Legalność koni trojańskich

amex

Użytkownik
Dołączył
Marzec 11, 2007
Posty
934
Jakby tak patrzeć to wszystko na tym świecie jest potencjalnie niebezpieczne, boznajdz rzecz którą nie można popełni\ć zbrodni...

I tutaj właśnie chodzi o ten procent, bo trzeba ocenić czy rzecz jest bardziej porzyteczna czy bardziej niebezpieczna, i na tym polega część prawa która dotyczy "posiadania" czegoś.
 

hxv

Były Moderator
Dołączył
Sierpień 9, 2006
Posty
797
Ale przecież czasem niezbędne jest zainstalowanie programu do zdalnego zarządzania. Co wtedy, mam prosić o pozwolenie tak jak na broń palną? (która jak podejrzewam nawet w 20% nie jest używana do zbrodni więc statystycznie jest mniej groźna).
 

amex

Użytkownik
Dołączył
Marzec 11, 2007
Posty
934
Ale przecież czasem niezbędne jest zainstalowanie programu do zdalnego zarządzania. Co wtedy, mam prosić o pozwolenie tak jak na broń palną?[/b]
Wtedy instalujesz prawdziwy "program do zdalnej administracji". O czym mówie? Imho róźnica miedzy "programem do zdalnej administracji" a trojanem jest taka, że w tym pierwszym są czynniki które pozwalają osobie inwigilowanej wiedzieć że na jej komputerze jest taki program, mam na myśli np widoczną forme, ikone w trayu czy coś takiego, o ile dobrze interpretuje paragrafy ^^ Zresztą z tym pytaniem to do sejmu/senatu czy kto to tam to ustanowił

(która jak podejrzewam nawet w 20% nie jest używana do zbrodni więc statystycznie jest mniej groźna).[/b]
chyba nie wiesz do końca o czym mówisz, ale mniejsza o to, w końcu nie o tym temat
<
 

hxv

Były Moderator
Dołączył
Sierpień 9, 2006
Posty
797
W 'prawdziwych' programach do zdalnego zarządzania też można włączyć opcję działania w trybie ukrytym. Trojan może i tego nie posiada ale nie ma też ograniczeń które zabraniają poinformować użytkowników komputera że jest tam zainstalowany i że wszystkie działania są kontrolowane.

I gdzie zaliczysz np. program netbus? Może działać w trybie jawnym i ukrytym. Chyba wszystkie AV wykrywają go jako trojana ale może działać jako 'normalny' program do zdalnej kontroli. Więc to nie jest wcale takie oczywiste...
 

amex

Użytkownik
Dołączył
Marzec 11, 2007
Posty
934
I gdzie zaliczysz np. program netbus? Może działać w trybie jawnym i ukrytym. Chyba wszystkie AV wykrywają go jako trojana ale może działać jako 'normalny' program do zdalnej kontroli. Więc to nie jest wcale takie oczywiste...[/b]
nie wiem co to za program, ale skoro może działać jako jawny i ukryty to imho jest legalny

Może wg prawa jest tak, że jeśli program działa w trybie ukrytym to wtedy staje się nielegalny,szczerze mówiąc nie wiem, bo nie ja tworze prawo, ja je tylko interpretuje, być może błędnie.

Właściwie to prawo prawem, ale wszystko zależy od sędziego, informatyka sądowego czy kto tam decyduje o oprogramowaniu, bo wiadomo, że mogą uważać za nielegalny program który nawet co 5minut wyświetla okienko "Na tym komputerze jest zainstalowany program do zdalnej kontroli" a równie dobrze mogą uznać za nieszkodliwy takie np hamtaro mega. Tyle xD
 

hxv

Były Moderator
Dołączył
Sierpień 9, 2006
Posty
797
§1 Kto wytwarza, pozyskuje, zbywa lub udostępnia innym osobom urządzenia lub programy komputerowe
przystosowane do popełnienia przestępstwa określonego w art. 165 § 1 pkt 4, art. 267 § 2, art. 268a § 1 albo
§ 2 w związku z § 1, art. 269 § 2 albo art. 269a, a także hasła komputerowe, kody dostępu lub inne dane
umożliwiające dostęp do informacji przechowywanych w systemie komputerowym lub sieci
teleinformatycznej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.[/b]
Trojany są legalne, tak? Więc co nie jest legalne?
<
 

abramakabra

Były Moderator
Dołączył
Marzec 16, 2003
Posty
1191
<div class='quotetop'>CYTAT(hxv @ 24.07.2008, 20:13) <{POST_SNAPBACK}></div>
Trojany są legalne, tak? Więc co nie jest legalne?
<
[/b]

Nie widzisz różnicy pomiędzy posiadaniem programu a robieniem za jego pomocą czynów karalnych ?

PS. To czy program jest widzialny czy nie też nie ma znaczenia.
 

hxv

Były Moderator
Dołączył
Sierpień 9, 2006
Posty
797
§1 Kto wytwarza, pozyskuje, zbywa lub udostępnia innym osobom urządzenia lub programy komputerowe
przystosowane
...[/b]
Ja widzę różnice, jednak jest jasno określone że samo pisanie takich programów jest niezgodne z prawem.
A skoro twierdzisz że trojan jako program jest legalny to podaj mi przykład takiego programu który zgodnie z tym co tu pisze jest nielegalny. Bo poza trojanem zbyt wiele możliwości nie ma.
 

abramakabra

Były Moderator
Dołączył
Marzec 16, 2003
Posty
1191
Ale w Polsce jest domniemanie niewinności i w większości przypadków nie jest możliwe udowodnienie twojej winy.
 

hxv

Były Moderator
Dołączył
Sierpień 9, 2006
Posty
797
Nie zmieniaj tematu
<

Spytam jeszcze raz: skoro uważasz że trojany są legalne to co nie jest legalne? Jak zaznaczyłem wyżej nie wspominają o wykorzystaniu programu ale o samym tworzeniu czy też posiadaniu bez względu na cel.
 

grzonu

Były Moderator
Dołączył
Grudzień 26, 2006
Posty
1390
oj ludzie picie piwa pob blokiem tez jest karalne a ktos poszedl za to siedziec ??
 
Do góry Bottom