mandrake 9.1 - uaktywnione uslugi

Waclaw

Użytkownik
Dołączył
Lipiec 26, 2003
Posty
3
hello ,

jako ze jestem od niedawna szczesliwym posidaczem mandaryny , to co nalezy tam zatrzymac a co musi tam pozostac ? Chodzi o te liste uslug i demonow (bo na razie ciemny jestem).

Aha, jestem w LAN'ie , to co zrobic aby moj komp nie byl widoczny w otoczeniu siciowym dla innych uzytkownikow sieci ?
 

NiuNio

Użytkownik
Dołączył
Listopad 18, 2002
Posty
953
hm no wiec chyba nie potrzebujesz uslugi ftp ? bo chyba nie bedziesz z niego robic ftp'ka
wystarczy ze zainstalowales wszystko z menu komputer domowy.
a w sieci czy jestes widoczny to nie wiem. mi sie zdawalo ze nigdy nie bylem widoczny. sam do konca nie wiem jak to jest.
a co do uslug to nie potrzebujesz zadnych tak jak demonow.
 

Nisia

Użytkownik
Dołączył
Listopad 29, 2002
Posty
243
Nie wiem jakie uslugi masz na tej liscie - zgaduje, ze jest to odzwierciedlenie inetd, na pewno wylacz auth, telnet, login (rlogin, klogin),finger, bootps. Jesli nie potrzebujesz ftp, www czy serverow poczotwych to mozesz te uslugi spokojnie wylaczyc(ftp,http,pop3,imap,uupc) Ssh mozesz zostawic.
Jesli Ci sie chce to napisz tu jakie masz tam uslugi, to Ci powiemy co masz ewentualnie zostawic, bo jesli chodzi o wszelkie 'servery' to mozesz spokojnie wylaczyc

a co do uslug to nie potrzebujesz zadnych tak jak demonow.[/b]
sory, ze zwracam uwage, ale toto tak napisane jest okrutna i grozna nieprawda.
Bo czy nie potrzebujesz demona lpd czy chociazby syslogd?
I w ogole potrzebujemy wszystkich demonow, w razie gdybysmy chcieli jednak odpalic jakas usluge.
 

Waclaw

Użytkownik
Dołączył
Lipiec 26, 2003
Posty
3
no to tak - uruchomione sa :

alsa
apmd
atd
crond
cups
devfsd
dm
harddrake
httpd
internet
keytable
kheader
linuxconf
lisa
named
netfsd
network
nfs
nfslock
numlock
partmon
portmap
postfix
proftpd
random
rwhod
saslauthd
smb
sound
sshd
syslog
webmin
xfs
yppasswdd
ypserv
ypxfrd


zostawic wszystko tak jak jest ? czy cos zmienic ?
 

pch3l4

Użytkownik
Dołączył
Luty 23, 2002
Posty
774
ale po co je usuwac???

zawsze troche mozna sie pobawic
smile.gif
nie widze takich uslug, ktore by zbytnio pomogly wlamac sie komus do Ciebie, procz smb, zalezy jaka to jest wersja mdk i werska samby, jak to jest do 2.2.8 to lepiej usun, ale jak powyzej to mozesz zostawic
 

SNiFF

Użytkownik
Dołączył
Wrzesień 21, 2002
Posty
372
Ja bym prawie wszytko pozamykal :wink:
Zrob to wedlug wlsanego uznania, a to ma byc server na ktorym sa jakies konta uzytkownikow czy tylko do twojego uzytku ?
 

Nisia

Użytkownik
Dołączył
Listopad 29, 2002
Posty
243
Originally posted by Pchelka
ale po co je usuwac???
nie widze takich uslug, ktore by zbytnio pomogly wlamac sie komus do Ciebie
right
a bym prawie wszytko pozamykal icon_wink.gif[/b]
No to nie za dobrze, bo na liscie sa w wiekszosci daemony, ktore gwarantuja prawidlowe dzialanie systemu (da sie bez nich obejsc, ale uslugi te nie zagrazaja bezpieczenstwu systemu w zaden sposob, a sa bardzo pomocne, chociazby alsa czy syslog
Waclaw, to co mozesz wylaczyc to httpd, named, proftpd, saslauth, smb, webmin, yppasswdd
ypserv, ypxfrd. Mozesz tez wylaczyc sshd, ale ja osobiscie bym zostawila. Reszta moze albo wrecz musi zostac. Nawet jesli tych procesow bedzie duzo, to w wiekszosci te, ktore moglbys jeszcze wylaczyc nie 'zjadaja' znaczacych zasobow.
Tak jak powiedzial SNIFF, zalezy to tez od tego, czy bedzie to system tylko do Twojego uzytku, czy tez bedziesz 'udostepnial' konta. Wtedy rozmowa o bezpieczenstwie Twojego systemu bylaby troszke inna
smile.gif
 

Waclaw

Użytkownik
Dołączył
Lipiec 26, 2003
Posty
3
ok ,dzieki
smile.gif
to ma byc tylko dla mnie , nie tam zaden serwer

aha , jak skonfigurowac ''dzwiek'' ? sciagnalem jakies mp3 , uruchamia sie kaaboodle , ale cos nic nie slychac :? jakby co, to karta dzwiekowa jest zintergrowana
 

NiuNio

Użytkownik
Dołączył
Listopad 18, 2002
Posty
953
waclaw ty masz mandrake jako klient? bo teraz zainstalowalem ja jakos serwer bede chcial sprawdzic jak sprawuje sie jako serwer sieciowy.
 
Do góry Bottom