Linux- wasze wybory.

Venomous

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 21, 2012
Posty
6
Przede wszystkim witajcie.

jestem ciekaw na czym wy pracujecie, jakie oprogramowanie wybraliście. Z czego jesteście zadowoleni a co was denerwuje w waszym linuxie. Korzystacie z jednego systemu czy może więcej. Wybraliście opcje "LiveCD" czy też wolicie instalować?

Chciałbym poznać wasze zdanie i opinie na ten temat, popolemizować.

Pozdrawiam,
Mateusz.
 

harbinger

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 10, 2012
Posty
91
u mnie sprawa wyglądała w ten sposób, że kiedy miałem jeszcze full wolnego czasu, żadnych trosk i ciepły kącik u rodziców, to najdłużej na dysku utrzymywał się u mnie FreeBSD (ok. 3 lata) a następnie przerzuciłem się na Gentoo i na nim pracowałem ok. 4 lat. Czemu tak? Nie wiem... chyba z chęci bycią 31337 ;) we FreeBSD zafascynowały mnie Porty, jednak Linux rozwijał się szybciej a w momencie, w którym dowiedziałem się o Portage w Gentoo - postanowiłem się przesiąść..

Jednak czasy tej beztroski dobiegły końca.. Nie miałem już czasu na to, aby czekać po kilka godzin na skompilowanie większych pakietów.. Zmieniły się trochę moje wymagania co do systemu operacyjnego. Wszystko miało po prostu działać, nie było już całych dni na konfigurację.

Potem przyszedł czas na pójście do pracy i niejako przymuszony na desktopie zawitał Windows 7 z całymi dobrodziejstwami biurowymi Microsoftu.. Także na dzień dzisiejszy sytuacja wygląda tak, że korzystam aktywnie z Windowsa 7 a jeśli chodzi o Linuksa, to kontakt z nim mam tylko na serwerach (głównie Debian lub Ubuntu Server Edition) i na maszynie wirtualnej stoi BackTrack.
 

Venomous

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 21, 2012
Posty
6
Ja aktualnie używam BackTrack 4 chociaż włąśnie mi się ściąga BackTrack 5 i mam zamiar z niego korzystać. Akurat używam "liveCD" a to dla tego, że padł mi dysk twardy... Nie wiem jak to się potoczy dalej, czy kupie dysk i będę instalował Linuxa.
 

VR8

Moderator
Członek Załogi
Dołączył
Wrzesień 24, 2011
Posty
325
Polecam Backtrack 5 R1, jest dobry dla pentesterów, na dłuższą metę też może być.
Oprócz Backtracka hmm.. może Ubuntu albo Gentoo
 

Venomous

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 21, 2012
Posty
6
Polecam Backtrack 5 R1, jest dobry dla pentesterów, na dłuższą metę też może być.
Oprócz Backtracka hmm.. może Ubuntu albo Gentoo

Właśnie ściągam BT R1, jestem już w połowie. Oprócz tego mam co nieco w kolejce, przetestuje i zdecyduje, który mi najbardziej podpasuje.

Połączałeś się z WiFi przez konsole w tej wersji, jakieś różnice, problemy ?
 
Ostatnia edycja:

widmo17

Były Moderator
Dołączył
Lipiec 16, 2007
Posty
1089
Prawda jest taka że na desktop linux jest raczej przeciętnym systemem, jako serwer nie ma sobie równych ale na desktopie windows only.

Linux rozwijał się szybciej
Linux rozwija się właśnie pod kątem desktopów ostatnimi czasy, FreeBSD raczej nie
 

nowy_me

Użytkownik
Dołączył
Luty 7, 2007
Posty
451
Ja korzystam z Ubuntu od ok. dwóch lat.
Za co sobie cenie Ubuntu:

1) szybkość działania/wydajność:
-znacznie szybciej niż Win7 podczas działania dioda dysku praktycznie w ogóle się nie świeci
-po włączeniu zajęte ok 256MB a nie 700

2) możliwość zabawy z linuxem
-cześć osób strasznie się czepia, że niby ubuntu to nie linux, bo wszystko da się wyklikać, owszem da się, ale nie jest tak że trzeba, zawsze możesz zrobić coś z konsoli, a jak sam napisał harbinger czasami trzeba żeby system po prostu działał i Ubuntu działa

3) wygląd:
większość programów dostępnych standardowo(np. Empathy, Rhytmbox) świetnie dopasowuje się do środowiska graficznego, wszystko tworzy ładną spójną całość

Co mi się nie podoba:

1) zdarza się że działa niestabilnie np. nie włączy się tylko gdzieś zatrzyma(czarny ekran), reset oczywiście pomaga

2) ze sterownikami nie ma już ogromnych problemów, działa mi wszystko wbudowane w laptopa, jedyne co mi działa dalej to odtwarzacz MP3, ale często są problemy z wydajnością na natywnym sterowniku lub jakiś program(np. flash) na linuxie nie ma przyśpieszenia sprzętowego

Wszystkim zainteresowanym przejściem na linuxa polecam nie zniechęcać się przy pierwszych trudnościach oraz triple-boot:
1) windows
2) ubuntu/fedora której używam do pracy, jako system na codzień, w którym nie grzebie :D
3) coś np. bardziej zaawansowanego albo eksperymentalnego gdzie się bawię/uczę linuxa <- to środowisko pada u mnie zazwyczaj raz na dwa tygodnie, ale po to jest
 
Ostatnia edycja:

tomy44pl

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 27, 2012
Posty
6
ogólem pomijając śmieszność "no bo to forum dla newibe"

zdecydowanie polecam Linux wszystkim bo poprawia to myślenie
tak naprawdę poważnie myśląc o informatyce - innego wyboru (prócz Unix, *BSD) niż Linux nie ma

osobiście na desktopach korzystam z Debiana Testing i Arch Linux
generalnie większa wydajność, stabilność od Windows
 

In7ount

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 28, 2012
Posty
79
Arch linux - Ze względu na ogromne możliwości konfiguracyjne podczas instalacji . 0 niechcianych pakietów itd ;p
A Środowisko Graficzne - Fluxbox - Prostota i piękno ( 2 in 1 )
 

tomy44pl

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 27, 2012
Posty
6
A jeszcze odnośnie środowiska; u mnie stały zestaw
xdm+openbox+tint2+rox-filer || xinit+fluxbox+rox-filer

ten drugi na procesory <= Pentium2
pierwszy reszta
 
Do góry Bottom