Niewłączająca się jednostka centralna

Tykis

Użytkownik
Dołączył
Luty 27, 2007
Posty
32
Witam Serdecznie.
Mam pytanie odnośnie komputera PC, dostałem go nie dawno, nie znam jego historii, ale wiem tyle, że pochodzi z francji i jest to komputer złożony przez HP z tego co widzę na obudowie. zastanawiam się czy opłaca się go przywracać do stanu "żywotności".
No więc tak, na początek brakuje dysku, więc ok. 200zł na dzień dobry. Z tego co zauważyłem ma zintegrowaną kartę ATI, ale co najważniesze po podłaczeniu wszystkiego do płyty głównej i dołączeniu do prądu świeci się z tyłu na zasilaczu taka zielona dioda, która po naciśnięciu POWER gaśnie, a w środku kompa, jedynie zakręcą się wiatraki i to wszystko.

Z tego co wypatrzyłem, zasilacz jest bardzo podobny do tego w moim domowym PC-cie, (też 300W) ale ma jedną dodatkową wtyczkę wpiętą do płyty, taka 4 -pinową, podejrzewam, że to zasilanie karty graficznej.
Jakieś pomysły??... Wiem oddać do serwisu, ale może najpierw jakieś sugestie co można sprawdzić i jak, to może sam bym sobie wymienił co trzeba i zaoszczedził troszkę ;-)

pozdrawiam wszystkich hakerów :)
 

Hunter8484

Użytkownik
Dołączył
Wrzesień 1, 2006
Posty
42
komputer chyba działa sprawnie- kręcą się wiatraki, jest ok.

masz tam napęd CD ? Nie napisałeś tego. Jak tak, odpal sobie live-cd jakiegoś linuxa, potestuj płyte główną, grafike, ew ethernet itd. Jak Ci będzie pasić - zainwestuj w dysk twardy
smile.gif


A jak bardzo chcesz ograniczyć koszty, podepnij jakiegoś pendrive, zainstaluj system na nim i jedź tak
<


Kolejna sprawa- sprawdź w biosie konfiguracje sprzętową - wyjaśni Ci wtedy wszystko co potrzebujesz
 

Tykis

Użytkownik
Dołączył
Luty 27, 2007
Posty
32
Przepraszam, nie określiłem się jasno. te wiatraki to się tylko zakęcą, tzn. rozpedzą sie do takiej prędkości jakby podać do nich prąd przez około sekundę, a potem poprostu zatrzymują się i tyle mi się narazie z niego da wycisnąć :) tak, że bardziej bym stawiał na zasilacz(choć też może płyta główna, ale nie wiem czy się objawia jej awaria), tylko nie wiem jak to sprawdzić, tym bardziej jak już pisałem zasilacz który mam przy domowym PC nie ma tej wtyczki do zasilania zintegrowanej karty graficznej.

Aha, napęd dvd jest
<
 

sebek666

Użytkownik
Dołączył
Październik 10, 2004
Posty
1
Jeżeli masz drugiego kompa to podłącz do tego swoją karte graficzną i swoj zasilacz, mozesz tez sprawdzić czy z baterią od płyty głównej wszystko ok. Ja bym tak zrobił
<
 

interactive

Użytkownik
Dołączył
Maj 6, 2008
Posty
128
Z tego co ja tu przeczytałem zrozumiałem że nie włącza ci się bios. To proste jeśli karta nie chodzi to całą robotę przejmuje procesor. Więc możesz mieć go uszkodzonego, z powodu zwarcia, albo grzebania po komputerze. Dodając jeszcze pamięć ram jest jednostką mało prądożerną więc uszkodzenie zwarciem zasilacza jest nikłe a wręcz absolutne. Sprawą ostateczną nie może
być zasilacz z powodu tego że diody i wiatraki działają, ta sama sprawa dotyczy też baterii zasilającej bios.
 

thc_flow

Zbanowany
Dołączył
Listopad 13, 2008
Posty
649
Ewentualnie masz spaloną płytę główną lub procesor...
Zrób prosty test, wyjmij wszystko z płyty gł., tj. karty pci, ram i procek i odpal, jeśli ruszy (tzn prąd będzie płynął cały czas no to gitara, płyta zdrowa, później włóż procek, znowu sprawdź, RAM, następny test. tak dowiesz się co jest uszkodzone.
 

Tykis

Użytkownik
Dołączył
Luty 27, 2007
Posty
32
Dziękuję wszystkim za pomoc. Przełożyłem płytę główna razem z prockiem do swojego PC, śmiga jak złoto:) czyli okazuje się ze zasilacz, bo RAM też sobie wziąłem, a procka też nie dotykałem. Temat uważam za zamknięty:)
 
Do góry Bottom