MANDRAKE MOIM PRZYJACIELEM HMM..MOŻE ZA JAKIŚ CZAS

gangsterka

Użytkownik
Dołączył
Kwiecień 20, 2003
Posty
2
Cześć. Mam pytanko i zwracam się z prożba o pomoc (wiem że jestescie fachowcami więc moje pytania nie sprawią wam trudności). Zassałam sobie linuxa mandrake 9.1 i zastanawiam się żeby go zaisntalować. Nigdy wcześniej nie miałam do czynienia z linuxami a wiem że całkiem inaczej się je instaluje i konfiguruje. Oto moje pytanka

*Czy ten sprzęt jest kompatibylny z mandrake (geforce 4 ti 128 mb, myszka standardowa media-tech, płyta asus p4b533, sound blasterlive 5.1, modem PENTAGRAM HEX 2

*jak skonfigurować połonczenie z internetem (mam pakiet godzinny tpsa)

*słyszałam ze jakoś się konfiguruje cd-rom i cd-rw bo inaczej mandrake nie widzi tych dysków. Jeśli tak jest to proszę o instrukcje jak skonfigurować te napędy

*które pakiety zainstalować dla początkowego użytkownika (ja takim jestem +nigdy nie miałam do czynienia z linuxami)

*proszę podac mi nazwy programów pod linuxa które sa odpowiednikami windowsowskich programów np. corel, adobe ,gadu gadu, mirc, kaspersky, skaner portów, kazaa, internet expolorer, pakiet office word,front page, dreamveawer, winamp,licznik połonczeń internetowych np.bankrut

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
 

aclen

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 1, 2003
Posty
168
no wiec
smile.gif
jezeli chodzi o instalacje
smile.gif
to:

http://strony.wp.pl/wp/linuxtwarka/ins_mand.htm - instalacja mandarynki
http://www.mandrake.one.pl/www/glowna.html
http://www.gambit.krakow.pl/software/linux/mandrake/ soft
smile.gif

http://www.linux.com.pl/forum/index.php?t=...a9fc735f9826df3 => najwieksze Forum o LInuxie (link odrazu do MANDRAKE)
smile.gif



a jezeli chodzi o odpowiedniki

GG=> np. EKG
kaza => Mdonkey
IE => NE Opera Mozilla
Ofice=> open office
winap=> xmms
corel=> GIMP
dreamveawer=> PICO
to tylko nie ktore
smile.gif


wszystkie strony sa z www.google.com.pl (wiec jak chcesz jeszcze cos na temat mandarynki to wpisz w googlach MANDRAKE)

Pozdrawiam 8)
 

Atid

Były Moderator
Dołączył
Grudzień 2, 2002
Posty
589
*Czy ten sprzęt jest kompatibylny z mandrake (geforce 4 ti 128 mb, myszka standardowa media-tech, płyta asus p4b533, sound blasterlive 5.1, modem PENTAGRAM HEX 2[/b]
Oczywiscie
<
Nawet na tym modemie jest znaczek linuxa a na stronie producenta sa sterowniki
<


*słyszałam ze jakoś się konfiguruje cd-rom i cd-rw bo inaczej mandrake nie widzi tych dysków. Jeśli tak jest to proszę o instrukcje jak skonfigurować te napędy[/b]
Musisz je zamontowac do wczesniej zrobionego katalogu. Przy nagrywarce musisz podac sciezke /dev/scd0 a cdrom normalnie /dev/hdx
<


*które pakiety zainstalować dla początkowego użytkownika (ja takim jestem +nigdy nie miałam do czynienia z linuxami)[/b]
Jesli jestes poczatkujacy i masz duzo miejsca to wrzuc wszystko - w praniu okaze sie co ci jest potrzebne
<


