Nauka HTML i PHP

feeler

Użytkownik
Dołączył
Lipiec 10, 2007
Posty
18
witam
<
jako ze zainteresowany jestem od dluzszego czasu jezykami programowania opanowalem juz Tpascala powierzchownie i html tez powierzchownie
<

wiem ze do zrealizowania mojego celu potrzebna mi jest znajomosc Htmla i Php. czy efektywnie wykorzystane mozliwosci tych dwoch jezykow bedzie tylko wtedy kiedy bedą uzyte razem czy osobno tez da rade ? jesli tak to opowiedzcie wiecej na ten temat. Jeszcze zapytam was czy istnieje jakis kurs php cos na wzor kursu html :
http://www.kurshtml.boo.pl ?

z góry dzieki
<
 

karololszak

Użytkownik
Dołączył
Marzec 4, 2008
Posty
130
http://4programmers.net/PHP - tam można się trochę dowiedzieć. A co do pytania - ja też znam html "trochę" i php też "trochę", ale php chyba ciut lepiej
<
Możesz korzystać z samego php i odpalać na localu...

Najlepiej jakbyś opisał swój cel
smile.gif
Jeśli chcesz zrobić stronkę z np. sondą, to /raczej/ musisz te języki połączyć - możesz zrobić wszystko w php ( formularze itd ) i tylko w echo/print dawać
i inne html'owe znaczniki xD Możesz też kombinować - część kodu html ( normalnego ), potem część kodu php, i znowu html ( ja preferuję 1 metodę ).
 

The

Użytkownik
Dołączył
Maj 16, 2008
Posty
285
tylko w echo/print dawać
i inne html'owe znaczniki[/b]

Osobiście nie polecam tej metody, tzn. zależy od tego czy Twoja strona ma mieć 2 podstrony czy 50. Najlepiej jest stworzyć klasę, w której zawrzemy funkcję wyświetlania całości dokumentu z dwoma parametrami tj. tytuł strony i zawartość.

Ja uczyłem się z PHP i MySQL Vademecum profesjonalisty. Wydanie III. Poczytaj na forum, jest dość dużo tematów o tym.
 

feeler

Użytkownik
Dołączył
Lipiec 10, 2007
Posty
18
chcialbym po prostu miec swoją strone ladnie wykonaną graficznie i przy okazji kilka exploitów tam zamiescic ale ogolnie chcialbym miec pojecię o tym jak zbudowane sa strony i jak nie nadziac sie na różne syfy w internecie.
Ale stworzenie strony to dla mnie cel nr 1 ;]
 

widmo17

Były Moderator
Dołączył
Lipiec 16, 2007
Posty
1089
php jest po to, żeby strona była interaktywna - wszystkie chaty shoutboxy itd, jak chcesz tylko stronkę do czytania to możesz umieć samego htmla, css pewnie po drodze Ci gdzieś wejdzie w drogę, jak chcesz interakcję to php jak narazie jest wg mnie najczęściej obsługiwanym językiem na serwerach, więc jak chcesz robić naprawdę pr() strony to php w sumie jest niezbędny ;]
 

Damn3d

Użytkownik
Dołączył
Kwiecień 18, 2009
Posty
88
Pamiętaj, że PHP nie jest jedynym językiem nadającym się do tworzenia dynamicznych stron.
Że najpopularniejszy to nie znaczy, że najlepszy - PHP nawet nie ma wątków
<
 

RobertG

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 3, 2007
Posty
391
@The, racja, można pójść dalej i sięgnąć po Smarty albo coś opartego o MVC.
@widmo17, co popularności, hostingu i takich klimatów a PHPa: klik, klik
 

widmo17

Były Moderator
Dołączył
Lipiec 16, 2007
Posty
1089
co popularności, hostingu i takich klimatów a PHPa: klik, klik[/b]
Sorry, nie mam tam konta i niezbyt mi się chce zakładać ;]

Że najpopularniejszy to nie znaczy, że najlepszy - PHP nawet nie ma wątków dry.gif[/b]
A gdzie ja napisałem że jest najlepszy? ;] Jest popularny, ma przyjazną składnię, łatwe do odczytania wiadomości parsera i dużo dodatkowych bibliotek, dlatego polecam go na początek, zresztą wystarcza do wykodzenia dosyć zaawansowanych stron.
 

adikx

Użytkownik
Dołączył
Maj 21, 2007
Posty
415
<div class='quotetop'>CYTAT(widmo17 @ 14.05.2009, 22:03) <{POST_SNAPBACK}></div>
<div class='quotetop'>CYTAT
Że najpopularniejszy to nie znaczy, że najlepszy - PHP nawet nie ma wątków
<
[/b]

A gdzie ja napisałem że jest najlepszy? ;] Jest popularny, ma przyjazną składnię, łatwe do odczytania wiadomości parsera i dużo dodatkowych bibliotek, dlatego polecam go na początek, zresztą wystarcza do wykodzenia dosyć zaawansowanych stron.
[/b][/quote]

Po 1. PHP to język skryptowy a nie język kompilowany do formatu binarnego jak w cpp czy op ani bytecodu jak java. Dlatego nie ma wątków. Programiści php tworzą klasy które mają symulować wątki. np. 1 z nich http://phpclasses.toperz.pl/browse/package/3953.html

Po 2. Znajomość PHP bez (x)HTML-a się raczej nie przyda. Całe formatowanie,wstawianie obrazków itp. jest realizowane za pomocą (x)HTML-a czasem z domieszką CSS. Najpierw naucz się (x)HTML-a. Potem JS który też się nie raz przyda. I wtedy z takim zapasem zacznij się uczyć php. Gdy już bedziesz kodizł bardziej zaawansowane stronki możesz się douczyć CSS który jest w miarę prosty.

BTW: Widmo nie tylko strony się tworzy w php ;p
 

RobertG

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 3, 2007
Posty
391
@adikx, to , że język jest skryptowy nie oznacza, że nie może mieć obsługi wątków (np. Python i Ruby mają).
@Damn3d, do czego mogły by się przydać watki w w języku w którym tworzy się (niemalże tylko) aplikacje webowe?
 

sht

Użytkownik
Dołączył
Maj 14, 2009
Posty
19
Naucz się wpierw HTML, który jest bardzo prosty i wtedy weź się za PHP. Moim zdaniem nauka PHP w takim wypadku będzie łatwiejsza i przyjemniejsza.
 

adikx

Użytkownik
Dołączył
Maj 21, 2007
Posty
415
<div class='quotetop'>CYTAT(widmo17 @ 14.05.2009, 21:47) <{POST_SNAPBACK}></div>
Plączesz się w zeznaniach, co masz na swoją obronę!? xD[/b]

W jego przypadku php bez htmla się nie przyda. Gdyż z tego co się doczytałem zamierza tworzyć strony. A php nie służy tylko do tworzenia stron internetowych nie?
 

Fuv

Użytkownik
Dołączył
Luty 28, 2009
Posty
16
A php nie służy tylko do tworzenia stron internetowych nie?[/b]

No tak. Można dużo ciekawych rzeczy robić xD
Ale jak chcesz napisać stronę w php bez HTML to życzę powodzenia
smile.gif
 

RobertG

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 3, 2007
Posty
391
Ale jak chcesz napisać stronę w php bez HTML to życzę powodzenia[/b]
Można użyć XML+XSL zamiast (X)HTMLa. Tak są np. zrobione profile ludzi na fotka.pl.
 
Do góry Bottom