI i sie nie martwic ze nie znasz komendy
<


W kazdym razie, bez okienek mozna sobie bardzo dobrze poradzic, a jak czegos nie wisz to piszesz:
man <polecenie>
no i czytasz...czytasz....czytasz....itd.
<


Pozdrawiam
Kamil
 
G

Guest

Gość
ja tam polecam od razu slackware 8.1
smile.gif

jest (auto cenzura) i raczej nie powiedzialbym zeby byl az tak trudny, a nawet jesli to jeszcze lepiej - wiecej sie nauczysz.
ja zaczynalem od razu od slackware i jakos sie trzymam...
 

Gozda

Użytkownik
Dołączył
Maj 27, 2002
Posty
317
ehhh

:x Kurde.. ale sie porobilo... Zostawilem na noc kompa wlaczonego zeby mi flashget sciagal slacka 8.1, juz mialem wszystko umowione - o 12 mialem isc do kumpla zeby mi nagral plytke... obudzilem sie 5 50, nasluchuje a tu komp wylaczony.... a system bedzie na dysku dopiero o 21... ehhh i pomyslec ze mam instalke mandrake 8.0 na dwoch plytkach
<
a teraz musze korzystac z jakiejs glupiej windy.... to tyle, nie mam zamiaru zasmiecac forum, tylko opisuje jeden z bugow tego slacka - problemy przy instalacji
<
<
<
 

zeusik_

Użytkownik
Dołączył
Wrzesień 27, 2002
Posty
586
Gozda: z jakiej stronicy to ssales ;] (sorki za wyrazenie) . Ja z KaZaA probuje chodz sie nie udaje, bedzie trzeba poszukac u ludzi albo w innych zrodlach.
 
B

b4d4ss

Gość
w linuxie juz po instalce masz klika klientow: gftp ( jakisz szit x'owy), ncftp, ftp, wget etc. etc.

mnie osobiscie ncftp najbardziej pasuje
 
B

b4d4ss

Gość
w linuxie juz po instalce masz klika klientow: gftp ( jakisz szit x'owy), ncftp, ftp, wget etc. etc.

mnie osobiscie ncftp najbardziej pasuje
 

Zeddicus

Użytkownik
Dołączył
Czerwiec 17, 2002
Posty
87
Polecam FlashGet, jest swietny

Raz juz przez ten program dostalem upomnienie od admina jednego serwera, ponoc zaplchalem mu lacze tak ze nikt wiecej sie nie mogl podlaczyc
smile.gif
 
B

b4d4ss

Gość
Originally posted by Zeddicus
Polecam FlashGet, jest swietny

Raz juz przez ten program dostalem upomnienie od admina jednego serwera, ponoc zaplchalem mu lacze tak ze nikt wiecej sie nie mogl podlaczyc
smile.gif

a pod linuxa prozilla ;]
 

zeusik_

Użytkownik
Dołączył
Wrzesień 27, 2002
Posty
586
odswiezam temat, pytam sie ponownie; ostatnio zaczela nam sie wieszac siec, chce sie pytnac jaki linux jest najbardziej stabilny, najlepszy pod server, nie wieszajacy sie za czesto, i jak go skonfigurowac z SDi ? wymagane sa jakies specjalne sterowniki, ustawienia ? ;(
Dzieki Wszystkim za odpowiedz.
 
Do góry Bottom