*proszę podac mi nazwy programów pod linuxa które sa odpowiednikami windowsowskich programów np. corel, adobe ,gadu gadu, mirc, kaspersky, skaner portów, kazaa, internet expolorer, pakiet office word,front page, dreamveawer, winamp,licznik połonczeń internetowych np.bankrut[/b]
Corel i adobe - nie ma takich swietnych i idealnych odpowiednikow do tego ale proponuje gimpa. Gadu gadu - ekg, kadu. Mirc - Irssi, BitchX, Xchat. kaspersky - nie uzywam antywirusow pod linuxem bo nie widze takiej potrzeby. skaner portów - najlepszy nmap. kazaa - kazaa, mldonkey. internet expolorer - netscape, mozilla, opera, konqueror, galeon i wiele innych. pakiet office word - open office, star office. dreamveawer - nie wiem co to jest... winamp - xmms. licznik połonczeń internetowych np.bankrut - nie uzywalem
<


Jak widzisz jest nawet wiekszy wybor
<

Duzo programow a nawet bardzo duzo znajdziesz na stronie http://freshmeat.net/
Jesli bedziesz mial jakies problemy to zapraszam ale wczesniej sproboj sam poszukacw internecie
<
 

Joker

Użytkownik
Dołączył
Kwiecień 18, 2003
Posty
22
Odpowiem ci na pierwsze pytanko:Twój sprzęt jest jak najbardziej kompatibilny z Linuxem Mandrake.
Pytasz sie również jak skonfigurować połączenie internetowe:
Gdy będziesz instalować Linuxa w pewnym etapie instalacji pojawi sie okienko programu dzięki któremu możesz skonfigurować siec,na ekranie
bedziesz widzieć okno w którym program instalacyjny zaproponuje automatyczne wykrywanie połączeń ,pozostawiasz zaznaczone pole a nastepnie klikasz na ok.Wnastepnym kroku zaznaczamy pola przy typach połaczeń które zamierzasz skonfigurować czyli wybierasz połączenie modemowe i klikasz ok.Wnastępnym kroku musisz wiedzieć przy jakim porcie szeregowym masz podłączony modem(chodzi o COM1,COM2,COM3 wybieras jeden z nich,jeżeli niewiesz do jakiego portu masz podłączony modem możesz to przed instalacją sprawdzić w windowsie w właściwościch ikony mój komputer a dokładnie w modemach z zakładki menedżer urządzeń ),wybierasz port i klikasz na ok.Następnie określamy parametry połączenia komutowanego,czyli wpisujemy wszystkie dane jakie były w windowsie w dial-up w połączeniu internetowm,adres serwera DNS oraz nazwę domeny można pominąć,następnie klikamy na ok.Ciąg dalszy nastąpi,poniewż nie miałem już więcej czasu pisać tego postu muszę odejśc od kompa.Na reszte odpowiedzi odpowiem ci w jak najszybszym czasie.
 

Zeddicus

Użytkownik
Dołączył
Czerwiec 17, 2002
Posty
87
Wtrace swoje pare groszy:

*Czy ten sprzęt jest kompatibylny z mandrake (geforce 4 ti 128 mb, myszka standardowa media-tech, płyta asus p4b533, sound blasterlive 5.1, modem PENTAGRAM HEX 2[/b]

Jak najbardziej. Mozesz miec ewentualnie problemy z modemem jesli to jest modem typu WinModem (modemy tego typu tworza wirtualne posrty com, a wiec pppd (deamon ustanawiajacy polaczenie modemowe) moze zglupiec i nie widziec modemu, poszukaj na stronie producenta informacji o tym modemie. Mozliwe ze przesadzam ale lepiej sie upewnij.

*jak skonfigurować połonczenie z internetem (mam pakiet godzinny tpsa)[/b]

Hmmm odpowiem na to pytanie niżej

*słyszałam ze jakoś się konfiguruje cd-rom i cd-rw bo inaczej mandrake nie widzi tych dysków. Jeśli tak jest to proszę o instrukcje jak skonfigurować te napędy[/b]

cdromy, dyskietki i inne napedy w linuxie trzeba montować (z angielskiego: mount).
Służy do tego komenda:
mount [urządzenie] [sciezka]

standartowym miejscem do ktorego powinno montowac sie nośniki to katalog /mnt
np. cdrom montuj do /mnt/cdrom
(mozesz tworzyc w tym katalogu nastepne pod katalogi do ktorych zamontujesz inne urzadzenia)

po wyjeciu dyskietki/cdromu/zipa/czego innego odmontowuje sie urzadzenie instrukcja:

umount [sciezka]

*które pakiety zainstalować dla początkowego użytkownika (ja takim jestem +nigdy nie miałam do czynienia z linuxami)[/b]

czytaj niżej

*proszę podac mi nazwy programów pod linuxa które sa odpowiednikami windowsowskich programów np. corel, adobe ,gadu gadu, mirc, kaspersky, skaner portów, kazaa, internet expolorer, pakiet office word,front page, dreamveawer, winamp,licznik połonczeń internetowych np.bankrut[/b]

corel,adobe - gimp (pewnie inne tez sa ale nie szukalem nigdy)
gadu gadu - EKG (dziala w trybie tekstowym), Kadu (dedykowane do uzywania z KDE), GNUgadu (calkiem przyjemny linuxowy klon gadu)
mirc - irssi (tryb tekstowy), po za tym kazda dystrybucja ma jakies graficzne odpowiedniki mirca wiec cos znajdziesz
internet explorer - Mozilla, Netscape, Opera, Galeon (galeon jest dedykowany dla Gnome)
office - open office
dreamvawer - nie znam odpowiednikow (spojrz na podpowiedz 1)
winamp - xmms (innego nie trzeba jest swietny)
licznik polaczen - nie widzialem bo nie szukalem (spojrz na podpowiedz 1)

Jesli chcesz znalesc jakies informacje o programach ktore podalem to napewno znajdziesz je przez www.google.pl

<podpowiedz 1> = Jesli chcesz znalesc jakies oprogramowanie na linuxa to szukaj tez na www.freshmeat.net i www.sourceforge.net (polowa linuxa powstala na tych serwerach
<
)


Jesli jestes poczatkujacy w linuxie to polecam dystrybucje Mandrake 9.1 (www.mandrake.com), bardzo fajna dystrybucja w sam raz na nowsze kompy i mniej zaawansowanych użytkowników.
Po za tym mandrake powinien ci sam skonfigurowac modem (to apropos tego patrz niżej).
Co do pakietow to do zainstalowania calego Mandrake bedziesz potrzebowal kilku Giga wolnego miejsca na dysku ale oplaca sie, nie bedziesz mial problemu z brakiem jakichs pakietow. Jak juz poduczysz sie linuxa i bedziesz wiedzial ktory pakiet co robi to odinstalujesz to co ci jest niepotrzebne. Zreszta przy instalacji Mandrake masz bardzo prosty wybor pakietow (mowisz mu pro prostu do czego chcesz uzywac swojego komputera). W mandraku znajdziesz odrazu open office, xmms, gimpa itd.


Jakbys mial jakies problemy z instalacja to pisz tutaj albo na mail do mnie.

Aha i jak juz bedziesz używal linuxa to zarejestruj sie ;P
http://counter.li.org/

Pozdrawiam
Zeddicus
 

shackal

Użytkownik
Dołączył
Listopad 10, 2002
Posty
253
a propos corela...
coreldraw znajdziesz w corel suite, niestety jes platny :cry:
po roznych ciemnych zakamarkach sieci mozna poszukac corela, ale slyszlaem, ze nie dziala zbyt dobrze na platformie linuksowej.
nie ma niestety linuksowej wersji adobe photoshop, nad czym ubolewam.
znajdziesz natomiast wersje free corel photopaint. co prawda nie w pelni dorownuje adobe, ale i tak jest chyba lepszy od gimpa.

mozesz jeszcze emulowac windziane programy pod linuksem, ale standardowy wine nie obsluzy ci ani corela ani adobe. pozostaja wiec win4lin i winware, ale niestety tez sa platne, oczywiscie jesli chcesz miec je legalnie
<
 
Do góry Bottom